Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросите около националната детска болница - повече от отговорите

Снимка: БГНЕС

Камарата на архитектите организира днес дискусия, посветена на възможните варианти за изграждане на национална детска болница.

Министерството на здравеопазването търси решение на „брадясалия“ проблем с националната детска болница по начин, който създава в обществото шум и недоверие. Това мнение изрази в предаването „Хоризонт до обед“ доц. Методи Андреев от Строителния факултет „Масивни конструкции“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Тази болница, независимо дали ще попадне в първа или втора категория по Закона за устройство на територията (ЗУТ), тя трябва задължително да бъде изпълнена, оразмерена и изчислена по Еврокод, защото новите европейски норми дават по-голяма сигурност на обектите, подчерта Андреев. 12-етажната конструкция, изградена преди десетилетия, е изпълнена по нашите стари национални кодове, поясни той.

Бетонът не отговаря на евронормите

От всичко, което наблюдаваме до момента, е ясно, че се търси реконструкция на вече съществуваща сграда, а съществуващите корпуси са с клас бетон, който въобще не съществува като конструктивен клас бетон по евронормите, уточни специалистът. „Минималният клас на бетона по евронормите е С 20-25, тук с изследвания на място е установено, че е С 16-20, което е значително по-ниско.“

В България нямаме никакъв опит за реконструиране на съществуващи сгради по Еврокод, коментира Методи Андреев. По тази причина законодателят е предвидил реконструкция на съществуващи сгради да се прави по българските норми.

„Да реконструираш съществуваща сграда по Еврокод е изключително сложна, трудоемка работа, с много ръчни процеси. В същото време въпросът е как ще усилим примерно земната основа? /…/ Усилването на фундаментната плоча не е проста работа, както и усилването на връхната конструкция.“

Методи Андреев

Нов терен или разрушаване на сегашната конструкция

Според Методи Андреев вместо съществуващата сграда да бъде реконструирана по Еврокод, по-добре е или нов обект, или пък тя да бъде разрушена и на нейно място да бъде направена нова и то задължително по Еврокод.

Ако са решили да реконструират сградата по българските норми, отново има проблем с броя на етажите и дадената сеизмична зона, подчерта доц. Методи Андреев. Максимумът на етажите в райони от девета степен интензивност на сеизмичното въздействие е 8, допълни той.

Вратичката „Институт по педиатрия“

Обектът е озаглавен „Институт по педиатрия“, алармира още Андреев, според когото това е вид вратичка за заобикаляне на разпоредби.

„В този Институт по педиатрия аз питам ще лежат ли болни деца? Защото, ако там ще лежат болни деца, този институт може да се нарича както си искат, той си става болница.“

Снимка: БГНЕС

Строителство на изцяло нов терен

Методи Андреев лансира идеята да се търси изцяло нов терен за бъдещата детска болница, защото при евентуално разрушаване на сегашната конструкция дори изнасянето и преработването на строителните отпадъци би излязло много по-скъпо.

„Столичната община има толкова хубави терени. Да престанат да ги раздават на най-различни строителни фирми, близки до Столична община и в бърз порядък да дадат хубав терен в чиста зона на София, на Министерството на здравеопазването, където да се извърши това строителство.“

Методи Андреев повдигна и въпроса за сега определената цена от 98 милиона лева.

„Няма идеен проект, няма технически проект, няма работен проект. Има една експертиза и по някакви уедрени показатели, честно да ви кажа, не разбирам – как може по уедрени показатели, без нито една схема, без нито един чертеж, без нагледен проект, който да даде някаква представа за количествата работа, може човек да каже, че струва 98 милиона лева! Това е гледане в тавана, смучене от пръстите и се получава тази цена.“

Не болница на всяка цена

Много по-бързо ще стане, ако тази сграда се разруши и на нейно място започне нов строеж, смята Пенка Георгиева от Пациентски организации „Заедно с теб“, която е бивш член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца и член на Инициативния комитет за изграждането на национална детска болница.

Всички сега обсъждани процедури, включително промяна в градоустройствения план, биха отнели много повече време, посочи Пенка Георгиева.

„На 40 години сграда! Ами ние не строим национална детска болница за три години. Тази болница трябва така да бъде построена, че да обслужва децата 100 години напред. Трябва да се мисли перспективно, а не как да се усвоят някакви средства от някакви лобистки ситуации“, коментира Георгиева.

Проблемът със съществуващата сграда е сериозен и не мога да разбера защо Министерството на здравеопазването подхожда по този начин, заяви още Пенка Георгиева. За нея е тревожно, че не се намира пресечна точка между експертите по строителството и проектирането и тези на здравното министерство.

След дни е насрочено делото във Върховния административен съд по втората жалбата на Камарата на архитектите за спиране на обществената поръчка за дострояване на двата 12-етажни корпуса, предвидени за бъдещата детска болница в София. 

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17