"Аз влагам цялата си енергия за българската народна музика", казва големият изпълнител от Беломорска Тракия Георги Лушнарев, който с група “Шарен гердан” е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни.
„Каквото и да говорим българския народен певец, народната песен се намира на последната дупка на кавала. Нашите институции, не говоря за радиото, благодарение на националното радио някак си народната музика се крепи. Не се помага на народния певец. Нашите управляващи не познават народните си певци. Истинските, скромни народни певци не се търсят нито на разговор, нито се канят, нито съм чул да кажат, че един народен певец е будител на държавата.“
Народният певец Георги Лушнарев е роден в края на месец октомври между двата големи празника Димитровден и Архангеловден. Закърмен е с песен в ивайловградското село Стражец. Певецът на Беломорска Тракия даде нов живот на стари и позабравени песни от родния си край. Първите си записи в националното радио прави през 1997 г., но творческата му дейност започва далеч преди тази година с известната концертна група “Шарен гердан”. С нея е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни. Посрещали ги като скъпи гости дори и в най-малките селца и махали.
През 1959 г. родителите му Мария и Стоян Лушнареви се преместват да живеят от с. Стражец (старо име - Чукурите) в хасковското село Книжовник. Георги Лушнарев и там открива родственици - бежанци от Беломорска Тракия, от които събира стотици стари песни. Съдбата го отвежда в София, където през 1973 г. завършва висшето си образование - машинен инженер. След прослушване е одобрен от Концертна дирекция и започва концертната си дейност по покана на Павел Сираков и група “Шарен гердан”. С тази група в края на 70-те и началото на 80-те години са концертирали Вълкана Стоянова, Кайчо Каменов, Верка Сидерова и други големи имена във фолклора ни. Георги Лушнарев е бил ръководител на групите “Музикален колорит” и “Иглика”.
Първия си самостоятелен албум издава в края на 90-те години със заглавие “Песни от Беломорска Тракия” в съпровод на известните музиканти Иван Кирев - акордеон, Иван Хаджийски - тромпет, Иван Бойчев - цигулка, Емил Младенов - кларинет, и Петьо Кръстев - тамбура. Георги Лушнарев е автор на шест от песните в него.
От 2005 г. журира конкурс на името на големия северняшки певец Борис Машалов в родния му град Севлиево. На втория фестивал през 2007 г. е награден със знака на града за отлична интерпретация. Един от най-скъпите му приятели в годините остава Иван Кирев.
Георги Лушнарев посреща скъпи гости в Музея на народното творчество, който създаде.
чуйте интервюто на Евелина Стоянова с Георги Лушнарев в звуковия файл
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази..