Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лоша организация съсипва проект за църква на името на Свети Евтимий Търновски

Недовършеният храм на Патриарх Евтимий в Търново се руши

16 години след първата копка, резбари и иконописци все нямат яснота кога ще могат да работят

7
Снимка: Здравка Маслянкова

Недовършеният храм на Свети Евтимий, патриарх Търновски, е връзката между паметта на миналото, духовността и съвремието в старопрестолно Велико Търново.

Преди 16 години в двора на Великотърновския университет тогавашният патриарх Максим и владиците от Светия синод поставиха основите на храма, носещ името на книжовника и светеца. Днес черквата се руши преди да е завършена.

Идеята за изграждането на университетски храм, носещ името на Свети Евтимий, се заражда през 2002 г. Тя е на тогавашния ректор на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Решено е черквата да бъде изградена на източната страна под Ректората на Великотърновския университет. 

„Църкви и катедрали са строени с векове. Аз съм оптимист. Тя беше построена в края на 2006-а, началото на 2007 година, без да бъде направена замазка. Сега има и замазка. Затворена е църквата“, казва днес проф. Харалампиев. 

„Св. патриарх Евтимий е една изключителна личност в нашата духовна, история и народностна история. Той заслужава. В Търново прославил се е като патриарх, като духовник и книжовник. Тука, както казва неговият биограф Григорий Цамблак, камъните са плачели, когато са го изпращали на заточение. Днес камъните отново плачат, защото грубият строеж на недовършения храм вече се руши. През последната година по черквата не е правено нищо, защото починаха бизнесмените Стефан Шарлопов и Петър Христов, които бяха основните дарители и двигатели на националната кампания за изграждането на черквата“, продължава проф. Харалампиев, който не губи надежда, че храмът все пак ще отвори врати.

В момента църковният градеж е в строително скеле, а хоросанът и тухлите от грубия строеж вече се ронят, вътре на много места тече.

„Пари има, не е въпросът в парите. От благотворителните акции са събрани около 100 000 лева. Проблемът е с тази ламарина, която е отгоре - за кубетата на църквата. Не може да се прави другото, докато не се затвори отгоре. Нещата прекъснаха, не успяха да доставят тези материали отвън, тази ламарина. Сега отново започваме“, признава ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов.

Направени са даже снимки с дрон, за да се вземат размерите и да може работата най-сетне да започне.

„Разбира се, през зимата не можем да работим. Аз се надявам в началото на месец март да започнем най-накрая, да се затвори отгоре и тогава много бързо ще стане и останалата част“, смята ректорът на висшето училище.

На 20 януари 2003 г., в Деня на Свети Евтимий, патриарх Търновски, когато се отбелязали и 610 години от неговата кончината, е направена и първата копка. Грубият строеж е вдигнат за четири месеца.

Внушителната сграда е класическа кръстокуполна църква с разгъната площ около 500 кв. м, а на долното й ниво има параклис на светите братя Кирил и Методий.

Според иконографи и богослови, проблемът се корени в липсата на ясна стратегия от самото начало как да протече построяването.

„Това е не само символ на духовността във Велико Търново, но и символ на патриарх Евтимий, на неговата книжовна школа. Трябва да се изпълнят още доста довършителни неща. Ако е рекъл Господ, в близкото бъдеще ще бъде довършен.“

„Боли ме, разбира се, но аз не мога да съдя тези, от които зависи строителството на храма. Един такъм храм струва много пари, които трудно се намират, много усилия изисква. Надявам се, че с божията помощ един ден и това богоугодно дело ще бъде завършено и Великотърновският университет най-сетне ще има този храм.“

„Имаме настоятелство, което се грижи за завършването на храма. Моите студенти с мен и колегата ще направим иконостаса, така че всичко е подготвено, проектите са направени, чакаме само завършването и даване на възможност да завършим храма.“

Никой не се наема да прогнозира кога резбарите и иконописците ще могат да влязат да работят вътре в храма, който тече отвсякъде още на фаза строеж. Великотърновският митрополит Григорий не поема ангажимент за финансово участие на митрополията. Вярва, че един ден нещата ще се случат:

„Материалното изграждане не е като духовното изграждане. Материалното изграждане си иска своето поставяне, тухличка по тухличка, камбанка, това било, онова било. Първото нещо е молитвичката да имаме. Имаме ли го вече в груб строеж храма? Имаме го. Искаме ли да служим? Ще служим.“

Да има храм, носещ името на Св. Евтимий, патриарх Търновски, именно на хълма Света гора, не е кауза само на Великотърновския университет, а общобългарска кауза, защото на това място е бил манастирът „Св. Троица”, люлката на Търновската книжовна школа, чиято историческа мисия е оказала огромно влияние за духовното развитие на българския народ като нация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30