"В болницата първо заварихме едно невероятно отношение от страна на доц. Гайдарова и екипа й, който всъщност управлява и работи в Детската нефрология за сметка на всичко останало като обстановка, консумативи, изобщо цялата тази нищета, в която работят хората там", спомня си Кремена Кунева.
Режат лепенките на парченца - не достигат консумативи
"Беше много неприятно, защото наистина условията бяха потресаващи. Стените мръсни, мухлясали, нямаха елементарни консумативи. Когато дъщеря ми трябваше да й бодат пръстчето за кръв, ми дадоха едно левкопластче, което беше не повече от 2-3 милиметра. Като поисках друго, понеже не беше особено чисто, ми казаха, че съжаляват, обаче нямат друго, защото не им достигат консумативите и се налага да ги режат на много малки парченца, за да стигнат за всички деца. Условията наистина бяха ужасни", коментира Кремена Кунева в предаването "Хоризонт до обед".
В болницата не достигат средствата за сапун и дезинфектанти, допълни тя.
"Някак си хората, които работеха там, аз ги виждах, че работят със сърце и душа и им е много мъчно за това, че не могат да осигурят елементарни неща, които са необходими. Така няколко дни там, виждайки ситуацията, говорейки с тях, единия ден дори едната сестра почти се разплака, разказвайки ми как са ходели да протестират преди няколко месеца за няколко часа, никой не им е обърнал никакво внимание, след което са се върнали в болницата. Както казват те, не могат да оставят децата за повече от няколко часа, тъй като повечето от тях са на специален режим на лечение", разказва още Кремена Кунева.
След престоя в болницата Кунева решава, че нещата не могат да останат така, защото "ако имаш щастието да си тръгнеш и да не се върнеш е едно, но има деца, които са постоянно там".
"Имаше едно момченце от дом, което е от деветмесечно - беше на девет години, тогава като бяхме, е почти постоянно в отделението, тъй като има някакъв вроден бъбречен проблем, т.е. има деца, които почти живеят там. Реших, че не мога проста да си тръгна", споделя Кремена Кунева.
Сега е на финала освежителен ремонт на нефрологичното отделение на детската болница. Доста хора са откликнали на призива за събиране на средства. До края на тази седмица ремонтът трябва да приключи.
Отделението е като приказка
"То изглежда като една малка приказка според мен. Ремонтът е освежителен, за основен ремонт нямаше как да се говори в рамките на две седмици. Просто изглежда по невероятно различен начин. Включиха се няколко момичета, които са страхотни художници. Започнаха да рисуват стените, направиха някакви вълшебни мотиви и, както една от тях каза, аз имам чувството, че не съм в болница. И това е може би половината от оздравяването, защото стана като приказка, което много, много ме радва", допълни Кремена Кунева.
Акцията на доброто продължава
Малка част от събраните средства ще останат непохарчени и ще бъдат прехвърлени към други кампании, уточни Кунева.
"Вярвам, че доброто може да продължи, защото наистина страшно много хора се отзоваха. Направи ми впечатление, че много хора българи, които живеят в чужбина - една част дори в Австралия, хора, на които децата им, вероятността да посетят тази болница, клони към нула, се включиха с доста средства. Това от една страна накара други хора да се замислят за това, че те могат да продължат. И вече имаме една идея за подобряване на условията в друга болница, която не е в София", съобщи Кремена Кунева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кремена Кунева
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..