Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 10% годишно ще се вдигат заплатите в Столичния градския транспорт в продължение на 3 години

Снимка: Ани Петрова, БНР

Столична община и синдикатите в градския транспорт се споразумяха за 3-годишно увеличение по 10% на работещите в градския транспорт.

До това споразумение се стигна, след като шофьорите и ватманите символично протестираха през изминалите месеци. През април стана ясно, че ще има поетапно увеличение на заплатите в сферата.

Кметът на София Йорданка Фандъкова припомни: „Специално на водачите заплатите са увеличени с 20% тази година и това един много сериозен скок и, разбира се, средства, които общинският бюджет осигурява. През март постигнахме договореност за 3-годишно споразумение с цел да се даде перспектива на хората и да привличаме повече желаещи да работят в системата на градския транспорт. Все още има недостиг на шофьори, но тенденцията е видима – при напуснали 42-ма шофьори имаме 97 нови“.

От началото на годината заплатата на шофьорите и на ватманите се е повишила с 20 процента. Следващото увеличение ще влезе в сила след решение на Столичния общински съвет от следващата година, каза зам.-кметът Дончо Барбалов:
"Това, което предстои да одобри Общинският съвет, говорим за програма, която ще стартира с корекции на заплатите от 2020-а година. Нашата идея е да дадем хоризонт на всички - на дружествата, на тези, които искат да работят в тях, на тези, които работят в тях, да знаят в следващите 3 години какви промени могат да очакват в заплатите, за да се чувстват спокойни, че те ще получават и добри доходи за много важната работа, който те вършат за обществото на града. Надяваме се да се реши въпросът с недостига на водачи, особено, но не само - има и други важни професии, където има недостиг в транспортните дружества".  
До 2 300 лева, с бонусите, стига брутната заплата на шофьор в градския транспорт в София. Недостигът на шофьори е над 200 души. 

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18-годишнo момиче е било отвлечено с автомобил от неин приятел

18-годишно момиче, което работи на бензиностанция при АМ "Струма", е било отвлечено от мъж, неин приятел, с когото се познавали и живеели заедно отскоро, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Извършителят е задържан. По случая е образувано досъдебно производство. Снощи в РУ Дупница е получен сигнал от ОДМВР – Перник, за..

публикувано на 06.03.25 в 11:05

Ще има частичен вот за кмет на район "Слатина" в София

След като Общинската избирателна комисия - Столична е установила несъвместимост за кмета на район "Слатина" Георги Илиев, ще се проведе частичен избор за кмет на района. Илиев не е обжалвал решението на ОИК и днес ЦИК разгледа преписката, като изпрати материалите на президента за издаване на указ, с който ще се насрочи дата за провеждане на..

публикувано на 06.03.25 в 11:04

Уволниха полицая, стрелял по кола в Плевен и ранил момче

Със заповед на министъра на вътрешните работи е уволнен полицая, който с боен пистолет стреля по автомобил и рани едно от петте момчета в колата. Приключилата проверка е показала нарушения, съобщиха от пресцентъра на министерството. През юни миналата година в Плевен криминалист простреля 19-годишен младеж. Тогава от МВР уточниха, че стрелбата..

публикувано на 06.03.25 в 10:59
Президентът Румен Радев

Президентът Радев се среща с председателя на "Еврочайлд"

Мари-Луиз Колейро Прека, председател на европейската детска правозащитна мрежа '"Еврочайлд", разговаря с президента Румен Радев за високия дял деца у нас, които изпитват материални лишения. Като друг пропуск тя отчете, че България не е приела Национална стратегия за детето. На срещата с президента присъства и изпълнителният директор на..

публикувано на 06.03.25 в 10:46
Уинстън Питърс, вицепремиер и министър на външните работи на Нова Зеландия

Уволниха посланика на Нова Зеландия във Великобритания заради критики към Тръмп

Вицепремиерът и министър на външните работи на Нова Зеландия Уинстън Питърс съобщи, че е уволнил посланика на страната си във Великобритания заради критични коментари към американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтер. На форум в Лондон новозеландският посланик Фил Гоф направи коментари, които изглеждаха, че поставят под въпрос..

публикувано на 06.03.25 в 10:29
Парламент на Гърция

В гръцкия парламент продължават дебатите по вота на недоверие на правителството

В парламента в Атина продължават дебатите по вота на недоверие на правителството. Вотът на недоверие е във връзка с влаковата катастрофа при Лариса преди две години, която отне живота на 57 души и десетки бяха ранени. Остро изявление направи лидерът на социалистическата партия ПАСОК Никос Андрулакис, който аргументира искането с престъпна..

публикувано на 06.03.25 в 10:20
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски

Изготвен е проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица"

Изготвен е проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, а финансирането е от общините Рила, Кочериново и Бобошево. Те осигуриха от  бюджета по 7 хиляди лева всяка за изготвянето му. От "Робовица" е  водоподаването за селата Мурсалево, Смочево и Слатино, в които всяко лято се въвежда бедствено положение заради недостиг на вода. Имаше..

публикувано на 06.03.25 в 10:18