Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Маджаров: Цените на недофинансираните клинични пътеки да се повишат с 18%

| обновено на 13.11.19 в 17:52
Д-р Иван Маджаров
Снимка: личен архив

Средно със 17-18 на сто да се повишат цените на клиничните пътеки, които са били досега най-недофинансирани, за да се стигне до реално облекчение в работата на медицинските специалисти и качествено здравеопазване. За това ще настояват от Българския лекарски съюз по време на преговорите по Националния рамков договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Председателят на съсловната организация доктор Иван Маджаров посочи: "Нашите изчисления показват, че могат да бъдат повишени цените на около 220 пътеки, които обхващат всички специалности".

От лекарския съюз настояват и над 32 на сто от приходите на болниците по здравна каса да се заделят за работни заплати, за да се гарантира, че висококвалифицираните лекари специалисти по здравни грижи ще получават добро заплащане. Ако към тях се включи и параклиничният персонал, увеличението трябва да е с 35 на сто. Заедно с тези две предложения, според лекарския съюз, добро качество на здравеопазването за догодина ще се постигне и ако се намалят с 10 на сто обемите от дейност, заложени в болничната помощ, което означава да се намалят хоспитализациите на година.

Според председателят на лекарския съюз д-р Иван Маджаров не може болниците да бъдат принуждавани да увеличават хоспитализациите, за да не бавят средства за заплати на персонала си.

Съсловната организация ще настоява и да отпадне 24-часовото разположение на личните лекари, като това трябва да бъде регламентирано чрез нормативни текстове. Освен това средствата от бюджета на здравната каса за извънболнична помощ трябва да бъдат увеличени с 18 милиона лева, за да се гарантира профилактиката и изследванията на гражданите. От лекарския съюз предлагат още да не се санкционират лекарите, ако надвишават броя на талоните за профилактични прегледи.

Друго искане на лекарския съюз е потребителската такса за деца да бъде изплащана на медиците по начина, по който се доплаща и таксата за пенсионерите - да се плаща 1 лев потребителска такса за преглед на децата при личните лекари, като държавата доплаща останалите 1,90 лева.

В интервю за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ д-р Маджаров обясни, че предлаганото от лекарския съюз увеличение на цените на клиничните пътеки е диференцирано, като за разчетите е използван британският опит:

„Ние приложихме един механизъм  - съотношение между отделните цени на пътеките от Великобритания, отнесени към България. Не разбира се в абсолютни стойности в лева, защото ние имаме доста по-ниски цени… И видяхме, че има доста пътеки, които са несправедливо оценени през годините“.

При някои клинични пътеки съсловната организация ще настоява за голямо повишение -  например до 40-50 на сто, за други -  за минимално повишение от няколко процента, обясни Иван Маджаров.

„По-важното е да стане ясно, че сме приложили принцип, който не обслужва една или друга специалност. Защото от много страни има съмнения, че всяка година се прилага малко изкривен метод за ценообразуване, в зависимост от това кой какво влияние има от специалностите в България“.

По отношение на средствата за извънболничната помощ д-р Маджаров обясни: „Сега предлагаме - както е било много години преди това, да се предвидят предварително 18 милиона от резерва на НЗОК,  ако е възможно,  и да се предназначат точно за завишение на тези, предвидени от бюджета плащания…. Ако това не е  възможно има вариант да се вземат  и малко от предложените пари за болниците".

Защото в извънболничната помощ се извършва една голяма част от профилактиката, диспансеризацията, грижите за пациентите на България", подчерта председателят на БЛС.

Още по темата чуйте от звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милиони в Обединеното кралство получиха предупреждения заради много силна буря

Милиони британци получиха спешен телефонен сигнал за приближаващата буря Ейоуин, заради която ще затворят училища, ще бъдат преустановени автобусни и влакови услуги, а хората са помолени да останат по домовете си в някои части на Обединеното кралство.  Най-сериозно се очаква да бъдат засегнати Северна Ирландия и части от Шотландия, където..

публикувано на 24.01.25 в 02:18

Съдия наложи забрана на опитите на Тръмп за премахването на гражданството по рождение

Федерален съдия наложи временна забрана от 14 дни на опитите на американския президент Доналд Тръмп да премахне американското гражданство за деца на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. Според съдията указът на президента по въпроса е откровено противоконституционен.  Гражданството по рождение е включено в 14-та поправка на американската..

публикувано на 24.01.25 в 02:11

В Кюстендил планират полицейски операции за карането на тротинетки

Специализирани полицейски операции за карането на тротинетки се планират в Кюстендил за началото на пролетта. Това стана ясно на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението. За миналата година са съставени 118 акта за управление на индивидуални електрически МПС. И от КАТ, и от Общината правят регулярни проверки по спазване..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Кипър, Гърция и Египет създават бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество

Кипър, Гърция и Египет създават тристранен бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество между тях и изпълнение на съвместни проекти и програми. Голямата цел е превръщането на Източното Средиземноморие в "глобален енергиен център". Новият бизнес съвет е в изпълнение на меморандумите между трите страни, подписани на проведената..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение в Турция. Наталия Делионова се бори с тежко онкологично заболяване . Наталия Делионова е учител в детска градина "Зора“ в Монтана, музикален педагог, автор на песни. Преди два месеца, след биопсия на гръбначния стълб, ѝ откриват метастазии по тялото. От детската..

публикувано на 23.01.25 в 21:35

Силистренската библиотека отчита успешна година

Над 3100 са регистрираните читатели за миналата година в Регионалната библиотека в Силистра, като от тях над 1900 са в ученическа възраст. Близо 90 000 са книгите, които силистренци са заели и прочели. Като за втора поредна година най-търсеното заглавие е “Времеубежище” на Георги Господинов. На специална церемония Регионална библиотека “Партений..

публикувано на 23.01.25 в 21:05

Спад на безработицата в Ловешко

Бюрото по труда в Ловеч отчете за декември най-ниската безработица в общините Ловеч и Летница за 2024 г. – 6,,21%. Намаляват обаче и предлаганите работни места заради несигурните икономически условия в страната. 995 са били регистрираните безработни в общините Ловеч и Летница в края на миналата година. Намаляват обаче и предлаганите работни места,..

публикувано на 23.01.25 в 20:46