Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозанов: Санира се средата от всяка по-критична и по-резултатна журналистика, особено разследваща

Антоанета Христова: Пряката комуникация е изключително ефективна

Доц. Георги Лозанов, Диана Янкулова и проф. Антоанета Христова
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

Това, което направи Борисов, е една линия на предизборна кампания и на овладяване на криза на политическо присъствие, което той беше напуснал като сцена в последните години.

Това каза за БНР политическият психолог професор Антоанета Христова по повод обиколката на Бойко Борисов из страната с влак през изминалата седмица:

„Беше успешно връщането му, защото той преобърна кризата на ГЕРБ и върна партията като първа политическа сила в страната. Този процес на политическо присъствие и на политическо овладяване на кризата преминава през личността и на второ място в умението да използва, според неговата преценка, медийната среда.

…Пряката комуникация е изключително ефективна. Всички политици, които направиха кампания на регионално ниво – врата до врата, да напуснат всички медии и да работят всеки ден по няколко пъти срещи на ниво „квартал“, постигнаха много високи резултати за региона си. Което означава, че в България, независимо от фактора „електронни медии“, социални мрежи, все още този вид комуникация – пряката, носи много дивидент на този, който я използва. В политическата психология има едно правило - когато си на дъното на доверието, единственият начин да възстановиш, това е пряката комуникация.

Същевременно рейтингът на дебатите по електронните медии в предварителната кампания е бил много нисък, тъй като правилата на организацията им „са безобразни“ изтъкна Христова, според която обществото ни има нужда от разследващата журналистика. Проблемът обаче е, че „винаги я приписваме на интересите на някого“. Тя даде пример с разкриването на „Апартаментгейт“ и ползите на обществото, но изтъкна, че има и негативна страна - че информацията беше пазена даден период от време и "тя беше пазена, за да бъде извадена с определени цели срещу определени хора“.

Медийният експерт доцент Георги Лозанов е категоричен, че в момента „медиите не са такава критическа заплаха за политиците и за управляващите особено, та те да трябва да бягат от тях“. Според него в световен мащаб се забелязва тенденция „все по-малко политиците да използват посредничеството на журналистиката и да общуват непосредствено с избирателите си, с електората“:

„Това е свързано и с криза на самите медии, с недоверие към медиите. Това е свързано и с развитието на технологиите, на тези социални мрежи, които създадоха една среда, в която до голяма степен, действително, сериозната, критическата журналистиката започва да бъде избутвана и да губи мястото си. Политиците имат голямата илюзия, че като общуват пряко с народа това е в тяхна полза. Аз съм убеден, че тази комуникация изисква професионални посредници, които са журналистите“.

Лозанов посочи като пример предизборните кампании, от които няма особена полза, именно защото журналистите не задават въпроси:

„Тази комуникация изисква професионалната фигура на журналиста, за да може да бъде ефективна“.

Лозанов изтъкна, че е важно медиите да могат да върнат ефективността си в политическата комуникация.

„В момента, твърде "се санира" средата от всяка по-критична и по-резултатна журналистика, особено разследваща. Неслучайно например „Апартаментгейт“ тръгна от една медия, която не се храни от български капитали. В момента капиталите, които се движат през медиите, българските капитали, не са в полза, да кажа най-меко, на сериозно журналистическо съжаление. Обратното, гледат да финансират други формати, друг тип поведения. Традиционната медия в момента е в силно притиснато финансово състояние, защото все по-малко това е добър бизнес. Нова телевизия навремето беше продадена за над 600 милиона евро, а сега - 10 години по-късно, беше продадена за под 200 милиона евро. Значи че това, като бизнес, става все по-малко ефективно. Тогава парите трябва да дойдат от другаде и да се наливат в медиите, а тези пари, които идват от другаде, съвсем не са в полза на критическата журналистика“.

Лозанов коментира и конкурсите за нови генерални директори на двете обществени медии - БНТ и БНР. Изпълняващият длъжността директор на БНТ Емил Кошлуков е признал фалит на обществената медия, защото е и кандидат за неин директор, смята бившият председател на СЕМ:

„На мен ми се струва, че Емил Кошлуков, който освен изпълняващ длъжността е и кандидат за директор с пълен мандат, фактически вкарва този сюжет в момента като част от собствената си предизборна кампания. Това е много тежко положение, на което той ще се яви спасител – такава е конструкцията - за да може да влезе общо взето през парадния вход в телевизията, тъй като при първото му влизане имаше ред проблеми – колегията реагира и вътре, и извън телевизията. Сега изведнъж на него му трябва ключов ход, с който да обърне отношението. Което не значи, че телевизията не е в тежко финансово състояние, че не трябва много дълбока реформа, че не трябва да се направи одит. Всичко това е вярно, но, дошло от един от кандидатите, който вероятно ще бъде избран, и то с индиректния апел към правителството и властта да помогне, това е един предварителен заговор вече с властта и анонс на връзки с нея, който създава една силна асиметрия в този конкурс“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16