Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камарата на архитектите оспорва обследване на сградата на бъдещата педиатрична болница

Архитектите се позовават на документални разминавания и процедурни пропуски

Архитект Петкана Бакалова
Снимка: Ани Петрова

За 11 ноември е насрочено заседание по делото по жалба на Камарата на архитектите в България, внесена във Върховния административен съд. Тя се отнася за спирането на обществената поръчка за дострояването на двата 12-етажни корпуса, предвидени за бъдещата педиатрична болница. От браншовата камара настояват поръчката да се обяви наново, със задание, което да гарантира качеството на изпълнението.

Идеята за болницата е вече с десетилетна история. Специалистите, работещи с деца, са разпръснати в над 15 лечебни заведения в столицата, което затруднява диагностиката, изследването и лечението на децата. Преди дни бяха отворени офертите за дострояване на болницата.

За пороци в обществената поръчка са сигнализирали през юли

Арх. Петкана Бакалова, заместник-председател на Камарата на архитектите, уточни пред БНР, че действия по настоящата обществена поръчка от Камарата са започнати още през юли, когато е било изпратено писмо до Министерството на здравеопазването с посочени в него пороци на поръчката. След две проведени срещи останали с впечатление, че има разбиране по казуса, разказа арх. Бакалова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Коментирахме това, че е възможно МЗ да прекрати поръчката и да не се наложи обжалване от страна на Камарата. След като обжалвахме в Комисията за защита на конкуренцията и жалбата бе отхвърлена, направихме касационна жалба във ВАС. На 30 септември внесохме жалбата, на 14 октомври е образувано дело и на 11 ноември то ще се гледа“, поясни тя.

Жалбата във ВАС е внесена в срок

Арх. Петкана Бакалова подчерта, че жалбата е внесена 15 дни преди отварянето на офертите. „И тя е внесена в законоустановения срок, той е 14-дневен от отхвърляне на жалбата от КЗК.“ Бакалова допълни, че Камарата на архитектите има много сложна система, когато се пристъпва към обжалване на обществена поръчка.

Какво провокира архитектите, чиято позиция за пропуски бе огласена още през лятото?

Несъответствие с противоземетръсни изисквания и за протоколи от 2007-а

Последните нормативни изменения на противоземетръсните разпоредби са от 2012 година. Такъв тип сгради с високо обществено значение се изчисляват по Наредбата за еврокодовете, транспонирана в националното законодателство, отбеляза арх. Бакалова. Коефициентът за земетръс на всеки район кореспондира с броя на етажите на сградите, но при сгради за здравеопазване и образование съобразно коефициента те могат да бъдат до 5 етажа при по-висок коефициент и до 8 етажа, когато е по-малък. За София важи нормата 8 етажа, уточни арх. Бакалова.

В обществената поръчка здравното министерство е описало ново обследване за земетръс от тази година. Камарата на архитектите разполага със заверено копие от обследването. Самото конструктивно обследване не дава ясна представа за състоянието на сградата заради съществени пропуски, посочи арх. Петкана Бакалова. Тя се позова на разминаване между годината на обследването – 2019-а и протоколите в него – от 2007-а.

„На база на това обследване е направена експертиза от няколко независими конструктори и ние ще дадем тяхното становище. Нещо, което прави впечатление в това обследване е, че протоколите за изпитване на бетона и на армировката са от 2007 година, отпреди 12 години“, изтъкна Петкана Бакалова, като допълни, че се откриват и други пропуски в обследването, които трябва да бъдат отстранени. Като пример тя даде това, че не е била вадена „ядка“ на бетона.

В началото на ноември предстои експертно обсъждане с градоустроители, конструктори, инженери по казуса, съобщи още арх. Бакалова. 

Като педиатър от 30 години очаквам да се появи педиатрична болница. Когато започнах да следвам медицина, беше направена първата копка, сподели д-р Димитър Русинов, който е директор на специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“ в София. „Няма защо да гледаме западните страни. Всички източноевропейски страни имат такива болници. Полша, Славения, Сърбия, Литва - всичките балтийски страни. У нас няма по една или друга причина.“

Болницата трябва да е иновативна сега, за да е адекватна след 50 години

„Ние всички искаме да има Национална педиатрия и знаем, че тя ще трябва да функционира поне 50 години, тоест трябва да е иновативна сега, за да бъде адекватна след 50 години", каза още арх. Петкана Бакалова.

"Това, което нас изключително много ни възмущава е, че при условие, че всички бързаме да има такава болница, към момента строежът, който е посочен, не може да бъде завършен, независимо като каква сграда, ако не се промени Общия устройствен план на София – процедура, която продължава с години. Всъщност с това решение проектът за Националната педиатрия отива години назад“, коментира още арх. Бакалова. По думите й, в конкретния случай Общият устройствен план на София постановява за тази зона 20 метра кота корниз. "Това са максимум пет етажа за едно болнично заведение.“ 

Стар строеж на 12-етажна болница крие рискове

Архитектите не одобряват варианта с 12-етажната болница, стана ясно от думите на Петкана Бакалова. „Една 12-етажна болница, особено строеж на 40 години, оставен на климатичните условия, е много по-опасна от една пететажна болница…“

Цялото интервю с арх. Бакалова и д-р Русинов слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кралица Максима, крал Фелипе VI, крал Вилем-Александър и кралица Летисия вдигат тост в кралския дворец в Амстердам, 17 април 2024 г.

В Нидерландия: Здравословен проблем привлече медийно внимание към испанската кралица

Кралицата на Испания Летисия остана седнала по време на ръкуването при представянето на гостите, участващи в галавечерята, организирана по повод първото държавно посещение в Нидерландия на кралското семейство. Медиите в Испания коментират, че това се случва за първи път и причината е здравословен проблем на испанската кралица. Кадрите, на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52