Столичната МБАЛ „Надежда“ застава зад каузата, като подкрепя програмата, която Световната здравна организация поставя на дневен ред – подкрепата на семейството, на двойката - на майката и на бащата за успешно кърмене. С различни изненади и активности болницата ще окаже професионална помощ и консултация на родителите, които се нуждаят от съвет.
„Най-важно за нас е да кажем на всички, че кърменето е нещо изключително важно, изключително приятно, изключително ценно. То трябва да започне още от самото начало и да бъде подкрепяно от абсолютно всички около бебето“, обясни пред „Хоризонт“ акушерката Надежда Стаменова от болница „Надежда“, която е майка на три деца и създател на Училище за бременни в болницата.
„Имаме практика още при раждането на детето то да се поставя на гърда. Това може да се случи на 15-тата минута, може на първия час при нормално раждане, при секцио е след това, но никога не отлагаме“, разказа в предаването „Преди всички“ д-р Стела Чапанова, която също работи в МБАЛ „Надежда“. „Ние винаги споделяме, че това е най-добрата храна, мотивираме хората да кърмят“, допълни тя.
„Едно е да четеш, друго е да ти се случва. Винаги се чудиш правилно ли го правя, правилно ли поставям детето, яде ли достатъчно – това е една от най-големите драми на всички майки. Помощта е много важна и аз получих много адекватна помощ“, сподели личния си опит д-р Чапанова, чието второ дете е на три месеца.
Според Надежда Стаменова успешното начало предполага и успешно протичане на целия процес на кърмене след това. Затова и в болницата са възприели тази политика относно кърменето – веднага след като бебето е готово и майката е в добро състояние, кърменето да започне.
Практиката показва, че независимо от притесненията на майките от първия контакт „кожа в кожа“, той е важен, полезен и винаги изпълнен с много любов и емоция, посочи още акушерката Надежда Стаменова. „Това при нас е сентенция, основна, че веднага след раждането бебето бива поставено върху майката.“
От болницата отчитат, че вследствие на тази практика, почти всички родили жени излизат с вече установен режим на кърмене.
Акушерката изрази оптимизма си за това, че нараства подкрепата за по-продължително кърмене, каквито са и препоръките на СЗО, расте и популярността на естественото раждане.
„Митът, че кърменето е нещо трудно, тормозещо, предизвикващо редица дискомфорти, все по-малко властва в съзнанието на жените и те намират удоволствие в това да кърмят, което пък ги кара да кърмят много по-продължително. Отделно здравните ползи за самото дете и за майката доказват нуждата от това.“
Още информация по темата - в звуковия файл."Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване. Музикалната педагожка Наталия Делионова започна лечение в турска клиника. В..