Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Кокудева между елфите от Фарьорските острови и пустинята Атакама

Петя Кокудева
Снимка: Здравко Петров
Детската писателка и пътешественик Петя Кокудева, автор на книгата "Поздрави от синята палатка", гостува на предаването "Закуска на тревата" между две свои пътувания - в Скандинавия, до Фарьорските острови, и до Южна Америка. 

Фарьорските острови са 18, скупчени са между Исландия и Шотландия, разказа Петя в предаването "Закуска на тревата". 

Кадър от Фарьорските острови
"Те са вулканични острови, които изглеждат като шприцовани, със зъбати форми. Обозрими са - можеш да видиш целия остров. формите им са много причудливи. Живеят много особено хората - на много студено, на страшно ветровито. Ние бяхме лятото - тяхното лято, бяхме с абсолютно зимно снаряжение. На палатка бяхме, някъде към две седмици. Когато палатката е експедиционна - здрава и ниска като нашата, може да се живее съвсем спокойно. Само че те събуждат овце сутрин, блеят много рано около палатката, по ливадите. Овцете там са много повече от хората. И е интересно - тъй като живеят на тъмно, студено, неприветливо време, имат много истории, много легенди. Имам чувството, че имат повече живот в нереалното, в тоя наратив, отколкото навън."

Фарьорците и голяма част от исландците вярват в елфи или поне много убедително твърдят, че вярват, сподели още Петя Кокудева. Според нея това е "много хубав начин през тези истории и вярвания за елфите, които живеят в камъни и дървета, да предадеш някакво ззнание и респект към природата".

Личен архив
"Да речем, една страхотна фарьорска история, която много ми харесва - за един огромен камък, около който мирише всяка сутрин на прясно кафе и на палачинки. И когато изграждат път и разбиват камъка, тази миризма изчезва. И хората страдат, че елфите са си отишли и не готвят закуска сутрин повече. По един такъв симпатичен, забавен, ненатрапчив начин, си поддържат отношения с природата, които са здравословни."

Кадър от Фарьорските острови
Относно връзката между хората и природата Петя Кокудева даде пример със старинната библиотека в португалския град Мафра. "Там прилепите вечер влитат в нея свободно. Има едни дупки в тавана - така е конструкцията на библиотеката, не са пробити за тях. И всъщност те унищожават всички насекомки, летящи, които могат да унищожават книгите, които са страшно ценни и стари."

Скоро Петя Кокудева заминава на пътешествие в Южна Америка. Насочила се е към Чили - пустинята Атакама и към Патагония. Маршрутът включва и Перу.

"Земите на инките, които са по-известни с Мачу Пикчу, но там, тъй като е много туристическо, не знам дали точно ще отидем на този връх, но свещената долина на инките е по-голямо, по-обширно място."

Петя Кокудева е публикувала 95 истории за различни места по света, от пътешествия на пет континента. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив - Петя Кокудева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30