Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти дискутират каква криза ни очаква - финансова, дългова или икономическа

| обновено на 26.02.19 в 09:17

Икономисти и финансисти ще обсъждат предстои ли нова икономическа криза в България и откъде ще дойде тя? Организатор на кръглата маса е Лабораторията за научно-приложни изследвания към Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). 

Участие в дискусията ще вземе вицепремиерът Марияна Николова.

В разговорите ще участват и депутати, учени и анализатори, които ще дискутират въпроси, свързани с европейското изследване на ценностите, които ще коментират какви са рисковете пред българската икономика и ще дадат своите прогнози каква криза ни очаква - финансова, дългова или икономическа, както и дали ще се развие на глобално, европейско или национално ниво.

Според преподавателя от ВУЗФ проф. Григор Димитров, който е един и от участниците, необходимо е да бъдат предприети превантивни мерки и реформи, за да се намалят рисковете пред българската икономика: 

„Ние не трябва да чакаме кризата да дойде, за да почнем да работим. Моето дълбоко убеждение е, че всеки пропуснат ден за реформи, включително в здравеопазването, в социалната сфера, където има големи ресурси, е загубен ден“.

В сферата на здравеопазването трябва да вземем превантивни мерки за реформа в самата здравна система, подчерта проф. Димитров в предаването "Преди всички":

„Ако не вземем мерки за по-ефективно използване на ресурса, който имаме, както и не вземем мерки за намаляване на сивия сектор в здравеопазването, а също и за преоценяване на някои дейности и разположения на лечебни заведения, за осигуряване на равен достъп на населението до качествена здравна помощ - това би трябвало да го направим, тъй като би било в интерес само на нашите граждани“. 

Нужна е сериозна и радикална реформа в здравеопазването, подчерта преподавателят:

„Ако продължаваме да работим така по този начин - продължаваме да натрупваме големи дефицити и тези дефицити рано или късно ще се отразят върху ефективността на действието на системата", добави проф. Димитров и уточни, че „ние имаме сериозни дефицити в областта на болничните заведения и към външни институции“. 

„Нашата икономика е отворена икономика и нейното поведение в голяма степен се определя от онова, което се случва с високоразвитите държави в света“, коментира още проф. Григор Димитров. 

Подробности за кръглата маса, както и какво мислят хората - можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51