Този проект не се предлага за първи път у нас. Това е второто му предлагане след Търново 2011 година, където е бил с по-амбициозна визия. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" художникът Петко Дурмана, който е част от фейсбук група за обсъждане на публичното изкуство, нееднократно излизала с позиция по темата:
"Там той беше представен като осмото чудо на света, като уникално произведение, което ще бъде по-тежко от Статуята на свободата, по-скъпо от къщата на Мадона в Маями и по-странно от Лувъра в Париж. Тогава беше обяснено, че всички световни колекционери дават пари за него, а най-големите музеи го подкрепят. Ако трябва да сме честни, повече го гледахме като куриоз, защото така представен, проектът не звучи особено сериозно."
Специалисти като скулпторът и преподавател проф. Велислав Минеков са заявили, че подобна конструкция технологично не може да се изпълни от бронз, уточни Дурмана.
Целият проект по думите му е останал една мистификация:
"Всичко, което зададохме като въпроси, открито писмо, остана. И всичко ми се изясни, когато гледах това представяне (на Деянофф в Кунстхале). Той си отговаря съвсем искрено на всички въпроси – че е измислял височина според това пред кои политици го е представял. Ако политиците са скептични той е увеличавал височината. „Позлатявал“ го е, според това какво искат. Цялата идея за Хрельова кула е само, за да го пробута на политиците. Много подигравателно, обидно е отношението."
Петко Дурмана определя случая като абсолютен скандал:
"Начинът, по който беше поставено, тотално игнорирайки мнението на специалисти, експерти, граждани. Общественото мнение е изключително негативно срещу този проект, иронично. Това, че той е отишъл и го е представил като собствен героизъм, както е успял да излъже и политици, и общественост, и го прави подигравателно. Технологично никой не може да каже нищо, защото никой не е виждал такъв проект. Вече започвам да си мисля, че и в Общината никой не е виждал такъв проект. Никой не е виждал проекта, технически спецификации и така нататък. В отговора на главния архитект, който ние сме получили, това също остава неясно - той избягва да отговори за това. Никой не знае финансовата страна, това също е голяма мистерия - кой плаща. Досега се знае със сигурност само, че общината е платила за основата."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..