„Осинови щъркелово гнездо“ е инициатива в гоцеделчевското село Баничан. Преди 3 години то стана известно с единственото у нас щъркелово гнездо под видеонаблюдение. Проектът бе реализиран от местното читалище в партньорство с Българското дружество за защита на птиците.
Инцидент отпреди месец със застрелян щъркел в Хаджидимово провокира двете организации да се обърнат към местните хора с апел да се погрижат за птиците. Така се ражда идеята да предложат за осиновяване гнездата на щъркелите. За броени дни и два и отзвук от далечна Япония.
Всички щъркелови гнезда в село Баничан вече са осиновени. На стълбовете под тях са поставени табели с осиновителите - местни жители и хора от цялата страна, представители на институции. Радио Благоевград също си осинови щъркелово семейство.
"Хората вече говорят в публичното пространство за това осиновяване и разпитват, тъй като на всеки е много чудно какво точно означава и как така сме решили да даваме гнезда за осиновяване", обяснява Митко Попов от Българското дружество за защита на птиците.
"За около един час решихме да направим точно тази кампания, която да бъде насочена към грижи за опазването на всяко едно щъркелово гнездо тук, в района на Гоце Делчев и съседните общини. Така че хората могат да осиновяват гнезда и от другите общини, защото в Баничан повече гнезда за осиновяване няма", допълва той.
"Най-напред ние ги накарахме да финансират табела с надпис, защото по този начин човек се ангажира пряко. Когато даде някаква сума, той се чувства отговорен. Оттук нататък всеки може да посещава своето гнездо, да го наблюдава и се грижи, като съобщава за заплахи", казва още Митко Попов.
Пролетка и Изгрев са най-известното щъркелово семейство. От три години в гнездото им има камера, която заснема живота им. Нещо като СРС-та, шегуват се хората от Баничан. Секретарят на читалището Румяна Джибова споделя някои от "семейните тайни":
"Миналата година Митето направи един филм, триминутен, който е много интересен: със снасянето на яйцата, с идването на птиците. Най-напред идва Изгрев - да подготви дома като добър стопанин."
Джибова припомня легендата, че щъркелът е омагьосан човек и сравнява подготовката на гнездото с човешкото поведение.
С новата инициатива „ Осинови щъркелово гнездо“ Митко Попов се надява да надградят проекта за изследването на живота на щъркелите, като проследят дългия им прелетен път.
"Ние имаме амбицията да проследим къде точно отиват Пролетка и Изгрев и какво правят през зимата в далечните страни. Знаем, че щъркелите зимуват в южна Африка. Предполагам, че ще сложим чипове или предаватели, чрез които да следим пак онлайн къде точно летят, през кои държави минават, защото има опасни зони. Държави, в които хора просто за удоволствие стрелят по щъркели и ги избиват със стотици."
Климатичните промени са другата заплаха за щъркелите, която кара местните хора в Баничан да ги приемат като част от живота и от семействата си, разказва Румяна Джибова.
"Преди две години, вече бяха излюпени щъркелчетата, градушка за 20 минути буквално срина, изпадаха гнездата, натежали от дъжда. Всички хора, дори смачкани или потиснати, те ги взимаха щъркелчетата и ги спасяваха", спомня си тя.
Гнездото на Пролетка и Изгрев е осиновено от Мария и Хироюко от Япония. Когато те се свързали в социалните мрежи с Румяна и Митко, вече всички гнезда били осиновени. Предложили им на друго място, но те държали точно на това:
"Ние смятахме в началото това гнездо да не се осиновява, защото е единствено с видeонаблюдение и се оказа - това е последното. Нямахме повече гнезда, а те искат от Япония да осиновят", пояснява още читалищният секретар. Сега край гнездото на Пролетка и Изгрев има временна табела, докато не им донесат постоянна такава от Япония през лятото.
Специално приложение показва схема на осиновените щъркелови гнезда в Баничан. Скоро тя ще бъде обогатена с точния адрес на щъркеловите семейства в целия гоцеделчевски район, които също могат да бъдат осиновени.
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..