Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предаването „Каста дива” дари играчки в Общинската болница в Мишколц

Акцията е съвместна заедно с колеги от Хърватия, Италия и Холандия

Всяка година предаването на БНР за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива” празнува рождения си ден 6 март с образователна или благотворителна инициатива, в съответствие с мотото си „Едно предаване, което прави живота по-хубав“. През 2018 г. в партньорство с книжарници „Хеликон” направи първото дарение на детски книжки за Педиатричната клиника на Университетската Александровска болница.

Защо дарения? Хората на изкуството, чиято дейност е свързана с изразяването на емоции, а в нашия случай на музикални журналисти – с отразяването им, сме чувствителни към нуждите на тези, които преживяват някакво страдание. Вярваме, че създаването на среда, близка до домашната или тази на детския клуб, би оказало много положително въздействие върху малките пациенти.

През сезон 2018/2019 г. „Каста дива” започна да прави дарения всеки месец, като в тях постепенно се включиха колеги от още редакции на програма „Хоризонт“ – новинарите, журналистите от екипите на предаванията „Преди всички“, „Хоризонт до обед“, „Нещо повече“. Бяха осъществени дарения в Дневния център за деца с онкохематологични заболявания при УМБАЛ „Царица Йоана ИСУЛ”, Детската клиника на Пирогов, Специализираната болница по детски болести „Проф. д-р Иван Митев”, детското отделение на болница „Токуда”, детското отделение на Окръжна болница.

По време на летния оперен фестивал „Барток плюс“ в Мишколц /Унгария/ се състоя първото международно издание на проекта. Заедно с музикални журналисти от Хърватия, Италия и Холандия дарихме играчки в детското отделение на Общинската болница в Мишколц. Всеки беше подбрал грижливо – за малки и по-големи деца, за момчета и момичета.

„Реших да участваме, защото това е много благородна идея. Важно е да изразяваш любов и съчувствие, особено към децата. А децата в болницата са особено раними и имат нужда от подкрепа, да получат знак, че хора, които дори не ги познават, мислят за тях. Идеята ми хареса и съм благодарен за възможността да се включим в нея. Свързах се и разговарях с приятели, които работят в детска книжарница. Те също харесаха идеята и веднага подбраха подходяща игра, която показва нещо характерно за Загреб и в същото време е разбираема за малки деца. Това е нашето малко, символично дарение, но направено от сърце за децата в Мишколц. Това също така е начинът да отговорим на тази общност, която е наш добър домакин на фестивала „Барток плюс” и е толкова щедра към нас и дава най-доброто от себе си в името на културата“ сподели Бранимир Пофук. 

„За мен благотворителността започва оттам да намериш общ език с всеки – и с хората на улицата, които нямат дом, легло и храна. Но добрата дума е път към сърцето“ каза Лела Кнежевич. „Понякога тя е по-важна и от парите. Дори и да нямаш пари, които да дариш, казвайки добра дума, ти показваш, че този човек също е важен и също е част от обществото, че е ценен и равен“, допълни Бранимир Пофук.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40