Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За връзките между дантелата и гоблена - семейна история от Горна Оряховица

Тя е пазителка на калоферската дантела, той - сред малцината мъже гобленари у нас

Маргарита Бонева и Иван Маринов
Снимка: Здравка Маслянкова
Възрастно семейство от Горна Оряховица е посветило живота си на съхранението на българските шевици и дантели. 73-годишният Иван Маринов е сред малцината мъже гобленари у нас, а напоследък се е отдал на везането на шевици. Три години по-младата му съпруга Маргарита Бонева е една от пазителките на калоферската дантела. Семейство са от близо 50 години и не спират да повтарят, че общото между тях е страстта към традициите и конците.

Бившата учителка Маргарита Бонева и някогашният машиностроител Иван Маринов по брачно свидетелство са семейство Иванови от близо половин век. Запознали се в родната Горна Оряховица, събрал ги общ приятел и те установили през годините, че с плетки и конци на семейните седенки в собствения им хол могат да изкарат часове в сладки приказки и отдаденост на изкуството на везбата – той се е посветил на гоблените, а тя – на калоферската дантела. 

„Дантела се прави с търпение и много любов. С плетенето на калоферска дантела си почивам“, споделя 70-годишната бивша учителка Маргарита Бонева от Горна Оряховица. Преди четвърт век започнала да се учи на тънкостите на калоферската дантела под ръководството на Величка Радулова от калоферското село Баня. „Това е занаят, който се учи от ръце, а не от книга“, споделя днешната пазителка на калоферската дантела.

Снимка: Здравка Маслянкова
„Променила съм през годините приоритетите. В началото плетях изключително за дрехи и за интериора в къщи. После започнах да плета икони, ангели, пеперуди. От 2012 година плета много бижута. Всяка една дантела те научава на нещо ново. Бъдеще надявам се да има“, казва още Маргарита.

Иван е ушил десетки гоблени. „Занимавах се навремето с гоблени, впоследствие бродерия вече захванах, бижута правихме. В София нейна братовчедка ни запали и започнахме от конете най-напред и след това вече станаха много", впуска се в разпалени обяснения той. 

Шиенето е женска работа, ще възкликнат разбирачите, но гобленарят Иван Маринов отдавна е загърбил подмятанията за хобито си с иглата и конците. „Приятелите и роднините вече са свикнали“, уверява ни той. 
„Горе-долу добре реагират, не е да кажат: "Сега защо го правиш?" Това е хоби станало. Когато още работех, защото вече съм пенсионер, вечерно време го правех за успокоение и за отмора. Бавно е, бродерията по-бързо става от гоблена, защото гобленът е жичка зад жичка върви.“

Сега гобленарят се запалил по шевиците. Казва, че заради богатството на цветовете, самоковската шевица му е най на сърце, а от различните орнаменти, най-обича да бродира канатицата, заради символиката ѝ за здраве.

Маргарита Бонева пък е изплела километри калоферска дантела. „Повечето случаи работя с бяло. Напоследък изключително много със сребърни метализирани конци, с различни цветове, розовото също ми е любим цвят. Мотивите са преди всичко цветята.“  

Снимка: Здравка Маслянкова
Философията на калоферската дантела е връзването на възелчета. Има точно две умения – усукваш и плетеш, но сплитките са 250 вида, а и конецът трябва да е изпънат, обяснява познавачката на тайните на калоферската дантела и пояснява, че тя е идентична на брюкселската, но при нашата флоралните мотиви са повече и по-красиви.

„Мога, искам, трябва, ще го направя“, така мотивира ученичките си Маргарита Бонева. „Традициите трябва да се пазят“, призовава съпругът й Иван Маринов. „Младите да го запазят – бродерията и всичкото, но рядко са, намаляват хората, които се занимават с това нещо“.

"Сега съм запалила едната си внучка, по-голямата, тя е на 7 години и на малкия цилиндър се хваща, даже преди време оплете една лента и беше много хубаво, допълва  Маргарита Бонева. 

Любов, отдаденост, любопитство и търпение. Това ще запази българските шевици, убедени са семейство Иванови.

Тяхната история чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38