Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Пенчева превърна парцалените кукли от бабино време в бутикови

Българката от Балтимор използва хобито си като терапия в борбата с рака

Куклите на Милена Пенчева печелят симпатии в много страни по света.
Снимка: Личен архив

Деца от различни държави прегръщат парцалените кукли, създадени от българката Милена Пенчева, която от години живее в Балтимор, САЩ.

В тежка битка с рака тя се връща към старите си умения да прави плетени кукли, които успяват да развълнуват деца и възрастни в различни точки по света.

Преди 11 годинисемейството на Милена Пенчева решава да замине за Канада, където мъжът и имал фирма. В същото време получават и зелена карта за Щатите, която променя плановете им. Заедно с мечтата за по-смисленживот, Милена отнася със себе си и всичко онова, на което я е научил животът у нас.Дори не подозира, че парцалените кукли, с които са израснали тя и дъщерите й, ще се превърнат в най-ценното лекарство за нейното физическо оцеляване.

„От много години правя парцалени кукли. В началото правех кукли на моите деца, защото в магазините нямаше тогава стока – имахме пари, пък нямаше играчки“, разказва Милена пред „Хоризонт“.

Вече в Балтимор й откриват рак на гърдата. „Преминах през много тежък период – химиотерапия, лъчетерапия. Христина и Соня - невероятни дъщери имам – се грижеха изцяло за мен, после малката ми дъщеря ми донесе една кукла, която бях шила като бяха малки деца. И каза: „Майко, не искаш ли да започнеш нещо такова? И без това стоиш вкъщи. Ший кукли или играчки – което ти създава настроение…“

Милена Пенчева харесва куклите в народни носии, като малка е играела народни танци. Започнала да качва снимки на изработените кукли във Фейсбук. „Никога не съм си представяла, че тези кукли, които аз шия, ще мога да ги продавам“, казва тя днес. А това се случва вече в девет държави, сред които Гърция, Русия, Румъния, Холандия, Турция, Швеция…

По природа съм силен човек и не падам лесно духом – това го нося от моята майка, разказва още за себе си Милена, която помни съвета на своята майка: светът е като огромно огледало и усмихнеш ли се ти, и другите ще ти се усмихват. Затова и куклите са усмихнати. Лицата им са дело на голямата й дъщеря, която има художествено образование от Италия.

На всички, които имат досег с нейните кукли, Милена желае „да бъдат силни, да запазят мира в себе си, да запазят топлината към всеки, който е около тях“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05