Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Косев, директор на Ботаническата градина в Балчик

За кактусите през зимата, белите скали и гръцкия полъх от миналото

Снимка: Иван Русланов

„Цяла България се е юрнала в Гърция, а като се замислите нашето цяло Черноморие – от север на юг, все са били гръцки колонии преди 2 хиляди години.“ Това каза директорът на Ботаническата градина в Балчик Красимир Косев пред БНР. 

„Обичам Балчик, град с невероятна енергия. Това касае цяла черноморска Добруджа. Сега си представям цъфналите слънчогледи, шофирам и изобщо напрежението изчезва. Уникално място, уникална природа, уникално излъчване. Неслучайно Страбон още го споменава“, сподели той в специално издание на предаването "Нощен хоризонт" от морския град. 

„Някои си мислят, че ние работим само когато цъфтят цветята, а всъщност това е целогодишен процес, свързан с много трудности. Изисква квалификация. Изисква хора, които трябва да имат умения или хора, които да искат да се учат, а това напоследък става все по-трудно“, подчерта Косев.

Как се гледат кактуси през зимата? Със свито сърце, отвръща той. „Защото има един период, не е много дълъг – една, две седмици, някой път и повече – температурите падат до минус 20 градуса и това очарователно място, на което сега всички му се радват, изпада в доста тежки ситуации. Трябва да се осигури гориво. Има едни хубави добруджански ледени сухи ветрове, които правят достъпа до Ботаническата градина невъзможен.“

Предлагаме три различни визии на градината през годината, които са образци на градинското парково изкуство и ландшафтната архитектурна наука, изтъкна директорът на Ботаническата градина. „Пролетно зацветяване – един аспект, лятно зацветяване и след това следващото пролетно зацветяване, което се осъществява през есента.“

Красимир Косев нарича Балчик „българския Монте Карло“. Смята, че градът се е развил и модернизирал, но същевременно е запазил „това очарование на белите скали, сарматските варовици и евразийските степи“.

Не гледа на Културния институт Двореца като на конкуренция, защото по думите му „държавата е решила нещата в юридическо и фактическо отношение“. „Ние се занимаваме с коренно различни неща. Въпросът е кой как го прави“, допълни директорът на Ботаническата градина.

Навсякъде по света има такива места, където има две каси, аргументира се Красимир Косев. „Тук не е въпросът в наличието на двете каси, а как оперират тези каси. Университетът е направил всичко възможно този въпрос да се реши. За съжаление нямаме отговор от ответната страна.“

Красимир Косев съобщи, че започват работа по съвместен проект с образователна институция, който ще бъде насочен към хора с увреждания. „За които ние имаме специални програми, специален участък примерно за хора, незрящи, с етикети на брайлова азбука, растения, които те да могат да пипнат и в това е приложен опитът на Ботаническата градина в Инсбрук.“

В края на юли ще бъде отбелязана годишнина от създаването на Ботаническата градина в Балчик.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44