Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Стокхолм се проведе Годишната среща на доброволците, които пишат в Уикипедия

1200 души се събраха в Стокхолм, за да обсъдят и проблема с фалшивите новини.
Снимка: Жюстин Томс

„По-силни заедно. Уикипедия - свободното знание и целите за устойчиво развитие“ беше мотото на срещата тази година на доброволците, които пишат за Уикипедия. 1200 души се събраха в столицата на Швеция - Стокхолм, за да обсъдят и проблема с фалшивите новини.

„Това е най-голямата среща на доброволци, които създават Уикипедия по целия свят“, каза в предаването „Закуска на тревата“ на програма „Хоризонт“ Жюстин Томс. Тя се занимава с онлайн медии и онлайн маркетинг от края на 90-те. Преподава в Департамент Масови комуникации в НБУ.

Хората, които участват в срещата на Уикипедия са предимно доброволци и са насърчени от идеята, че знанието трябва да  е свободно и достъпно за всички.

„Цялото човешко знание на едно място. Това е целта, която си поставя Уикипедия и то безплатно за всеки. В този смисъл, всичко това са хора, доброволци, които имат различна специализация, различни интереси, но са отдадени на това да споделят знанието и то именно свободно. И всъщност точно това дава силата и прави Уикипедия най-голямата световна енциклопедия, защото се създава от много хора, на много езици, има в нея всякакви теми, които са важни за тези хора.“ 

На срещата на доброволците тази година са поставени 17 цели за устойчиво развитие.

„Наред със знанието и образованието за всеки, имаме преодоляване на бедността, устойчиво развитие, чисти градове, чиста природа, в синхрон с природата живот и така нататък. И всъщност Уикипедия помага за всички тези каузи, защото освен разпространението на знание, това е и една страхотна екосистема за култивиране на доброволчеството като цяло. Знаем, че то е доста развито в Западна Европа. На други места като при нас не е чак толкова популярно. Освен това през споделяне на знанието ние сме много по-информирани, особено в  ерата на фалшивите новини и на кибервойните, които се водят“.

Фалшивите новини е един от най-големите проблеми на днешното време.

„Знаем, че това е по-лошо от реална физическа война. Реално дали едно нещо е истина или не, е много трудно човек да се ориентира. Дори и медиите понякога се поддават, да не говорим, че съществуват и фалшиви медии, които за много хора не са различими от нормалните стойностни медии“, посочи Жюстин Томс

Достоверна ли е информацията в Уикипедия.

„Истината е, че именно това, че много хора могат да редактират съдържанието в Уикипедия се стига до обективността на това съдържание, защото всъщност иначе би могло да бъде доминирано от една или друга теза. Докато, когато много хора бдят над тази информация това е един много голям гарант за нейната обективност и за това, че наистина са показани всички гледни точки. От друга страна за Уикипедия е изключително важно да се посочват източници, като специално за българската Уикипедия са блокирани всички жълти и обръчови медии, не могат да бъдат цитирани като източници, именно с цел да се подпомогне хората да цитират само достоверни източници със своята информация, която качват там“. 

Повече чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45