Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени ще проверят грамотността на деца и родители по време на Алея на книгата

Институтът по български език се в ключва в кампания с намигване към малки и големи

Снимка: БГНЕС

"Написаното остава. Пиши правилно" е озаглавена кампания за проверка на грамотността по време на Алея на книгата, която се провежда в момента в столицата.

Институтът по български език към БАН е партньор на Асоциация "Българска книга" в инициативата за проверка на грамотността на деца и възрастни, която ще се проведе в събота - 14 септември, от 15 часа.

"Предвиждаме да имаме интересни срещи с всеки, който изяви желание да участва в нашата кампания. Предвиждаме кратки диктовки, кратки езикови задачи, които са занимателни, като целта ни е да предизвикаме в добрия, закачливия смисъл родители и деца да участват заедно, за да се противопоставят един на друг в едно добро състезание, така че всеки да покаже знанията си - дали е по-добър от своя родител или пък родителите все още са по-добри от своите деца", поясни в предаването "Хоризонт до обед" проф. Светла Коева, директор на Института по български език и литература към Българската академия на науките.

Намеренията на учените са да предизвикат вниманието на обществото към това колко е важно човек да бъде грамотен.

"Колко е важно правилно да използва езика и колко е важно непрекъснато да развива своите умения за това правилно да се изразява, да разширява своя речник. Уместно да употребява думите в един или друг контекст. Предвиждаме това да бъде един празник на грамотността като сме го посветили на първия учебен ден", допълни проф. Коева.

Езиковите правила се променят много рядко, коментира тя.

"Може би ще прозвучи парадоксално, но езикът се е променил много малко през последните 50 или 60 години от гледна точка на своята граматика. Да, в езика навлизат много нови думи и това е нормално, защото непрекъснато има нужда с новите думи да се назовават нови понятия и в това няма нищо лошо. Колкото повече думи знае човек, толкова по-богат е неговият речник. Тук от една страна е важен въпросът за уместната употреба. Човек трябва да знае дали може и кога евентуално би могъл да си позволи да употреби думат user вместо думата потребител, например в един такъв контекст - не е уместно в интервю по Националното радио да назоваваме потребителите user."

"Колкото повече знания за чужди думи имаме и колкото повече усет имаме за това кога можем да ги употребяваме и кога ще ни разберат правилно и съответно кога не, толкова повече е голямо нашето майсторство да използваме езика по подходящ начин в подходяща езикова среда", обобщи проф. Светла Коева.

Книжовната норма е тази, която държи един език в неговата цялост, в неговата непротиворечива употреба, подчерта тя.

"Няма такъв книжовен език, който да няма книжовна норма. За да можем да се разбираме, ние трябва да владеем едни и същи граматични правила, ние трябва да владеем един и същ основен лексикален запас и да ги употребяваме по един и същи начин, тогава, когато сме в една официална форма на общуване."

Повече по темата за езиковата грамотност уйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15