Преди 16 години в двора на Великотърновския университет тогавашният патриарх Максим и владиците от Светия синод поставиха основите на храма, носещ името на книжовника и светеца. Днес черквата се руши преди да е завършена.
Идеята за изграждането на университетски храм, носещ името на Свети Евтимий, се заражда през 2002 г. Тя е на тогавашния ректор на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Решено е черквата да бъде изградена на източната страна под Ректората на Великотърновския университет.
„Църкви и катедрали са строени с векове. Аз съм оптимист. Тя беше построена в края на 2006-а, началото на 2007 година, без да бъде направена замазка. Сега има и замазка. Затворена е църквата“, казва днес проф. Харалампиев.
„Св. патриарх Евтимий е една изключителна личност в нашата духовна, история и народностна история. Той заслужава. В Търново прославил се е като патриарх, като духовник и книжовник. Тука, както казва неговият биограф Григорий Цамблак, камъните са плачели, когато са го изпращали на заточение. Днес камъните отново плачат, защото грубият строеж на недовършения храм вече се руши. През последната година по черквата не е правено нищо, защото починаха бизнесмените Стефан Шарлопов и Петър Христов, които бяха основните дарители и двигатели на националната кампания за изграждането на черквата“, продължава проф. Харалампиев, който не губи надежда, че храмът все пак ще отвори врати.
В момента църковният градеж е в строително скеле, а хоросанът и тухлите от грубия строеж вече се ронят, вътре на много места тече.
„Пари има, не е въпросът в парите. От благотворителните акции са събрани около 100 000 лева. Проблемът е с тази ламарина, която е отгоре - за кубетата на църквата. Не може да се прави другото, докато не се затвори отгоре. Нещата прекъснаха, не успяха да доставят тези материали отвън, тази ламарина. Сега отново започваме“, признава ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов.
Направени са даже снимки с дрон, за да се вземат размерите и да може работата най-сетне да започне.
„Разбира се, през зимата не можем да работим. Аз се надявам в началото на месец март да започнем най-накрая, да се затвори отгоре и тогава много бързо ще стане и останалата част“, смята ректорът на висшето училище.
На 20 януари 2003 г., в Деня на Свети Евтимий, патриарх Търновски, когато се отбелязали и 610 години от неговата кончината, е направена и първата копка. Грубият строеж е вдигнат за четири месеца.
Внушителната сграда е класическа кръстокуполна църква с разгъната площ около 500 кв. м, а на долното й ниво има параклис на светите братя Кирил и Методий.
Според иконографи и богослови, проблемът се корени в липсата на ясна стратегия от самото начало как да протече построяването.
„Това е не само символ на духовността във Велико Търново, но и символ на патриарх Евтимий, на неговата книжовна школа. Трябва да се изпълнят още доста довършителни неща. Ако е рекъл Господ, в близкото бъдеще ще бъде довършен.“
„Боли ме, разбира се, но аз не мога да съдя тези, от които зависи строителството на храма. Един такъм храм струва много пари, които трудно се намират, много усилия изисква. Надявам се, че с божията помощ един ден и това богоугодно дело ще бъде завършено и Великотърновският университет най-сетне ще има този храм.“
„Имаме настоятелство, което се грижи за завършването на храма. Моите студенти с мен и колегата ще направим иконостаса, така че всичко е подготвено, проектите са направени, чакаме само завършването и даване на възможност да завършим храма.“
Никой не се наема да прогнозира кога резбарите и иконописците ще могат да влязат да работят вътре в храма, който тече отвсякъде още на фаза строеж. Великотърновският митрополит Григорий не поема ангажимент за финансово участие на митрополията. Вярва, че един ден нещата ще се случат:
„Материалното изграждане не е като духовното изграждане. Материалното изграждане си иска своето поставяне, тухличка по тухличка, камбанка, това било, онова било. Първото нещо е молитвичката да имаме. Имаме ли го вече в груб строеж храма? Имаме го. Искаме ли да служим? Ще служим.“
Да има храм, носещ името на Св. Евтимий, патриарх Търновски, именно на хълма Света гора, не е кауза само на Великотърновския университет, а общобългарска кауза, защото на това място е бил манастирът „Св. Троица”, люлката на Търновската книжовна школа, чиято историческа мисия е оказала огромно влияние за духовното развитие на българския народ като нация.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..