„Човек мисли с върха на молива. Всяка рисунка е една мисъл“. Това каза в навечерието на 75-годишния си юбилей художникът и илюстратор Текла Алексиева в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Галактиките на Текла“ – така е озаглавена самостоятелната изложба на художника и илюстратор Текла Алексиева в Пловдив. За първи път тя представя пред публика оригиналните рисунки на корици от култовата поредица от близкото минало „Библиотека Галактика“. Те са създадени в периода 1979 – 1989 година, когато амбициозният проект на варненското издателство „Георги Бакалов“ за публикуване на научно-фантастични творби се увенчава със сензационен успех, след като получава зелена светлина от властта.
Изложбата включва 36 оригинални рисунки. Откриването е на 2 ноември в галерия „Сариев“ в Пловдив. Тогава илюстраторката ще отбележи и 75-тия си рожден ден.
„Това е доста прекрасна случка в живота, защото човек като си нарисува нещо, като направи нещо и си го хареса и е доволен, много е приятно чувството. Но когато много хора харесват това, което си направил, е просто великолепно“, сподели художничката пред „Хоризонт“.
Книга не може да промени човек, освен Библията
Кориците в изложбата не са толкова много, защото се оказа, че през годините съм раздала, загубила, разпиляла много повече от половината от нещата, които съм правила, разказа Текла Алексиева.
Книга не може да промени човек, освен Библията, каза още Алексиева, която е познавала повечето автори от руската книжарница още години, преди да посегне да ги илюстрира. „Не беше за мене нито изненада, нито изумление, просто безкрайно приятно преживяване да ги чета тези книги.“
Мнозина обаче по това време са преживявали фантастиката като вид бягство и вид свобода. „Тя и сега е такава“, допълва Текла Алексиева, която обаче прави равносметката, че писателите са ясновидци, защото много от написаното вече се е сбъднало.
Сбъдват се лошите предсказания на фантастите
„Повечето лоши неща се сбъдват. Оформя се един свят, който навремето е бил фантастичен и странен, страшно по-развит и много технологично напред, обаче всичките пакости на тоя свят си се сбъдват“, коментира илюстраторката.
„Човеците много са забравили Бога и са се вторачили в пъпа си. Наистина това ги прави по-малко човешки.“
Емотикони и емоции - технологията в културен план
Ролята на емотиконите в социалните мрежи или как технологиите заменят емоцията – това Текла Алексиева определя като „най-големия ужас, който дори не е описан от писателите фантасти“.
„Никой не е допускал, че до такава степен ще се изврати връзката между хората от желание всичко да стане на момента, на секундата и да продължаваме нататък с бясна бързина, само че неизвестно накъде сме тръгнали. Не харесвам този аспект на новите технологии. Емотиконите и аз ги използвам по най-безобразен начин, защото човек, пишейки бързо я на телефон, я на клавиатура, чакайки го някаква работа, по някакъв начин поддържа връзки с приятелите си и всички остават доволни. В културен план резултатът не е добър, резултатът е лош.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..