Всяка година предаването на БНР за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива” празнува рождения си ден 6 март с образователна или благотворителна инициатива, в съответствие с мотото си „Едно предаване, което прави живота по-хубав“. През 2018 г. в партньорство с книжарници „Хеликон” направи първото дарение на детски книжки за Педиатричната клиника на Университетската Александровска болница.
Защо дарения? Хората на изкуството, чиято дейност е свързана с изразяването на емоции, а в нашия случай на музикални журналисти – с отразяването им, сме чувствителни към нуждите на тези, които преживяват някакво страдание. Вярваме, че създаването на среда, близка до домашната или тази на детския клуб, би оказало много положително въздействие върху малките пациенти.
През сезон 2018/2019 г. „Каста дива” започна да прави дарения всеки месец, като в тях постепенно се включиха колеги от още редакции на програма „Хоризонт“ – новинарите, журналистите от екипите на предаванията „Преди всички“, „Хоризонт до обед“, „Нещо повече“. Бяха осъществени дарения в Дневния център за деца с онкохематологични заболявания при УМБАЛ „Царица Йоана ИСУЛ”, Детската клиника на Пирогов, Специализираната болница по детски болести „Проф. д-р Иван Митев”, детското отделение на болница „Токуда”, детското отделение на Окръжна болница.
По време на летния оперен фестивал „Барток плюс“ в Мишколц /Унгария/ се състоя първото международно издание на проекта. Заедно с музикални журналисти от Хърватия, Италия и Холандия дарихме играчки в детското отделение на Общинската болница в Мишколц. Всеки беше подбрал грижливо – за малки и по-големи деца, за момчета и момичета.
„Реших да участваме, защото това е много благородна идея. Важно е да изразяваш любов и съчувствие, особено към децата. А децата в болницата са особено раними и имат нужда от подкрепа, да получат знак, че хора, които дори не ги познават, мислят за тях. Идеята ми хареса и съм благодарен за възможността да се включим в нея. Свързах се и разговарях с приятели, които работят в детска книжарница. Те също харесаха идеята и веднага подбраха подходяща игра, която показва нещо характерно за Загреб и в същото време е разбираема за малки деца. Това е нашето малко, символично дарение, но направено от сърце за децата в Мишколц. Това също така е начинът да отговорим на тази общност, която е наш добър домакин на фестивала „Барток плюс” и е толкова щедра към нас и дава най-доброто от себе си в името на културата“ сподели Бранимир Пофук.
„За мен благотворителността започва оттам да намериш общ език с всеки – и с хората на улицата, които нямат дом, легло и храна. Но добрата дума е път към сърцето“ каза Лела Кнежевич. „Понякога тя е по-важна и от парите. Дори и да нямаш пари, които да дариш, казвайки добра дума, ти показваш, че този човек също е важен и също е част от обществото, че е ценен и равен“, допълни Бранимир Пофук.
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..