Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокати, прокурори и конституционалисти на различни мнения за кандидатурата на Иван Гешев

Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

„Искаме главен прокурор, чиито девиз е „Законът ми е Бог“. С действията си до настоящия момент, а още повече с интервюто, което даде, господин Гешев направи заявка, че не законът и не Конституцията ще бъдат неговите божества, в които се е клел, защото прокурорската клетва включва най-напред изпълнение точно на Конституцията и на законите на страната. Трябва да му се благодари в крайна сметка, че началото на кампанията, на състезанието сам със себе си, той сложи с това програмно интервю, което даде на широката общественост да види профила на този кандидат, неговите качества. Той излъчи неприемливи послания, които за мен са опасни от гледна точка на бъдещото развитие на Прокуратурата“.

Това каза пред БНР адвокат Емилия Недева, положила подписа си искането на адвокатурата ВСС да направи проверка на етичните и професионални качества на кандидатът за главен прокурор Иван Гешев.

„Схващането в част от българската прокуратура, че не може да се разследва без първо да се вземе мярка за неотклонение „задържане“ е пагубно по начало за правосъдието, защото до настоящия момент то ни е донесло страхотни финансови загуби - имам предвид осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, пък и на вътрешните съдилища“.

Недева е категорична, че в интервюто на Гешев има елементаризиране на функциите на адвоката и на задълженията на прокурор.

„Когато се поставя на обсъждане кандидатура за главен прокурор, трябва да се разгледа цялата дейност, целия професионален път на този кандидат. Не е вярно, че не е била критикувана работата на господин Гешев! Спомняте си, че по делото „Иванчева“ той беше страшно критикуван във връзка с незачитане на правата на задържаните, с начина по който са осъществени арести. Тогава, ако не сте забравили, той се и подигра с журналистите, които казаха че са видели кметицата, а той им каза: „Това е само мираж“.

Прокурорът от специализираната прокуратура Петър Белчев пък е категоричен, че Гешев е подходящ за главен прокурор и призова „критиките да бъдат градивни и обективни, а не дискредитиращи“:

„На първо място, той работохолик. Неговият работен ден започва много преди 8:30 ч и приключва доста след 17:30 ч. Разговаряли сме по телефона и около 22 часа по служебни въпроси. На второ място, беше въвел демократичен режим на управление на Специализираната прокуратурата - решенията ги взима той, но винаги изслушва своите административно подчинени прокурори. Но може би най-важното – г-н Гешев умее да носи отговорност за административно подчинените си прокурори“.

Според Белчев Гешев е останал неразбран и не се противопоставя на идеята за разделение на властите, а е противник на противопоставянето между тях. По повод липсата на конкурент на Гешев за поста, прокурорът подчерта, че според закона има „избор на главен прокурор“:

„Там не е казано „конкурс“ за главен прокурор или „състезание“ за главен прокурор. Ако беше така, щеше да бъде дадена възможност всеки, който желае да участва, да си подаде документите. В този смисъл, законодателят е поставил по-високо изискване към участниците в този избор като е ограничил възможността за издигане на кандидатури само до Прокурорската колегия на ВСС и министъра на правосъдието. В случая, цялата Прокурорска колегия е подкрепила г-н Гешев, но изборът не бих могъл да кажа, че е предизвестен, поради простата причина, че предстои изслушване на кандидатите“.

Друго обяснение е, че имащите право да правят номинации за главен прокурор са единствено и само прокурори и следователи и е нормално те да мислят по сходен начин.

Недева обаче не бе убедена че прокурорите могат да са толкова единодушни:

„Считам, че се е целяло именно да се елиминират всякакви възможности за действие от страна на други групи - други тричленки от прокурорската квота“.

Недева попита Белчев дали в работата му с кандидата за главен прокурор той използва, „реч в стил ранен социализъм“ и посочи, че в интервюто си той е казал 4-5 пъти думата „болшевики“, един път меншевики и „десни екстремисти“. Никакви становища извън подчинените структури на главния прокурор до този момент не са отправени защита или в подкрепа на господин Гешев допълни тя:

Белчев изтъкна, че ръководителят му „си позволява да говори на достъпен език на обществото, така че да бъде разбран, тъй като той може да облече всички тези думи в юридически термини и похвати, което по никакъв начин няма да допринесе за правилната информираност на обществото“.

Докторът по конституционно право Борислав Цеков от Институт за модерна политика е категоричен че има „недопустим натиск“ срещу кандидатурата на Иван Гешев:

„Цялата идея на разделянето на колегии на Висшия съдебен съвет  - прокурорска и съдийска - беше свързана с мантрата „съдии да избират съдии и прокурори да избират прокурори“. Ето сега, когато прокуратурата се консолидира около свой колега, предлага го…други фактори, съдии, адвокатура и така нататък, започват да им се бъркат, да им дават оценки и така нататък. Според мен, независимо че това е част от демократичната дискусия в обществото, такъв тип натиск, оценка, обругаване, ако щете, каквото виждаме тук и там, включително персонално към кандидата господин Гешев, са неприемливи. Пропуска се, че преди да бъде излъчена тази кандидатура от Прокурорската колегия във ВСС, това е предхождано от вътрешни консултации, имало е срещи с Камарата на следователите, Асоциацията на прокурорите, където са обсъждани както профилът на бъдещия кандидат, така и различни имена. В крайна сметка са се спрели на една кандидатура“.  

Цеков изтъкна, че Гешев се е проявил активно в антикорупционни дела, а и е част от настоящия ръководен екип в прокуратурата, което гарантира приемственост. Той коментира и интервюто на Гешев, предизвикало недоволството на адвокатурата:

„Не виждам нищо укорително в това изявление, за да се стига до такива катастрофични оценки и очаквания“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46