Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 артисти участват в Биеналето на хумора и сатирата в Габрово

Сама Хамди: На художника е отговорността да намали пропастта между изкуството и хората

Биенале на хумора и сатирата в изкуството
Снимка: Дом на хумора и сатирата в Габрово

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово предстои да бъдат открити изложбите от 24-то Биенале на хумора и сатирата в изкуството.

Паралелно с това ще бъдат обявени носителите на наградите в двата конкурсни раздела - карикатура и съвременно изкуство. Към темата на Биеналето - "Измерения на публичното" - интерес са проявили 649 автори от 69 държави. От тях международното жури подбра за участие 150 артисти. 182 карикатури и произведения на съвременното изкуство ще бъдат представени в залите на Дома на хумора и сатирата. Някои от тях будят смях, други са смешно- тъжни, или пък поглеждат към публичното с ирония…

150 гледни точки към темата „Измерения на публичното“ ще разкрият авторите, участници в изложбите. Биеналето е едно от най-дългогодишните в света. 

"Това е една изключително актуална тема, тъй като дори частният живот вече е нещо публично благодарение на социалните медии. Понятието "публично" само по себе си е много абстрактно и има различни измерения - пространствени комуникативни, организационни дори времеви", коментира екскурзоводът от Дома на хумора и сатирата Светлана Михайлова.

Членовете на международното жури са артисти с признание от професионалната общност, много силни имена - отбелязват организаторите на форума от Дома на хумора и сатирата. За първи път те ще връчат по една голяма награда и в двата раздела - за разлика от досегашните издания, когато статуетката Златен Езоп, изработена от проф. Георги Чапкънов, беше само една. 

Награждаването е тази вечер, а след него пред публиката ще излезе Сама Хамди от Египет със своя интерпретация на темата чрез пърформанс, съчетаващ като артистичен изказ изпълнение на пиано и прожекции на видео записи, заснети в различни страни, сред общности - всяка със своята култура и социална гледна точка.

"Аз използвам различни ситуации, които предизвикват съвсем различни реакция. Знам каква е ситуацията в България, но в Египет има една голяма пропаст, която е между художествената среда и хората, обикновените хора. Художникът носи отговорността да намали тази пропаст между изкуството и хората, да се доближи до хората. Както аз използвам моето изкуство. Шокирам хората, всъщност карам хората да преосмислят рутината на живота", обясни Хамди пред "Хоризонт".

Половината от участващите в тазгодишното Биенале идват за първи път и са все още са непознати за българската публика. Започнало с идеята да бъде мост между творците от Изтока и Запада, днес Биеналето е един от утвърдените международни форуми за изкуство в България.

Настоящото издание не се фокусира единствено върху изложбите. Съпътстващата програма включва лекции и дискусии, едната от които е посветена на медийната комуникация.

Предвидени са срещи с творци, кинопрожекции и детски ателиета. За пръв път в Биеналето основната тема е интерпретирана за най-малките, като ги учи нагледно какво е публично пространство чрез изложба - игра. В импровизиран град децата могат да играят, да творят, да правят бели - това е град, който могат да променят, вземайки общи решения.

Вниманието към друго обществено пространство ще привлече изложбата с любопитни истории на скулптурните фигури Дон Кихот, Санчо Панса, Чарли Чаплин, Хитър Петър, както и странната метална вавилонска кула, които се намират в парка на хумора.

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36