Британският парламент реши, че напускането на Великобритания от Евросъюза трябва да бъде отложено, докато не бъде прието законодателство по сделката, постигната от премиера Борис Джонсън с Брюксел.
Депутатите подкрепиха поправката на сър Оливър Летуин с 322 гласа „за“ срещу 306 „против“. Това означава, че се отлага вота по основното гласуване за сделката за Брекзит, „за да може депутатите да имат повече време да проучат съдържанието на споразумението“.
Приемането на поправката на Летуин означава на практика искане за отлагане на Брекзит, означава и отказ на парламентарна подкрепа за сделката на правителството, докато законопроектът по сделката за излизане от ЕС не се превърне в закон. Според поправката премиерът трябва да пише на ЕС до края на деня и да поиска отлагане на Брекзит с 3 месеца - до януари 2020 г.
Видимо разгневен Борис Джонсън заяви, че няма намерение да иска ново отлагане, защото тази „отлична сделка е най-доброто за страната и Великобритания трябва да излезе на 31 октомври“.
„Няма да преговарям отлагане с ЕС, няма закон, който да ме накара да направя това“, каза Джонсън.
Сега той ще внесе законодателните актове следващата седмица с надеждата, че ще бъдат приети по най-бързия начин, за да може страната да излезе от евросъюза на 31 октомври. Това е твърде амбициозна програма. По закон Борис Джонсън трябва да поиска отлагане на Брекзит до 23 часа британско време.
Лидерът на лейбъристите Джереми Корбин заяви, че това е исторически ден за парламента и предупреди Джонсън, че трябва да се съобрази със закона.
Европейската комисия от своя страна призова правителството на Джонсън бързо да обясни какви ще са следващите стъпки по подготовката на Брекзит.
По-рано днес Борис Джонсън откри извънредното заседание на Камарата на общините с прочувствено изявление, в което заяви, че „това е моментът да се реши въпроса за Брекзит, като депутатите се обединят и одобрят неговата сделка и страната излезе от Евросъюза на 31 октомври“.
В изявлението си Борис Джонсън дори похвали европейците, че са проявили гъвкавост и са отворили споразумението за предоговаряне.
Той се опита с уводното си слово да убеди депутатите, че сега е времето да се приключи с Брекзит и че отлагането му след 31 октомври ще има разрушителен ефект:
„Тези, които са съгласни като мен, че Брекзит трябва да бъде изпълнен и предпочитат да бъде избягнат Брекзит без сделка, трябва да се откажат от илюзията, че тази Камара може отново да отлага Брекзит“.
Депутатите обаче приеха внесената от сър Оливър Летуин поправка, която, изисква от премиера да пише до ЕС до края на деня с искане за отлагането на Брекзит с три месеца. Даунинг стрийт обаче заплашва, че ще отложи гласуването по ревизираната сделка, ако поправката бъде одобрена, като министрите ускорят процеса по приемане на необходимото законодателство в понеделник и последващо гласуване на сделката във вторник.
Опозицията многократно изтъкна, че сделката на Борис Джонсън е по-лоша от тази на Тереза Мей и обвини премиера в даване на „празни обещания“.
Лидерът на лейбъристите Джереми Корбин заяви:
„Гласуването за сделка днес няма да сложи край на Брекзит, няма да донесе сигурност и хората трябва да имат последната дума. Лейъристите не са готови да „продадат“ общините, които представляват“
И тази сутрин северноирландските юнионисти, на които разчита правителството, бяха непоколебими, че не могат да подкрепят сделката на Борис Джонсън.
Твърдите брекзитиъри обаче обявиха, че застават зад премиера. Бившият министър-председател Тони Блеър заяви тази сутрин, че правителството разчита, че ще прокара сделката само защото хората са уморени от Брекзит. Според него, ако по тази сделка бе гласувано преди година, тя със сигурност нямаше да мине.
Докато продължават дебатите в Камарата на общините, в централен Лондон започнаха да се събират привърженици на движението „Гласът на народа“, които искат нов референдум по сделката за Брекзит. Организаторите обявиха, че са привлекли 1 млн. участници.
Поправката „Летуин“
Борис Джонсън вече претърпя една съществена загуба преди днешното съботно гласуване. Депутатите гласуваха процедура заседанието да не бъде ограничено във времето, но също и да бъдат внасяни поправки. Точно една от тези поправки е на сър Оливър Летуин.
Макар и да посочва, че иска сделката на Борис Джонсън да успее, Летуин иска с поправката да се гарантира, че Обединеното кралство няма да излезе от ЕС на 31 октомври без сделка по погрешка, ако възникне проблем при приемането на съответното законодателство. По този начин се избягва пролука в закона на Хилари Бен, който по принцип задължава премиера да поиска отлагане на Брекзит за три месеца, ако до 19 октомври, т.е., днес, споразумението не бъде одобрено.
При това положение на Джонсън ще се наложи да иска отлагане на Брекзит още днес и няма да има директно гласуване на сделката. А пък при отлагане на Брекзит е най-вероятно да последват общи избори.
Всъщност Летуин казва, че неговата поправка ще насърчи лейбъристите в опозиция да подкрепят сделката, защото им дава гаранция, че няма да има Брекзит без сделка на 31 октомври и най-вероятно ще последва отлагане, дори и сделката да бъде гласувана.
Тук обаче има една важна уговорка. Председателят на Камарата на общините решава кои поправки ще бъдат обсъждани.
„Супер събота“ е днес в британския парламент. Камарата на общините заседава в този иначе почивен ден от седмицата за първи път от 3 април 1982 г., когато депутатите са събрани извънредно заради аржентинския десант на Фолклендските острови. Въобще..
Доналд Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ, обяви, че държавният глава на Мексико Клаудия Шейнбаум се е съгласила да спре миграцията между двете страни по време на телефонен разговор помежду им. Тя е изразила съгласие с това да "спре миграцията..
Кипър ще получи от Европейската комисия над 50% повече средства за управление на миграцията до 2027 г., в сравнение с предишния програмен период, съобщиха от вътрешното министерство. Нова финансова помощ обяви и Швейцария, която е за интеграция на..
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..