Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат от ИТН. Той е работил по ваксина за дифтерия, тетанус и коклюш в началото на професионалната си кариера.
Бактерията, който при коклюша прониква в организма, започва да се размножава и прави голяма биомаса в дихателните пътища. Най-потърпевши и уязвими са бебетата, защото от коклюш умират най-вече малки бебета, и то основно от задушаване, посочи Чорбанов.
"Чак на следващ етап той започва да отделя пертусис токсина."
Тезата за имунизацията на бременни имунологът нарече "свободни съчинения".
В предаването "Хоризонт до обед" проф. Чорбанов поясни, че в миналото ваксината срещу коклюш е била разработвана най-напред първо с цяла бактериална клетка, а след това - въз основа на пертусис токсина и на компоненти от клетката.
Масовата имунизация срещу коклюш у нас започва през 60-те години, само 1-2 години след въвеждането на ваксината на Запад. България има изключителен опит в производството на ваксини, особено на бактериални, изтъкна специалистът.
Причините за пробива при коклюша у нас са повече от тези, касаещи самата ваксина, отбеляза проф. Чорбанов.
"Аз поне показвам стотина семейства, които отказват да ваксинират децата си", каза той и допълни, че тази ваксина е от най-изпитваните, най-тестваните, най-доказалите се през годините. Имунологът призова родителите да спазват имунизационния календар, защото "в стандартните имунизации няма импровизации".
Опитът показва, че подобни епидемии са локални и няма как да обхванат много хора, подчерта специалистът.
"Имунитетът не се повишава. Той е такъв, какъвто е. Ако имате бутилка от 1 литър и я сложите под чешмата, колкото и да сипвате вода в нея, тя ще събере 1 литър. Хората нямат нужда, освен при доказан проблем с имунитета. Като цяло населението няма нужда. Това, което трябва да се прави, е грижа за малките бебета", коментира проф. д-р Андрей Чорбанов.
"Родителите изкупиха всичко по аптеките, но тази ваксина не е предвидена за възрастни хора и понякога може да направи проблеми именно заради коклюшния компонент", предупреди имунологът.
Използвайки стандартната ваксина за дифтерия – тетанус – коклюш, а не тази за реимунизация: дифтерия – тетанус, възрастните хора поемат риск за много тежки нежелани реакции, поясни проф. Чорбанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия. "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..
При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..