Трима български пещерняци участваха това лято в голяма международна експедиция в пропастта Морджа, в Турция. Пещерата е на път да стане най-дълбоката в югоизточната ни съседка. Предполага се, че участниците в експедицията са стигнали до минус 1240 метра, като се има предвид, че над 1000 метра се считат за сериозно постижение. Входът на Морджа е на 2140 м над морското равнище.
Това разказва русенецът Теодор Кисимов*, който е един от най-опитните ни пещерняци. Той, Диляна Христова от София и младата надежда, 16-годишният Георги Беров, също от столицата, прекараха последната седмица на август под земята.
Участвали са общо 40 души от Полша, Ливан, Турция и САЩ, като българите се включиха в четвъртата, последна седмица, за да внесат обрат. Преди това турският екип достига до точка, която счита за дъно на пропастта, но Теодор успява да намери продължение. И тъй като това е неочаквано, въжетата, с които разполагат, стигат до въпросните минус 1240 метра. Така по-нататъшното проучване на Морджа остава за догодина.
В момента най-дълбоката пропаст в Турция, а и в Азия, изобщо, е намиращата се наблизо ЕГМА, -1429 м, в чието проучване Теодор, заедно с други българи, участва още през 2004 г.
Колкото до 16-годишния Георги, то той успява да се справи “повече от добре” и по нищо не е отстъпвал на големите участници в експедицията.
Интервю с Теодор Кисимов чуйте в звуковия файл.
Визитка
Теодор Кисимов е роден през 1974 г. Пещерняк и алпинист от 1991 г. Спасител в пещери и пропасти - от 1999 г. Инструктор по спелеология и катерене - от 2002 г.
Единственият българин, преминал границата от -1000 м в 8 различни пещери, в това число първата (два пъти) и втората по дълбочина в света.
Участвал в много експедиции за изследване на пещери в Турция, Абхазия, Сърбия, Косово, Албания, Украйна и др. В България прави множество прониквания в пещери и нови открития в тях. Най-значими - в пропастите в Русе, система 9-11 в Пирин, Колкина дупка, Янтра. Участвал в много спасителни акции в пещери у нас и в чужбина. Организатор и призьор на редица състезания по пещерно приложни дисциплини.
Първото си слизане на дълбочина над 1000 метра осъществява през 2004 г., когато достига минус 1200 метра в пещерата Чехи 2 (-1533 м), в Словения. Същата година поставя национален рекорд за най-дълбоко спускане с влизането си в ЕГМА (в Турция) - най-дълбоката пропаст в Азия, достигнати са 1429 м дълбочина. През 2005 г. прекарва 18 дни под земята и поставя нов национален рекорд - по време на експедиция в най-дълбоката пещера в света, Крубер-Вороня, в Абхазия. Тогава Теодор достига дъното й, на 2080 м дълбочина. В следващите години българинът запизва редица постижения:
- 2008 г. скоростно проникване (18 часа) до дъното и обратно на пропастта Гуфр Берже (-1122 м) Франция;
- 2008 г. - търсене и изследване на пещери на височина 3000 м в планината Аладалар Турция;
- 2008-2009 г. - експедиция в легендарната пропаст Снежная (-1753 м) Абхазия, втора по дълбочина в света, но най-трудна към настоящия момент. Нови открития на дъното след повече от 25 години. 26 дни под земята;
- 2013 г. - експедиция във втората по дълбочина турска пропаст Кузгун (-1400 м) и достигане до дъното й;
- 2013 г. - втора експедиция в най-дълбоката пропаст в света Крубер-Вороня и достигане до крайния сифон в пещерата, разположен на дълбочина 2145 м. По пътя надолу преминава с гмуркане на 3 сифона. Нов национален рекорд. В рамките на същата експедиция- достигане до дъното на пропастта Гернихова бездна -1100 м;
- 2014 г. - инструктор в първия курс за пещерни спасители в Иран.
- 2016 г. - експедиция в първата в света възходяща пещера - пропастта Пънаргюзю (+720 м);
- 2018 г. - експедиция в нова пропаст (Морджа), в Турция. Нови открития, които променят дълбочината на пропастта от около 600 м до 918 м.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..