Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атомни експерти: Светът е на ръба на нова ядрена надпревара

Светът пак е близо до унищожение, предупреждава Бюлетинът на ядрените учени

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Две минути до полунощ показва Часовникът на Страшния съд на Бюлетина на ядрените учени.
Организацията с нестопанска цел е създадена преди 74 години, веднага след атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки, от участници в проекта "Манхатън". Часовникът, отмерващ колко близо е населението на планетата ни до унищожението й - полунощ, работи от 1947-а.

Голямата стрелка беше преместена на 2 символични минути от катастрофата през миналата година и сега всъщност остава пак там. Толкова близо краят не е бил от 1953-а, когато Съединените щати и Съветският съюз тестват водородните си бомби. А най-далече - на 17 минути, Апокалипсисът е бил през 1991 година, когато свърши Студената война.

Днес най-големите заплахи са три: ядрените оръжия, климатичните промени и информационната война.

Страшният съд остава близо по три основни причини - първата са ядрените оръжия. 2018-та беше белязана от срещата на Доналд Тръмп и Ким Чен Ун, като преди и след нея севернокорейското ръководство даде някои ясни заявки за ядрено разоръжаване на страната. Проблемът обаче се пренасочи към добре познати измерения. Американският президент обяви, че ще подготви оттегляне на страната от Договора за ядрени сили със среден обсег.  Споразумението от 1987-а между САЩ и тогавашния Съветски съюз е смятано за едно от ключовите примирия в края на Студената война, както и за гарант на сигурността в Европа. Тръмп обаче имаше и основателна причина - доказателства, че Русия разработва нови оръжия в нарушение на спогодбата. В нова ситуация на взаимно недоверие, приближава ли ядреният апокалипсис?

Джон Меклин, главен редактор на Бюлетина на ядрените учени:

"Да се премахне договорът за ядрените оръжия със среден обсег ще е грешка. САЩ и Русия трябва да намерят начин да го спасят под някаква официална форма, защото той изигра важна роля за ограничаването на ядрените арсенали. От 5 години се обсъжда ново споразумение СТАРТ, което е въпрос на по един подпис от страна на Вашингтон и Москва. Едно от големите ни притеснения е, че архитектурата от договори, засягащи ограничаването и трайността на ядрените оръжия, може да се срине. Експертите ни смятат, че светът е на ръба на нова ядрена надпревара, която ще е много скъпа, прахосническа."

Според Бюлетина на ядрените учени проблем е реалната липса на комуникация между Вашингтон и Москва по ядрения проблем, което може да доведе до непредвидими ситуации.

"Що се отнася до ядрените оръжия, опасността е същата като през 1953 година. Добре информираните експерти не смятат, че САЩ или Русия могат да изстрелят ядрена ракета от нищото, да осъществят някакво вероломно нападение. Не това е опасността. Опасността е такова нещо да се случи заради грешно изчисление, по случайност. Някаква грешка, заради която да бъде изстреляно ядрено оръжие и нещата да ескалират. Такава опасност имаше през Студената война, има я и днес."

Втората причина апокалипсисът да остава близо също ни е добре позната - климатичните промени.

От бюлетина изтъкват, че през 2018-а видяхме ново повишаване в нивата на парникови емисии след няколко по-умерени години.

Чуйте репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува резултатите от външното оценяване след 7-и клас

Министерството на образованието и науката публикува резултатите от Националното външно оценяване в края на 7-и клас. Проверката става в системата на МОН  https://infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код. Над 59 000 седмокласници на НВО по български език и литература На национално външно оценяване по български език и литература се..

публикувано на 01.07.24 в 14:14
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, за да се събере широка подкрепа

Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, която може да събере най-широка подкрепа. Времето за търсене на подкрепа се съкращава, а публично договорено мнозинство няма. Този ход изглеждаше изненадващ и поставя в трудна позиция ГЕРБ, коментира пред БНР политологът Калоян Велчев. "С излъчването на надпартиен кабинет се търси..

публикувано на 01.07.24 в 14:11

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са разбити от малолетни

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са били разбити от малолетни в събота. По случая са задържани няколко момчета на възраст между 9 и 11 години , съобщиха от полицията в Сливен. Те са отведени в РУ-Нова Загора и с тях е проведена беседа в присъствието на инспектор от Детска педагогическа стая . Кореспондентът на БНР в Сливен..

публикувано на 01.07.24 в 14:07

Koнcтитyциoнният cъд отмени съдебната медиация

Koнcтитyциoнният cъд cпря т.нар. съдебна медиация. Това става в деня, от който трябваше да започне нейното практическо прилагане. След жалба на Висшия адвокатски съвет конституционните съдии обявиха за противоконституционни приетите от 49-ото Народно събрание законодателни промени, с които беше въведена мeдиaция за определена група гpaждaнcĸи..

публикувано на 01.07.24 в 13:58
Тони Николов

Тони Николов: Църковната дипломация променя отношенията

Изказванията на митрополита Даниил и служението му като патриарх са съвсем различни . Затова при интронизацията на патриарха му събличат митрополитските одежди и обличат нови, защото си в съвършено друга роля. Това променя . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура". " Църковната дипломация..

публикувано на 01.07.24 в 13:42
Президентът Румен Радев

Президентът Радев е на работно посещение в Гърция

Президентът Румен Радев е на работно посещение в Република Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриването на 28-ата годишна кръгла маса на "The Economist". Тази година на форума ще се обсъждат задълбочаващите се геополитически конфликти, климатичните промени и глобалната икономика. Румен Радев ще има разговори с гръцкия..

публикувано на 01.07.24 в 13:37

Доц. Иво Янев: Патриарх Даниил показва, че има желание за дипломатично и обединително начало

Патриарх Даниил е изключителен монах, духовен човек, вярващ и като молитвеник на БПЦ ще ни изненада, в добрия смисъл на тази дума, и ще покаже добри грижи за БПЦ и за Софийската епархия. Това сподели в интервю пред БНР доц. д-р Иво Янев, зам.-декан на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".  И призна, че също бил изненадан..

публикувано на 01.07.24 в 13:29