Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Вопенка: Децата могат да имат важна мисия в съвременния свят

Анджелина Пенчева, Мартин Вопенка, Ирина Недева /от ляво надясно/
Снимка: Ирина Недева


„Спящият град“ е първият роман на чешкия писател Мартин Вопенка, преведен на български. Мартин Вопенка освен писател е и публицист, пътешественик, застъпник на важни обществени каузи, председател на Съюза на книжарите и книгоиздателите на Чехия.

В неговия роман „Спящият град“ се разказва за свят, в който една сутрин родителите по цял свят не се събуждат. За децата на първо време това е едно весело приключение. По нататък обаче липсата на мама и татко започва да се усеща във всяко едно елементарно начинание, за да се стигне до сблъсъка на децата с реалността и с дебнещите в нея опасности.

Книгата засяга темите за несвободата и свободата

Детството е едно време, в което родителите взимат повечето решения вместо децата. Подобно е на времето на тоталитарен режим, който третира гражданите като деца, които трябва да бъдат водени и поучавани.

„Всъщност да, двете неща са обединени в едно в случая. Лично аз действително не си спомням своята младост и детство като щастливо време. Аз съм по природа така свободомислещ човек, човек със свободен дух. И тази несвобода наистина беше пропита в абсолютно всичко, включително и в лицемерие в моето семейство и един силен натиск върху децата и  младите хора. И дори 60-те години, едно време на размразяване, тогава аз бях малко момче, в моите спомени дори и те не бяха хубаво време. Примерно имаше всякакви домоуправители и т.н., общественици, които следяха нашия живот“, разкри Мартин Вопенка.

Свободата е нещо, на което трябва да се гледа с внимание, защото тя е една голяма отговорност
„Свободата не е нещо като обещание, тя е възможност, която трябва човек да умее да използва. От 90-та година мога да кажа, че сам съм си господар и определям всичко в живота си сам. Но въпреки това аз чувствам в себе си голяма отговорност за света и за всичко, което ме обкръжава. И уви, не съм голям оптимист в това отношение“, допълни Мартин Вопенка.

Главните герои в романа са четири деца, които са призвани да спасят света

Това звучи актуално на фона на каузите на младата активистка Грета Тунберг.

„Всъщност моите герои на първо място трябва да спасят самите себе си, но с времето те започват да осъзнават своята отговорност и за целия свят. И аз съм вложил в своя роман моята силна вяра, че децата наистина могат да направят това. И каквото и да си мисля за Грета, аз все пак ѝ стискам палци, защото тя успя да промени глобално общественото мнение“, сподели Мартин Вопенка.

В книгата "Спящият град" има и не малко бездетни възрастни

"Има хора, които помагат на малките дечица да оцелеят изобщо, да останат живи, но мнозина възрастни се опитват да се възползват от тази ситуация за лична изгода. И дори между децата не всички са положителни герои. Но аз си мисля, че лошото у децата обикновено е вложено в тях именно от света на възрастните."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59