Тримата алпинисти бяха част от състава на национална експедиция, посветена на 20 години от първото българско изкачване на върха без кислород от Христо Проданов.
Днес Дойчин Боянов е преподавател в катедра "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" в Националната спортна академия в София. От две години в НСА има випуск "спортно катерене". Специалността е част от програмата на Олимпийските игри. Според Дойчин Боянов специалността привлича студенти именно защото е влязла в програмата на игрите.
15-годишнината от Националната експедиция "Еверест 2004" тази година бе отбелязана в Полския културен институт.
"Еверест е нещо, което докосва по особен начин хората. Много хора все още помнят 84-а година - и радостта, и мъката. Тези неща съпътстваха и 2004-а година. Въпреки всичко ние, освен едни такива върхове, си поставяме и чисто спортни цели през годините", разказа Боянов в предаването "Рано в неделя".
На 26 юли Дойчин Боянов заминава с Николай Петков и Руслан Вакрилов на експедиция в Пакистан, където имат намерение да направят премиерно изкачване на връх в долината Черакуза.
"Там има доста все още неизкачвани върхове, но всичко това трябва да бъде обследвано. Това ще бъде втората част от нашите занимания, освен да се изкатерим по един от нас желан начин, а и да разберем и съберем информация. Надяваме се, ако имаме възможности и да се изкачим някъде, първите хора, които стъпват на тези върхове."
За Дойчин Боянов е важно да върви по нови, неоткривани до сега пътища, да изследва и събира материали за научни изследвания:
"С това заминаване подготвям и един научен проект, който ще реализирам с колеги от Национална спортна академия. Той е свързан с адаптацията на човек на голяма надморска височина. Важното е да са нови пътища. Откакто съществува алпинизмът, това е основното - да се търсят новите пътища и да се правят неща, които не са правени."
Интервю с Дойчин Боянов чуйте в звуковия файл.
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..