На 15 ноември младият и талантлив български пианист Мартин Иванов, който от 10 години живее и развива успешна солистична кариера във Виена, ще зарадва отново своите почитатели с нов, интересен концертен проект. Събитието е предизвестено уникално музикално преживяване, тъй като Мартин Иванов е подготвил програма, в която ще изпълни за първи път в Австрия всички 19 унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките само на една концертна вечер. Този оригинален по своя замисъл проект ще бъде представен в известния Музикален салон на “Bank Austria“ – красива барокова концертна зала в центъра на Виена.
Предстоящият рецитал на Мартин Иванов отново заявява широтата на неговите интереси и богати възможности като интерпретатор в клавирния репертоар - този път поемайки предизвикателството да изпълни виртуозните композиции на Ференц Лист - неговите изключително популярни унгарски рапсодии. Но той има таланта и заявява решителността да осъществи тази своя мечта.
Роден в Русе през 1990 г., Мартин Иванов е възпитаник на клавирната школа на своята майка Красимира Иванова, която е преподавател в Русенското музикално училище. По- късно младият пианист се дипломира в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. при проф. Стефан Владар. Следва поредица от впечатляващи изяви за Мартин Иванов: През 2016 г. той осъществява продължително концертно турне с 32 клавирни рецитала в Англия, Австрия, Германия и Унгария. Сред актуалните му гастроли са концерти в къщата музей на Ференц Лист в Будапеща и къщата на Бетовен в Бон. От 2017 г.
Мартин Иванов осъществява звукозаписни проекти с реномираната австрийска фирма "Gramola" и за две години е издал три албума, като най-новият и четвърти поред е запис именно на целия цикъл унгарски рапсодии. По повод неговата звукозаписна дейност изданието NAXOS пише: “Мартин Иванов без съмнение е един от най-обещаващите млади пианисти. Преценявайки неговите качества, смятаме, че му предстои световна кариера.“
Паралелно със своите изяви като пианист, Мартин Иванов е и композитор. Сред написаните от него творби са пиеси за цигулка и пиано, 8 Музикални момента за пиано, Клавирно трио, посветено на известната австрийска формация “Eggner Trio“ и една оперета.
Мартин Иванов и неговата съпруга – цигуларката Мария Рамалчанова-Иванов са млади, талантливи, ентусиазирани, обменящи творческа енергия и идеи помежду си – през 2016 г. те създават културното сдружение “Kulturverein Amadeusite“, като една от дейностите е провеждане на “Workshop Vienna“.
За слушателите на предаването “Алегро виваче“ по “Хоризонт“ Мария Рамалчанова, която е и мениджър на Мартин Иванов, разказа подробности за предстоящия концерт на 15 ноември във Виена :
“Много ми е приятно да бъда част от това събитие и съм щастлива, че имаме възможност да организираме точно този проект, който е много специален. От 30 или 40 години подобен концерт не се е провеждал тук или поне не е регистриран в концертните регистри на Виена. Опитваме се да намерим информация кой е бил последния пианист, който си е възложил задачата да изпълни всички унгарски рапсодии на сцена в една вечер, но до този момент не срещаме отговор. Това ни ласкае и аз съм много щастлива, че Мартин ще може да представи на публиката изключително виртуозна програма, която е силова, но и за която се изисква много музикалност, много талант и много работа. Радваме се, че за пореден път събитието ще се състои в тази разкошна барокова зала. За пореден път ще се опитаме и да “разчупим“ атмосферата на концерта и да изненадаме нашата публика – пианото сега ще бъде поставено в центъра на залата, така че по-голяма част от зрителите да имат визуален контакт с изпълнителя. Като организатор на събитието съм щастлива, че този път нашият концерт е насочен и към специализирана публика - към присъствието на повече музикални критици, диригенти, хора, изключително свързани професионално с музиката, които да станат съпричастни на това събитие и да могат да оценят не само таланта и музикалността, но и в цялост уникалността на този проект. Мартин е изпълнител, който пише историята - твърдя го не защото е в моето обкръжение, но защото така сочат обективните факти.“
Пианистът Мартин Иванов също сподели вълнението си преди очакваното събитие и разказа за някои от предстоящите си изяви през следващите месеци:
“Проектът е особено специален за мен, тъй като аз съм израснал с много от тези произведения - от ранна детска възраст съм ги слушал в други интерпретации, а в музикалното училище ги изпълнявах самия аз. Сега, след една година много интензивна подготовка, съм щастлив да обявя, че успях да запиша всички рапсодии на компактдиск и това ще бъде моят четвърти албум, който е съвместна продукция с най-голямата музикална компания в Австрия. Концертът е важен за мен, тъй като не ми е известно тази програма и в този вид – всички рапсодии една след друга, да е представяна в рамките на една вечер. Да, те са записвани като цялостен цикъл, например от Дьорд Цифра или Лазар Берман, но не знам досега да са изпълнявани всички на концерт. Този проект е с изключителна техническа трудност, огромно предизвикателство е за мен и много се вълнувам. Това събитие е и повод да отбележа 10 години, откакто живея и развивам своята кариера във Виена. Някои от следващите ми изяви включват концерт в Златната зала на Музикферайн през март 2020 г., на който ще представя Клавирен концерт от Дворжак. Предстоят ми гастроли с оркестър в Германия и Дания. Едно от произведенията, които ми предстои да изпълня за първи път и с нетърпение очаквам, е Хорална фантазия за пиано, хор и оркестър от Бетовен.“
Кореспонденцията на Боряна Йосифова и интервютата с Мария Рамалчанова и Мартин Иванов можете да чуете в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...