Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Пенков: Здравната карта се базира на медицинска статистика

Електронната търговия и доставки на лекарства и консумативи ще свали цените, казва заместник-министърът на здравеопазването

Бойко Пенков
Снимка: БНР

До края на юни здравният министър Кирил Ананиев ще представи в парламента свой проект на здравно-осигурителния модел. Правителството междувременно прие Националната здравна карта, която ще бъде обсъдена в Народното събрание.

Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков обясни в предаването "Неделя 150", че Здравната карта се изготвя възоснова на медицинска статистика от последните години, базирана върху цялата информация от НЗОК, тоест върху една "снимка" на ситуацията:

"Имаме болница, общопрактикуващ лекар, имаме специалисти, бившите поликлиники да кажем и т. н. И тази снимка като я правим, виждаме последните европейски норми. Какво е необходимо на българина? Какво най-често, на базата на историята, която има като регистрирани заболявания, обръщаемост към системата на здраве - какво е потърсил: дали акушер-гинеколог, дали уши - нос - гърло. Виждаме в дадената област колко лекари примерно има по уши - нос - гърло и те достатъчни ли са да покрият нуждите на хората от подобен тип преглед, операция. Това се прави и се казва: "В тази област това е положението. Хубаво би било да бъде така."

Здравната карта е документ, който е основа за бъдеща политика на държавата за подобряване на кадровия потенциал в здравеопазването, заяви Пенков:

"И веднага след тази здравна карта следва концепция за развиване на човешките ресурси в здравеопазването. Какво трябва да направи държавата, така че да направи привлекателни някои специалности в здравеопазването, които се търсят, и как да помогнем, какво да се случи, какво да направят кметовете - и те трябва да се вземат в ръце, какво да направят, така че да привлекат хора при тях да работят."

В коментар по широко обсъжданата тема за заложения в здравната карта брой болнични легла Пенков отбеляза:

"Ако започнем да говорим за легла, което е болната тема, Касата е платила лечението на близо два милиона и половина души миналата година и тези, които са получили болнична помощ, са лежали  върху горе-долу 25 хиляди легла, за да могат да бъдат излекувани или лекувани. За да има спокойствие и мир в системата, и, разбира се определени медицински нужди - не може на едно легло: аз ставам и веднага лягам, трябва да се почисти, дезинфекцира, има ремонти. Ние казваме: допълнително ще гарантираме на Касата през тази карта и през договора още девет хиляди легла и стават общо 33 500."

Според д-р Пенков въвеждането на електронното здравеопазване ще доведе до по-малко бюрокрация и повече удобства за пациента:

"В момента, вклюително и аз, в колата, вадя едни рецепти, едни книжки на майка ми, мъкнеш със себе си отпечатани листа, за да можеш да намериш необходимите лекарства. Тогава ползата е тази - представете си, отивате при вашият лекар, той изписва необходимото лекарство и го пуска някъде си. Където отивате, имате само вашата идентификация, лекарят го "издърпва" от мястото, където се пази, и получавате вашите лекарства. Ако ги няма там, отивате в съседната аптека."

Бойко Пенков анализира и търговията с лекарства и медицински изделия. "Проблемът е такъв, че винаги, когато искаш нещо да изсветлиш, да го направиш ясно, видимо, прогнозизуемо и строго отчетно - това не е хубаво. И имаме проблем", посочи той и даде пример с Румъния:

"Тръгнаха да правят едни доста непопулярни неща, свързани с контрола на разходите за лекарства и след време всичко се катурна. Говорих тогава с колегата, който в момента е в Брюксел, бивш министър на здравеопазването, викам: "Добре, какво стана?" Ами вика: "Наляха едни 25 милиона евра и нещата приключиха. Индустрията."
Пенков смята, че в момента в България диалогът е "по-коректен и на по-високо ниво":
"Единственият път, по който може да се премахне е най-после да пробием с този тип електронна търговия и електронни доставки за лекарства и консумативи. Опитвахме се, знаете, колко пъти да проведем такъв търг - всички болници от електронния търг да си купуват лекарствата, така че да бъдат постигнати максимално ниски цени и прозрачност по време на процедурата. Имаме известни затруднения, защото се спира процедурата от време на време, сега сме готови пак да я обявим, следващият етап ще бъдат медицинските изделия."
Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На кръгла маса в УНСС обсъждат проблемите на земеделските производители за достъп до пазара

Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.  Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..

публикувано на 15.01.25 в 08:11

Константин Стаменов: Механизмът на компенсации за тока е много важен за функционирането на икономиката

Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.  Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..

публикувано на 15.01.25 в 08:09
Пожарът унищожава

Предупредиха за "особено опасна ситуация" заради ветрове в района на пожарите в САЩ

Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..

публикувано на 15.01.25 в 07:52

Изстреляха българския спътник "Балкан-1"

Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА.  Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във..

публикувано на 15.01.25 в 07:50
Израелски войници в Ивицата Газа.

Споразумението за примирие в Газа е "по-близо от всякога"

След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..

публикувано на 15.01.25 в 07:42
На пристанище Бургас акостират корабите от Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), 6 юли 2024 г.

За 6 месеца: Поемаме командването на Противоминната група в Черно море

България поема за половин година командването на Противоминната военноморска група в Черно море. Групата за опазване на териториалните води беше създадена от България, Турция и Румъния. Групата беше създадена заради нуждата от общото опазване на сигурността плаването в териториалните води на трите държави, след като в началото на войната..

публикувано на 15.01.25 в 07:41
Учения с противотанков комплекс

В дневния ред на МС е проект за придобиване на ракети "Джавелин"

Служебното правителство ще проведе днес редовното си седмично заседание. В дневния му ред е включен проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифицирането на международен договор за придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". През септември миналата година Държавният департамент на САЩ одобри възможната..

публикувано на 15.01.25 в 07:35