Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи откриха продължение на пещерата Морджа в Турция

Теодор Кисимов
Снимка: Теодор Кисимов

Трима български пещерняци участваха това лято в голяма международна експедиция в пропастта Морджа, в Турция. Пещерата е на път да стане най-дълбоката в югоизточната ни съседка. Предполага се, че участниците в експедицията са стигнали до минус 1240 метра, като се има предвид, че над 1000 метра се считат за сериозно постижение. Входът на Морджа е на 2140 м над морското равнище.

Това разказва русенецът Теодор Кисимов*, който е един от най-опитните ни пещерняци. Той, Диляна Христова от София и младата надежда, 16-годишният Георги Беров, също от столицата, прекараха последната седмица на август под земята.


Участвали са общо 40 души от Полша, Ливан, Турция и САЩ, като българите се включиха в четвъртата, последна седмица, за да внесат обрат. Преди това турският екип достига до точка, която счита за дъно на пропастта, но Теодор успява да намери продължение. И тъй като това е неочаквано, въжетата, с които разполагат, стигат до въпросните минус 1240 метра. Така по-нататъшното проучване на Морджа остава за догодина.

Участници в „Морджа 2019“

В момента най-дълбоката пропаст в Турция, а и в Азия, изобщо, е намиращата се наблизо ЕГМА, -1429 м, в чието проучване Теодор, заедно с други българи, участва още през 2004 г.

Колкото до 16-годишния Георги, то той успява да се справи “повече от добре” и по нищо не е отстъпвал на големите участници в експедицията.

Интервю с Теодор Кисимов чуйте в звуковия файл.

Теодор Кисимов

Визитка

Теодор Кисимов е роден през 1974 г. Пещерняк и алпинист от 1991 г. Спасител в пещери и пропасти - от 1999 г. Инструктор по спелеология и катерене - от 2002 г.

Единственият българин, преминал границата от -1000 м в 8 различни пещери, в това число първата (два пъти) и втората по дълбочина в света.

Участвал в много експедиции за изследване на пещери в Турция, Абхазия, Сърбия, Косово, Албания, Украйна и др. В България прави множество прониквания в пещери и нови открития в тях. Най-значими - в пропастите в Русе, система 9-11 в Пирин, Колкина дупка, Янтра. Участвал в много спасителни акции в пещери у нас и в чужбина. Организатор и призьор на редица състезания по пещерно приложни дисциплини.

Първото си слизане на дълбочина над 1000 метра осъществява през 2004 г., когато достига минус 1200 метра в пещерата Чехи 2 (-1533 м), в Словения. Същата година поставя национален рекорд за най-дълбоко спускане с влизането си в ЕГМА (в Турция) - най-дълбоката пропаст в Азия, достигнати са 1429 м дълбочина. През 2005 г. прекарва 18 дни под земята и поставя нов национален рекорд - по време на експедиция в най-дълбоката пещера в света, Крубер-Вороня, в Абхазия. Тогава Теодор достига дъното й, на 2080 м дълбочина. В следващите години българинът запизва редица постижения:

- 2008 г. скоростно проникване (18 часа) до дъното и обратно на пропастта Гуфр Берже (-1122 м) Франция;

- 2008 г. - търсене и изследване на пещери на височина 3000 м в планината Аладалар Турция;

- 2008-2009 г. - експедиция в легендарната пропаст Снежная (-1753 м) Абхазия, втора по дълбочина в света, но най-трудна към настоящия момент. Нови открития на дъното след повече от 25 години. 26 дни под земята;

- 2013 г. - експедиция във втората по дълбочина турска пропаст Кузгун (-1400 м) и достигане до дъното й;

- 2013 г. - втора експедиция в най-дълбоката пропаст в света Крубер-Вороня и достигане до крайния сифон в пещерата, разположен на дълбочина 2145 м. По пътя надолу преминава с гмуркане на 3 сифона. Нов национален рекорд. В рамките на същата експедиция- достигане до дъното на пропастта Гернихова бездна -1100 м;

- 2014 г. - инструктор в първия курс за пещерни спасители в Иран.

- 2016 г. - експедиция в първата в света възходяща пещера - пропастта Пънаргюзю (+720 м);

- 2018 г. - експедиция в нова пропаст (Морджа), в Турция. Нови открития, които променят дълбочината на пропастта от около 600 м до 918 м.

На входа на Крубер-Вороня



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15