Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свежа Дачева издава своя стихосбирка на шведски и разкази на български

В Швеция сънародничката ни се занимава с приобщаване и интеграция на мигранти

Свежа Дачева
Снимка: Личен архив

„Човек не трябва да се страхува да се изразява. Доколко са стойностни нещата, които човек прави, вече времето отсъжда.“ Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Свежа Дачева, наша сънародничка, която живее и работи в Стрьомстад, Швеция.

Свежа Дачева издава своя стихосбирка на шведски език там и представя свои разкази на български език тук, в България.

„Тези разкази бяха нахвърляни на малки листчета. Те са разкази от моя живот. По-голямата част от тях са свързани с действителни събития, една част не са“, сподели тя пред „Хоризонт“.

„Късите форми сякаш са формите на нашето съвремие. Никой няма време да чете дълги неща. Динамиката е много голяма и се чувства някак си, че на хората трябва да им се подават неща на малки порции“, мотивира Свежа Дачева своя избор да пише и публикува кратки форми.

В Швеция Свежа се занимава с приобщаване на мигранти

Свежа Дачева помага на деца мигранти. Самата тя има четири деца. През последните години се е грижела като настойник и за други деца, озовали се в Швеция сами.

„Винаги съм смятала, че по-голямо значение от това какво говориш, какво мислиш за себе си, е какво всъщност правиш и как реагираш на определени събития, които, по независещи от теб причини, са станали част от живота ти. Аз не съм я започнала тая война, обаче част от нейните последствия стигнаха до мен и аз не можех да остана безразлична.“

През последните години Свежа Дачева работи към Народния университет в Швеция. Занимава се с мигрантски групи с идеята за тяхната по-добра интеграция в шведското общество.

„Много хора говорят за интеграция. Чудят се защо не се интегрират тези хора, ще се интегрират ли изобщо и колко са странни, но не се правят много конкретни неща. Този курс, който ние имаме – той е 6-месечен за всяка от групите, една шведска учителка имаме също, освен мен, и имаме един помощник, който владее езика на групата и владее добре шведски. Той помага.“

Свежа Дачева изготвя предварителен профил на всеки от участниците в езиковите курсове – образование, нагласи, професия. След това им помага да си намерят работа, или места, където да се квалифицират допълнително.

Свежа Дачева е била и общински съветник в Швеция. Получила е грамота за политическата си дейност там.

Шокираща е българската реакция спрямо Грета Тунберг

Последните проучвания в скандинавската страна показват, че най-много местните хора се вълнуват от опазването на околната среда и алтернативните източници, разказа още Свежа Дачева.

Относно екоактивистката Грета Тунберг тя отбеляза, че за нея българските реакции са крайно и шокиращо негативни. Дачева смята, че всичко това се дължи на непознаването на шведската действителност. „При нас след 15-годишна възраст всички деца работят през лятото и се смятат за възрастни хора. Те са сериозни, отговорни, родителите им се бъркат доста малко. Майката на Грета е оперна певица, няма нищо общо с политиката. Повдигнаха се въпроси – това дете имало диагнози, при нас хората с диагнози са като всички останали и това няма абсолютно никаква връзка с нейното становище, с нейната акция. Освен това се смята, че младите хора имат право да се борят за един свят, в който искат да живеят…“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40