„Човек мисли с върха на молива. Всяка рисунка е една мисъл“. Това каза в навечерието на 75-годишния си юбилей художникът и илюстратор Текла Алексиева в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Галактиките на Текла“ – така е озаглавена самостоятелната изложба на художника и илюстратор Текла Алексиева в Пловдив. За първи път тя представя пред публика оригиналните рисунки на корици от култовата поредица от близкото минало „Библиотека Галактика“. Те са създадени в периода 1979 – 1989 година, когато амбициозният проект на варненското издателство „Георги Бакалов“ за публикуване на научно-фантастични творби се увенчава със сензационен успех, след като получава зелена светлина от властта.
Изложбата включва 36 оригинални рисунки. Откриването е на 2 ноември в галерия „Сариев“ в Пловдив. Тогава илюстраторката ще отбележи и 75-тия си рожден ден.
„Това е доста прекрасна случка в живота, защото човек като си нарисува нещо, като направи нещо и си го хареса и е доволен, много е приятно чувството. Но когато много хора харесват това, което си направил, е просто великолепно“, сподели художничката пред „Хоризонт“.
Книга не може да промени човек, освен Библията
Кориците в изложбата не са толкова много, защото се оказа, че през годините съм раздала, загубила, разпиляла много повече от половината от нещата, които съм правила, разказа Текла Алексиева.
Книга не може да промени човек, освен Библията, каза още Алексиева, която е познавала повечето автори от руската книжарница още години, преди да посегне да ги илюстрира. „Не беше за мене нито изненада, нито изумление, просто безкрайно приятно преживяване да ги чета тези книги.“
Мнозина обаче по това време са преживявали фантастиката като вид бягство и вид свобода. „Тя и сега е такава“, допълва Текла Алексиева, която обаче прави равносметката, че писателите са ясновидци, защото много от написаното вече се е сбъднало.
Сбъдват се лошите предсказания на фантастите
„Повечето лоши неща се сбъдват. Оформя се един свят, който навремето е бил фантастичен и странен, страшно по-развит и много технологично напред, обаче всичките пакости на тоя свят си се сбъдват“, коментира илюстраторката.
„Човеците много са забравили Бога и са се вторачили в пъпа си. Наистина това ги прави по-малко човешки.“
Емотикони и емоции - технологията в културен план
Ролята на емотиконите в социалните мрежи или как технологиите заменят емоцията – това Текла Алексиева определя като „най-големия ужас, който дори не е описан от писателите фантасти“.
„Никой не е допускал, че до такава степен ще се изврати връзката между хората от желание всичко да стане на момента, на секундата и да продължаваме нататък с бясна бързина, само че неизвестно накъде сме тръгнали. Не харесвам този аспект на новите технологии. Емотиконите и аз ги използвам по най-безобразен начин, защото човек, пишейки бързо я на телефон, я на клавиатура, чакайки го някаква работа, по някакъв начин поддържа връзки с приятелите си и всички остават доволни. В културен план резултатът не е добър, резултатът е лош.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..