Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът с имотния данък в курортните селища - ще намери ли решение

Снимка: Венета Николова

Парламентът е на път да намери надеждно данъчно решение по казуса с отменения текст от Закона за местните данъци и такси, с който в курортните селища от национално и местно значение имотният данък скочи между 2 и 3 пъти за неосновно жилище.

В момента общинските администрации на курортните селища от национално и местно значение чакат поредното законодателно решение и са в готовност да преизчислят данъците, след което трябва да уведомят всички засегнати и да ги питат, дали да им върнат надвзетите пари, или да ги приспаднат от данъка за следващата година.

Има и по-сериозен въпрос – дали идеята за законовата промяна, която беше отхвърлена от Конституционния съд, щеше да доведе до нужния ефект – да се спре практиката с туристическото предлагане на частни жилища.

Кметовете от курортите в областта са категорични – „не“, тъй като данъкът върху имота, макар удвоен и утроен, е еднократен в годината, но скритите пари от реализираните нощувки и данъците към държавата са в десетки пъти повече.

“Аз имам едно лично мое жилище и едно, което е на майка ми и на баща ми, и аз живея в него. Едното се смята за второ и се плаща по-висок данък. Мисля, че почти двойно“, обясни човек, който не се вписва в схемата “имоти под наем“.

“Всички юристи казаха, че със задна дата няма как да ми се възстановят взетите суми, но аз вярвам, че би трябвало да се намери начин как да се изравним с всички други данъкоплатци, които след нас плащат“, коментира потърпевша.

“Ние коментирахме това и в бюджетна комисия. Това ще бъде поправено“, каза пред БНР Николай Александров, зам.- председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание от групата на “Обединени патриоти“, представляващ партия “Атака“, и допълни:

“Аз казах на г-н Симеонов по време на заседание на парламентарна група – не може да се правят дискриминации на базата двойно данъчно облагане. Това нещо е забранено от законодателството“.

“Финансовият ефект (за общините – бел. ред.) не е толкова значителен. Те са лишени преди години и преди да бъде въведен този данък, тъй като има жилища, особено по курортите. Има имоти, които се преотстъпват с цел извличане на печалба“, посочи Александров в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

Град Кюстендил е курортно селище с национално значение, но в общината не са пристъпили към увеличение на промилите за изчисление на данъка на имотите.

“Взехме решение да няма промяна тъкмо защото трябва внимателен анализ“, каза пред БНР кметът на Кюстендил Петър Паунов и допълни:

“Кюстендил, макар и национален курорт от десетилетие, едва отскоро възвръща балнеоложката си слава и не може да бъде сравнен както с морските курорти, така и с водещи зимни курорти“.

“И в момент, в който сме свидетели на криза на доверие между институции, не трябваше да се прибързва с едно подобно решение. Още повече голяма част от решенията трябваше да се взимат в края на един мандат“, каза още Паунов в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

“Това трябва да се случи в следващ общински мандат“, каза още той.

Ден след като Конституционният съд отмени т.нар. “данък курорт“ благоевградчани пък разбраха, че са с такъв от далечната 1963 г.

“Термините (курорти с национално и местно значение – бел. ред.) са обединени с общото родово понятие “селищни образувания“. Те са териториална единица. Административно-териториалната единици по Конституция и по Закона за административно териториалното устройство са само областите и общините“, каза пред БНР проф. Борис Колев от Института по география към БАН.

“Тези селищни образувания са създадени по Закона за административно-териториалното устройство. Това са селищни образувания извън строителните граници на населените места. Те са създадени за осъществяване на специфични функции“.

Повече по темата можете да чуете звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великобритания тестват първата персонализирана ваксина срещу рак на кожата

Във Великобритания са в ход клинични изпитания на първата в света персонализирана ваксина срещу рак на кожата, съобщи Би Би Си. Ваксината е предназначена да помогне на имунната система на пациента да разпознае и унищожи раковите клетки.  Използвана е същата технология като при настоящите ваксини срещу Covid.  "Персонализирана ваксина" означава,..

публикувано на 26.04.24 в 14:22
Ваня Григорова/Васил Терзиев

Отново отложиха делото за кметските избори в София

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира да..

публикувано на 26.04.24 в 14:18

Директорът на АЗ: Ще видят, че държавата мисли за тях и трудовата им реализация

Съкращават 160 работници от ТЕЦ Марица-Изток, съобщи директорът на Агенцията по заетостта (АЗ) Смилен Вълов в интервю пред БНР. В Агенцията са получили уведомление за масово уволнение от работодателя и до 10 дни те реално ще бъдат освободени. „Установени са кои са работниците и са направени 4 информационни дни, на които дойдоха..

публикувано на 26.04.24 в 14:15
Росица Кирова

Извънредно заседание на парламента на 30 април

Народното събрание (НС) ще проведе извънредно заседание на 30 април, вторник, вместо да има заседание на 2 май. Това обяви председателят Росица Кирова. Заседанието е насрочено за 14 ч. и на него ще бъдат обсъдени на второ четене промените в Закона за хазарта, в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, ратификацията за военните..

публикувано на 26.04.24 в 14:13
Министърът на здравеопазването Галя Кондева и доц. Ангел Кунчев

Мерките срещу коклюш: По-ранна ваксина за бебета и безплатни имунизации за бременни

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина. Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева. "Основната..

публикувано на 26.04.24 в 14:09
Ваня Григорова

Свиленски: Григорова е използвана, за да бъде патерица на Борисов в следващия парламент

Ваня Григорова е използвана, за да бъде патерица на Бойко Борисов в бъдещия парламент. Така зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че в следващия парламент може да има по-различна ситуация заради Ваня Григорова и че тя е реалният победител на изборите в София. Според Свиленски..

публикувано на 26.04.24 в 13:59

Хиляди декари земеделска земя са засегнати от градушката в Чирпанско

В община Чирпан продължава огледът и описването на щетите от вчерашната градушка. Засегнати са хиляди декари земеделски площи със зърнени култури и овощни насаждения. Зетьово е едно от най-пострадалите населени места в община Чирпан. В следобедните часове вчера ледената градушка на два пъти се изсипа над нивите и градините на селото. Днес..

публикувано на 26.04.24 в 13:52