„За бутиков издател като мен това да работи с писател от калибъра на Олга Токарчук е нещо, което за първи път в седемгодишната ми история се случва. Наистина е автор от световна величина.“
Полската авторка е сред най-популярните съвременни писатели и извън родната си страна. Според Невена Кръстева причината е умението й да гради баланс между това да е четивна и да бъде увлекателен разказвач и едновременно с това "много дълбока".
Токарчук е психолог по образование. Проучвателната работа преди и по време на писане е неизменна част от творческия й процес.
„Обича да изпипва до най-малкия детайл, да бъде на местата, за които пише и не само да ги проучва, а да ги превръща в част от битността си, от начина, по който живее. Освен това е изключително пътуващ и любопитен човек“, разказа Невена Кръстева.
Заглавието на книгата "Бегуни" препраща към старообрядническа секта, в основата на чиято философия е това, че човек, ако застане на едно място, злото ще го победи и преместването в пространството е бягане от злото, поясни издателката.
„Олга прави много пряка връзка между тази философия и съвременния човек. За нея летището, междинното пространство, там, където отиваме и там, откъдето се връщаме – цялото местене в пространството е изключително важна част от писането. В същото време много важна за нея е черупката, в която пътуваме – нашите тела. Затова неслучайно в „Бегуни“ има много глави, в които се говори за анатомията на човека. /…/ Всъщност двете посоки – пътуващият човек и тялото на човека като такова се преплитат в книгата.“
Някои критици дори оспорват дефиницията роман, защото творбата побира истории, някои от които са дълги половин страница, други – по 20 страници и всички те отиват в съвсем различни посоки, уточни Невена Дишлиева-Кръстева.
Преводът е на Силвия Борисова. „Силвия, познавайки Олга от години, успява да хване много фини неща между изреченията и да предаде нюанси, които са много важни за разбирането на книгата.“
"Намирам пряка връзка между всички книги, които издавам. Тя може да не е видима на повърхността, но за мен книгите си „говорят“ и всички тези книги са писани от хора с чисти сърца. Може да звучи патетично, но наистина вярвам, че си избирам авторите и по това“, сподели още Невена Кръстева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..