Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето от последните лешояди в България са се приютили в Източните Родопи

Снимка: БГНЕС

Наричат лешоядите „санитарите на природата“ или дори „въздушна служба по почистването“. Те олицетворяват начина на природата да се справи с мъртвите животни. Хранейки се с мърша, лешоядите предотвратяват разпространението на болести и зарази сред другите животни. През годините у нас са се срещали четири вида лешояди. Днес обаче животинските видове са застрашени от изчезване, а експерти от Българското дружество за защита на птиците полагат ежедневни грижи за опазването на тяхната популация.

Повечето от последните лешояди в България са се приютили в Източните Родопи - долината на река Арда предлага идеални условия за формиране на въздушни течения, от които лешоядите се възползват, за да пестят енергия при летене, а и храната по околните възвишения все още е в изобилие. Господарите на небесния простор са внушителни със своите размери, размахът на крилата им достига почти три метра.

Туристите в района могат да срещнат белоглавия лешояд. През 90-те години грабливата птица е била на границата на изчезването, но е била спасена, благодарение на усилията на експертите от Българското дружество за защита на птиците. И докато преди 30 години броят на гнездящите двойки е бил едва 13, то днес в страната има около 100 двойки белоглави лешояди.

Черният лешояд живее в Гърция, но идва в България, за да се храни. Може да бъде забелязан в района на язовир Студен кладенец. Брадатият лешояд вече е напълно изчезнал вид по нашите земи, разказва Стойчо Стоев от Българското дружество за защита на птиците.

В световен план египетският лешояд е по-застрашен от изчезване животински вид дори от пандата и тигъра. На целия Балкански полуостров има по-малко от 60 бройки, а преди години са били няколкостотин. Силното зрение и неуморните полети над териториалните владения позволяват на египетския лешояд пръв да забележи мъртвите животни. Той се отличава от другите лешояди и по това, че улавя и жива плячка като гризачи, насекоми и гущерчета.

Египетският лешояд е единственият от четирите вида лешояди, населяващи Европа, който всеки сезон се отправя на далечно пътуване към Централна Африка. Младите и възрастни египетски лешояди идват у нас напролет и напускат родните земи наесен, когато се впускат в приключение, изпълнено с опасности. Полетът им покрива три континента и продължава повече от месец, в който те преодоляват на 4000 километра.

Обикновено жертвите са малките и неопитни лешояди, които не познават маршрута. Сериозна заплаха обаче дебне египетските лешояди в Африка, алармира Стоев.

У нас основната заплаха пред популацията на птиците остава залагането на отровни примамки за борба с хищниците, станало причина за значителното и бързо намаляване на числеността на лешоядите, както и за тяхното изчезване от много райони на страната. Лешоядите са изложени на риска от множеството отрови, попадащи в храната им.

В по-малка степен грабливите птици са застрашени още от бракониерство и опасни електропроводи. На гърба на лешоядите има поставени предаватели, които вземат точни джипиес координати и дават възможност на еколозите да следят всеки час какво се случва с птиците и така разбират каква е нейната съдба от напускането на гнездото в някои случаи до смъртта ѝ.

Днес появата на грабливите птици в района превърнаха град Маджарово в популярна дестинация за любителите на дивата природа, разказва Стойчо Стоев. Спиращите дъха красиви заливи, интересните скални форми и наблюдението на застрашени животински видове в тяхното естествено местообитание, съчетано с гостоприемството на местните жители и невероятните кулинарни изкушения, превръщат мястото в очарователна туристическа дестинация, която заслужава да бъде посетена.

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34