Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щефан Мерзебургер: Берлинале остава верен на историческата си роля

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя в Берлин завършва тазгодишното издание на кинофестивала Берлинале - единият от трите големи форума за филмовата индустрия. Известен със своите политически послания, фестивалът и тази година даде повод за противоречиви коментари. 

Създаден през 1951 година, Берлинале винаги ще се помни като мост между Изтока и Запада. Разделеният Берлин в годините на Студената война бе естествен домакин на културно събитие от световна величина. Днес фестивалът запазва своя облик и често е критикуван, че верен на етикета „най-политическият филмфест“ показва заглавия, които не са задължително и стойностни художествени произведения. Така критиката си обяснява факта, че филмът за клането на норвежкия остров Ютьоя изобщо е стигнал до широкия екран. Заглавието раздели публиката в Берлин заради начина на заснемане - само и изключително в близък план, от гледна точка на жертвите. 

Със силен политически привкус е немският филм „Транзит“ по автобиографичния роман на Ана Зегерс от 40-те години. Историята е за бежанци, намерили междинен подслон в Марсилия на път за Мексико -  режисьорът разказва историята от времето на Третия райх в сегашно време.

Щефан Мерзебургер е журналист в обществената германска телевизия ЦДФ и дългогодишен кореспондент в Париж и Виена, изкушен както от политиката, така и от киноизкуството. Тази година Берлинале показа няколко филма от Източна Европа, които определено носят политически заряд, обясни той за предаването "Събота 150": 

Филм от Полша например разказва за село в дълбоката полска провинция, където при изграждането на гигантска статуя на Иисус Христос, по-голяма дори от тази в Рио Де Жанейро, загива един от работниците и се превръща в мъченик. Тази история може да се интерпретира и политически. Поляците са издигнали в култ жертвите от Смоленск, които в съзнанието на полските управляващи са мъченици. А всъщност филмът разказва много повече за силата на католицизма в Полша. Но политика може да се види не само във филмите от Източна Европа. Берлинале продължава да играе ролята на мост от и към Източна Европа.

Не бих казал, че се прави политика, по-скоро фестивалът иска да остане верен на историческата си роля, придобита през годините, смята Мерзебургер:

Берлинале стартира през 50-те години, когато за първи път в Берлин пристигат холивудски звезди. Тогава тази звездна слава става видима и в комунистическите страни. След построяването на стената Берлин остава дълги години разделен, което се отразява и на програмата на фестивала. Едва през 70-те години на екран в Западен Берлин се появяват първите филми от вече бившата ГДР. В този период започва и затоплянето в отношенията между Изтока и Запада. В годините винаги е имало политически кризи, които са намирали отражението си във филмовото изкуство, така че Берлинале просто е фестивал, останал верен на традицията си да показва тези ленти.

Публиката очаква Берлинале да е фестивал с политически привкус, казва още Щефан Мерзебургер:

Дилемата, доколкото я има, е дали изборът на филми се прави само и единствено възоснова на това дали лентата носи политическо послание, или има и художествена стойност. Да не забравяме, че Берлинале все пак е форум и за документално кино. Но през годините в Берлин са показвани и филми, които действително не отговарят задължително на художествените критерии, които предполага фестивал от тази величина. 

Още за финала на фестивала и неговите послания слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49