Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква отбелязва Деня на християнското семейство

Отец Кирил: Освен здравословна телесна храна, трябва да даваме на децата си и духовна

Споделената радост става двойна, а споделеното изпитание – наполовина изпитание, вярва енорийският свещеник от храм "Св. Неделя"

Отец Кирил Попов
Снимка: БНР

У нас в момента расте едно осакатено поколение, без реална представа що е религия. Така смята отец Кирил Попов, енорийски свещеник в катедралния храм „Св. Неделя” в София. Той гостува на предаването "Нощен хоризонт" в Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж.

"Много от нашите младежи, а и не само младежи, мислят, че когато се върнеш, няма да ти върви, котка ти минала път... Вярват в празни неща, суеверие, а те трябва да получават истинска духовна храна. И ние, освен здравословна телесна храна, сме длъжни да даваме на нашите деца и духовна храна", отбеляза духовникът. Той призова да имаме дръзновението и в нашето съвремие да възпитаваме децата религиозно-нравствено, за да растат здравомислещи.

"Св. Апостол Павел нарича християнското семейство домашна църква, а Св. Йоан Златоуст казва така: църквата е едно голямо семейство, а семейството – една малка църква", припомни свещеникът, според когото "споделената радост става двойна, а споделеното изпитание – наполовина изпитание".

Иконом д-р Кирил Попов е роден през 1955 г. Завършва Софийската духовна семинария и Духовната академия. През 1982 г. по решение на Св. Синод на Българската православна църква е изпратен като аспирант в Московската духовна академия, където специализира хорово дирижиране, а индивидуално учи хармония и композиция и защитава кандидатска докторска дисертация на тема „Развитие на осмогласието в Руската и Българската православни църкви“.

След завръщането си в България преподава източно църковно пеене и хорово пеене в Софийската духовна семинария, дирижира хора при Катедралния храм „Св. Неделя“ – София (помощник-диригент 1985-1990 г. и диригент 1991-2000 г.) През 1989-1990 г. работи като научен сътрудник в Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия.

През лятото на 2000 г. приема духовен сан. Понастоящем е енорийски свещеник в катедралния храм „Св. Неделя” в София.

От 1986 г. е диригент на Софийския свещенически хор. Като диригент има издадени записи на грамофонни плочи и общо осем компактдиска със Софийския свещенически хор, мъжкия хор при Катедралния храм „Св. Неделя“, мъжкия хор „Св. Йоан Рилски Чудотворец“и мъжкия хор „Св. равноапостолни Кирил и Методий“. В много от тези и записи на други хорове звучат негови композиции и обработки на църковни песнопения. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09