"Създаде се феноменът на двояката лоялност към бюрокрацията. Част от правителството, част от бюрокрацията и част от общественото мнение не виждаше смисъл от завръщането на Путин, защото при президента Медведев общо взето не беше лошо. В онзи момент Путин трябваше да преодолява тази видима и невидима съпротива. Това беше борба. А сега победителят е предизвестен. През 2012 година той не успя да се върне спокойно на президентския пост. Сега провежда избори като победител, каквито искаше да проведе тогава. Същевременно ги провежда малко уморен. Няма особена заинтересованост от кампанията, но и не е необходимо да има. От тяхна гледна точка всичко, което е направил през първия период на управлението си и за последните шест години, го поставя по-високо от политиката. Има политическо равнище, а той е на равнището на историята. И не се спуска до политиката от равнището си на историческа личност."
Баунов коментира отказа на Путин да се включи в предизборните дебати:Истинската опозиция е онази, която има шанса да дойде на власт. В този смисъл истинската опозиция не е просто опозиция, а филиал на властта, изтъкна още Баунов, запитан как гледа на твърденията, че в Русия липсва истинска опозиция.
"Говорят например за сирийската опозиция. Що за опозиция е това? Това са въстаници, революционери, бойци, но не и опозиция. Опозиция не са хората, които тичат с оръжие. Такава опозиция няма у нас по различни причини. Една от тях е, че още през 90-те години възможността за участие в изборите на конкурент беше ограничавана чрез административния и медиен ресурс, развивайки тази безалтернативност на действащото управление. Това съвпада с някои руски традиции, с някакви страхове на населението, че страната ще загуби от смяната на властта."
В отговор на въпрос очаква ли промени в правителството след президентските избори Александър Баунов посочи:
"Владимир Путин не обича да бъде предсказуем. В един момент позициите на Медведев изглеждаха толкова слаби и всички решиха, че ще си отиде още преди изборите. Сега виждаме, че тези слухове само укрепиха позициите му. В момента общото впечатление е, че Медведев е проверен човек, човек, издържал на ниските цени на петрола, санкциите и икономическата криза начело на правителството, консенсусна фигура в случай на извънредна ситуация като липсата на Путин. Все пак той е управлявал страната без да нарушава путинския консенсус. Затова е много трудно да бъде сменен. Путин ще трябва да предложи друга консенсусна фигура, ако самият той внезапно си тръгне, по една или друга причина. Не е толкова лесно да смениш Медведев, който вече е проверен, с някого другиго. И именно защото сега положението на Медведев изглежда стабилно, а Путин не обича да бъде предсказуем, не бих изключил евентуална оставка. По всичко обаче личи, че той остава, а правителството ще бъде преформатирано. Ще има нови вицепремиери, които ще представляват различни икономически стратегии, а Медведев ще ги помирява. Всички тези стратегии ще бъдат посветени на възстановяването на икономическия растеж."
Руската външна политика през последните години има една единствена постоянна задача - да създаде такива ситуация, при която решенията, засягащи интересите на Русия, да не се приемат без консултация с нея, допълни анализаторът:
"В трети страни, където Русия е инвестирала нещо или има някакви интереси - решенията за смяна на правителствата и за някакви големи промени да се вземат, като се отчитат интересите на Русия. Това фактически е разговор ако не за сфери на влияние, то поне за елементи на допускане на намеса на големите държави в делата на по-малките. В Азия това е норма и не се прикрива, а в Европа и на Запад за тези неща не е прието да се говори. Това е целта на руската външна политика. Това тя нарича равенство, многополюсен модел и т.н."
Интервюто на Ангел Григоров с Александър Баунов чуйте в звуковия файл.
Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заявява, че за жертвите на насилие е без значение кой ден е днес. "Те се нуждаят всеки ден от нашето внимание, помощ, подкрепа, най-важното - справедливост", посочва Йотова в публикация във "Фейсбук". "Недостатъчната обществена чувствителност и бездействието на институциите, политиканстването по темата са поредният шамар..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..