„По-силни заедно. Уикипедия - свободното знание и целите за устойчиво развитие“ беше мотото на срещата тази година на доброволците, които пишат за Уикипедия. 1200 души се събраха в столицата на Швеция - Стокхолм, за да обсъдят и проблема с фалшивите новини.
„Това е най-голямата среща на доброволци, които създават Уикипедия по целия свят“, каза в предаването „Закуска на тревата“ на програма „Хоризонт“ Жюстин Томс. Тя се занимава с онлайн медии и онлайн маркетинг от края на 90-те. Преподава в Департамент Масови комуникации в НБУ.
Хората, които участват в срещата на Уикипедия са предимно доброволци и са насърчени от идеята, че знанието трябва да е свободно и достъпно за всички.
„Цялото човешко знание на едно място. Това е целта, която си поставя Уикипедия и то безплатно за всеки. В този смисъл, всичко това са хора, доброволци, които имат различна специализация, различни интереси, но са отдадени на това да споделят знанието и то именно свободно. И всъщност точно това дава силата и прави Уикипедия най-голямата световна енциклопедия, защото се създава от много хора, на много езици, има в нея всякакви теми, които са важни за тези хора.“
На срещата на доброволците тази година са поставени 17 цели за устойчиво развитие.
„Наред със знанието и образованието за всеки, имаме преодоляване на бедността, устойчиво развитие, чисти градове, чиста природа, в синхрон с природата живот и така нататък. И всъщност Уикипедия помага за всички тези каузи, защото освен разпространението на знание, това е и една страхотна екосистема за култивиране на доброволчеството като цяло. Знаем, че то е доста развито в Западна Европа. На други места като при нас не е чак толкова популярно. Освен това през споделяне на знанието ние сме много по-информирани, особено в ерата на фалшивите новини и на кибервойните, които се водят“.
Фалшивите новини е един от най-големите проблеми на днешното време.
„Знаем, че това е по-лошо от реална физическа война. Реално дали едно нещо е истина или не, е много трудно човек да се ориентира. Дори и медиите понякога се поддават, да не говорим, че съществуват и фалшиви медии, които за много хора не са различими от нормалните стойностни медии“, посочи Жюстин Томс
Достоверна ли е информацията в Уикипедия.
„Истината е, че именно това, че много хора могат да редактират съдържанието в Уикипедия се стига до обективността на това съдържание, защото всъщност иначе би могло да бъде доминирано от една или друга теза. Докато, когато много хора бдят над тази информация това е един много голям гарант за нейната обективност и за това, че наистина са показани всички гледни точки. От друга страна за Уикипедия е изключително важно да се посочват източници, като специално за българската Уикипедия са блокирани всички жълти и обръчови медии, не могат да бъдат цитирани като източници, именно с цел да се подпомогне хората да цитират само достоверни източници със своята информация, която качват там“.
Повече чуйте от звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...