Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Лушнарев: Народната песен се намира на последната дупка на кавала

Георги Лушнарев в Музея на народното творчество
Снимка: Евелина Стоянова

"Аз влагам цялата си енергия за българската народна музика", казва големият изпълнител от Беломорска Тракия Георги Лушнарев, който с група “Шарен гердан” е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни.

„Каквото и да говорим българския народен певец, народната песен се намира на последната дупка на кавала. Нашите институции, не говоря за радиото, благодарение на националното радио някак си народната музика се крепи. Не се помага на народния певец. Нашите управляващи не познават народните си певци. Истинските, скромни народни певци не се търсят нито на разговор, нито се канят, нито съм чул да кажат, че един народен певец е будител на държавата.“

Народният певец Георги Лушнарев е роден в края на месец октомври между двата големи празника Димитровден и Архангеловден. Закърмен е с песен в ивайловградското село Стражец. Певецът на Беломорска Тракия даде нов живот на стари и позабравени песни от родния си край. Първите си записи в националното радио прави през 1997 г., но творческата му дейност започва далеч преди тази година с известната концертна група “Шарен гердан”. С нея е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни. Посрещали ги като скъпи гости дори и в най-малките селца и махали.

През 1959 г. родителите му Мария и Стоян Лушнареви се преместват да живеят от с. Стражец (старо име - Чукурите) в хасковското село Книжовник. Георги Лушнарев и там открива родственици - бежанци от Беломорска Тракия, от които събира стотици стари песни. Съдбата го отвежда в София, където през 1973 г. завършва висшето си образование - машинен инженер. След прослушване е одобрен от Концертна дирекция и започва концертната си дейност по покана на Павел Сираков и група “Шарен гердан”. С тази група в края на 70-те и началото на 80-те години са концертирали Вълкана Стоянова, Кайчо Каменов, Верка Сидерова и други големи имена във фолклора ни. Георги Лушнарев е бил ръководител на групите “Музикален колорит” и “Иглика”.

Първия си самостоятелен албум издава в края на 90-те години със заглавие “Песни от Беломорска Тракия” в съпровод на известните музиканти Иван Кирев - акордеон, Иван Хаджийски - тромпет, Иван Бойчев - цигулка, Емил Младенов - кларинет, и Петьо Кръстев - тамбура. Георги Лушнарев е автор на шест от песните в него.

От 2005 г. журира конкурс на името на големия северняшки певец Борис Машалов в родния му град Севлиево. На втория фестивал през 2007 г. е награден със знака на града за отлична интерпретация. Един от най-скъпите му приятели в годините остава Иван Кирев.

Георги Лушнарев посреща скъпи гости в Музея на народното творчество, който създаде.

чуйте интервюто на Евелина Стоянова с Георги Лушнарев в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24

"Васко и цигулката" тръгва по кината в цяла България от 28 февруари

Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..

публикувано на 15.02.25 в 07:00
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10