Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Националната библиотека: Най-вероятно ремонтът ще започне през 2019 година

Снимка: БГНЕС

В навечерието на честването на 140-годишнината на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ от синдикалната организация на КНСБ сигнализираха за разруха, лоши условия на труд и съмнителни обществени поръчки в нея.

Директорът на Националната библиотека доцент Красимира Александрова коментира за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ че ремонт в Библиотеката се очаква догодина:

„Проблемът с откъртената мазилка се случи през март. През лятото бяха предоставени средства, преминахме през обществена поръчка. Вече има сключен договор. В момента текат процедури по съгласуване на проектното предложение. След като всичко това се случи и се спазят всички законово определени изисквания, ще се случи и самият ремонт. От самото начало знаехме, че най-вероятно този ремонт ще започне през 2019 година, когато позволяват климатичните условия. Това е законът, който ние спазваме – когато има обществена поръчка, такива са условията и така се случва.

В момента подготвяме проекта за ремонта на покрива. Той трябва да бъде одобрен! Няма как да се извършва ремонт без съгласуван проект“.

Ако някой пострада в сградата преди ремонта, отговорността трябва да понесе Александрова. Няма проверка на обществената поръчка за ремонта, нито проблем с Министерство на културата, както твърдят синдикалистите, категорична е тя. В библиотеката има парно, но инсталациите са остарели и се нуждаят от ремонт:

„Библиотеката е построена 1953 година. Оттогава основен ремонт на основните инсталации – водопреносна, електрическа, топлоподаване – не са правени. Когато аз дойдох на работа, имаше 6 броя климатици в цялата сграда. През 2017 година бяха закупени 9, а сега предстои монтаж, въпрос на няколко дни е, на още 5. Но въпросът не е само в осигуряването на тези климатици, а и в затруднението старата електроинсталация да поеме това натоварване.

По един от проектите, които ни предстои следващата година да работим, ни предстои цялостно преоборудване на Реставрационния център с нова техника. Една от големите ни тревоги е, че старата инсталация няма да може да понесе това допълнително натоварване. Само преди седмица беше подменен трафопостът в библиотеката, защото миналата година имаше сериозен проблем. Наследеното е толкова тежко, че за две години няма как да бъде компенсирано“.

Интервюто на Диана Дончева с доц. Красимира Александрова можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50