Този проект не се предлага за първи път у нас. Това е второто му предлагане след Търново 2011 година, където е бил с по-амбициозна визия. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" художникът Петко Дурмана, който е част от фейсбук група за обсъждане на публичното изкуство, нееднократно излизала с позиция по темата:
"Там той беше представен като осмото чудо на света, като уникално произведение, което ще бъде по-тежко от Статуята на свободата, по-скъпо от къщата на Мадона в Маями и по-странно от Лувъра в Париж. Тогава беше обяснено, че всички световни колекционери дават пари за него, а най-големите музеи го подкрепят. Ако трябва да сме честни, повече го гледахме като куриоз, защото така представен, проектът не звучи особено сериозно."
Специалисти като скулпторът и преподавател проф. Велислав Минеков са заявили, че подобна конструкция технологично не може да се изпълни от бронз, уточни Дурмана.
Целият проект по думите му е останал една мистификация:
"Всичко, което зададохме като въпроси, открито писмо, остана. И всичко ми се изясни, когато гледах това представяне (на Деянофф в Кунстхале). Той си отговаря съвсем искрено на всички въпроси – че е измислял височина според това пред кои политици го е представял. Ако политиците са скептични той е увеличавал височината. „Позлатявал“ го е, според това какво искат. Цялата идея за Хрельова кула е само, за да го пробута на политиците. Много подигравателно, обидно е отношението."
Петко Дурмана определя случая като абсолютен скандал:
"Начинът, по който беше поставено, тотално игнорирайки мнението на специалисти, експерти, граждани. Общественото мнение е изключително негативно срещу този проект, иронично. Това, че той е отишъл и го е представил като собствен героизъм, както е успял да излъже и политици, и общественост, и го прави подигравателно. Технологично никой не може да каже нищо, защото никой не е виждал такъв проект. Вече започвам да си мисля, че и в Общината никой не е виждал такъв проект. Никой не е виждал проекта, технически спецификации и така нататък. В отговора на главния архитект, който ние сме получили, това също остава неясно - той избягва да отговори за това. Никой не знае финансовата страна, това също е голяма мистерия - кой плаща. Досега се знае със сигурност само, че общината е платила за основата."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...