За професор Мария Нишева темата за изкуствения интелект е интересна от далечната 1982 година. Година по-рано – през 1981 година стартира курсът по изкуствен интелект, четен от професор Валентин Томов.
От спомените на професор Нишева обаче става ясно, че интересът към темата в България, тогава държава, част от комунистическия блок, е част от световна тенденция, която се е развивала независимо от наличието на Желязната завеса между Изтока и Запада.
1993 година е времето, в което в Софийския стартира специализацията по изкуствен интелект. Тогава към специалността „Информатика“. Магистърската програма по изкуствен интелект дори не е пълнолетна. Стартирала е преди 15-16 години, а преди 7-8 години – и допълнителните като „Роботика“ и „Мехатроника“, с натрупването и на материална база, свидетелства професор Мария Нишева, която сега ръководи магистърската програма по изкуствен интелект в Софийския университет.
Като доказателство за качеството на работата тя изброява – трима носители на президентската награда „Джон Атанасов“, състезатели по информатика, работа със световни университети, БАН. Изследванията в областите за разпознаване на текст, видео. Интересът на студентите е голям.
„Идват да се обучават студенти, повечето от тях работят във високотехнологични фирми. Фирми, които се интересуват от развитието на своите кадри“.
Проф. Мария Нишева признава – дори и да са галеници на съдбата, интересът е нож с две остриета.
„Лошото е, че такива хора не можем да ги мотивираме да останат след това при нас“.
Не само заради парите. Тема, която професор Нишева само посочва, без да навлиза в подробности. А и заради това, че големите фирми вземат бързо добрите специалисти. А и част от хората продължават обучението си в чужбина.
Проф. Нишева казва, че за запазване на знанието са нужни повече от сега оставащите в академичната среда между пет и десет студенти.
Д-р Тодор Цонков е примерът, който проф. Мария Нишева дава. Той е хоноруван преподавател по изкуствен интелект в НБУ. Започнал е да се занимава с темата преди десетина години, когато не се говорело много за изкуствения интелект. Д-р Тодор Цонков е сигурен, че тенденцията университетите в България да откриват обучения по тази специалност не се крие само в желанието им да бъдат модерни за своите студенти и да ги привличат. Той одобрява стартирането на IT обучение дори и в училищата.
Програмистите имат голяма отговорност, казва д-р Цонков. Съгласявайки се с позицията, че етичността на изкуствения интелект зависи от неговите учители – хората.
Той не се страхува от това, че изкуственият интелект може да стане опасен за хората.
Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..