„Спящият град“ е първият роман на чешкия писател Мартин Вопенка, преведен на български. Мартин Вопенка освен писател е и публицист, пътешественик, застъпник на важни обществени каузи, председател на Съюза на книжарите и книгоиздателите на Чехия.
В неговия роман „Спящият град“ се разказва за свят, в който една сутрин родителите по цял свят не се събуждат. За децата на първо време това е едно весело приключение. По нататък обаче липсата на мама и татко започва да се усеща във всяко едно елементарно начинание, за да се стигне до сблъсъка на децата с реалността и с дебнещите в нея опасности.
Книгата засяга темите за несвободата и свободата
Детството е едно време, в което родителите взимат повечето решения вместо децата. Подобно е на времето на тоталитарен режим, който третира гражданите като деца, които трябва да бъдат водени и поучавани.
„Всъщност да, двете неща са обединени в едно в случая. Лично аз действително не си спомням своята младост и детство като щастливо време. Аз съм по природа така свободомислещ човек, човек със свободен дух. И тази несвобода наистина беше пропита в абсолютно всичко, включително и в лицемерие в моето семейство и един силен натиск върху децата и младите хора. И дори 60-те години, едно време на размразяване, тогава аз бях малко момче, в моите спомени дори и те не бяха хубаво време. Примерно имаше всякакви домоуправители и т.н., общественици, които следяха нашия живот“, разкри Мартин Вопенка.
Главните герои в романа са четири деца, които са призвани да спасят света
Това звучи актуално на фона на каузите на младата активистка Грета Тунберг.
„Всъщност моите герои на първо място трябва да спасят самите себе си, но с времето те започват да осъзнават своята отговорност и за целия свят. И аз съм вложил в своя роман моята силна вяра, че децата наистина могат да направят това. И каквото и да си мисля за Грета, аз все пак ѝ стискам палци, защото тя успя да промени глобално общественото мнение“, сподели Мартин Вопенка.
В книгата "Спящият град" има и не малко бездетни възрастни
"Има хора, които помагат на малките дечица да оцелеят изобщо, да останат живи, но мнозина възрастни се опитват да се възползват от тази ситуация за лична изгода. И дори между децата не всички са положителни герои. Но аз си мисля, че лошото у децата обикновено е вложено в тях именно от света на възрастните."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлПриключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..