Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюсове и минуси в проекта за обновяване на площад "Света Неделя" в София

На 29 ноември беше обявен победителят от международния конкурс за идеен проект за обновяване на площад „Св. Неделя”
Снимка: БГНЕС

"Харесах този проект и поддържам мнението на журито, че той беше проектът, който заслужава да спечели първа награда, защото той по един интересен и съвременен начин запазва символизма на мястото на площад "Света Неделя", запазва целостта на площада, главното пешеходно ниво, главните оси, север-юг, а също така изток-запад,  основните гледни точки, които са към църквата. Също така има един много щадящ подход към археологията. Запазва археологията на по-долно ниво, като от пешеходното ниво тя може да се наблюдава през стъкло, което е един интересен, съвременен и не труден за реализация подход". Това каза архитект Галина Тачиева в предаването "Хоризонт до обед". Архитект Тачиева работи във Флорида и бе участник в международното жури за избор на проект за обновяване на площад "Света Неделя".

Според нея проектът на Масимилиано Фуксас представя интересен начин да се свържат миналото и настоящето, да има едно съвременно третиране на обществената среда.

"Това е нашият най-централен площад в София, а също така със символично значение за цялата страна. Площад с много история и много култура, който смятам, че в този случай, този проект по един доста рационален, но и също деликатен начин се намесва и успява да съчетае новото със старото по един не много комплициран подход". 


Архитект Константин Пеев е един от участниците в алтернативния конкурс за ремонт на площад "Света Неделя", организиран от Съюза на архитектите в България. Той коментира избора на проект от конкурса на Столичната община:

"Нито един не си е направил труда да изследва археологията. Да каже кои руини са запазени, кои не са запазени, кои трябва да се експонират, кои са ценни, кои не са ценни. Освен това някои драстично се намесват в средата, без някаква сериозна полза за града и за площада", заяви архитект Пеев.

Първо е трябвало да се разкрие цялата археология, смята Пеев. "Всичко, което е на север от "Света Неделя", всичко, което е на юг от "Света Неделя" или трябваше да се каже на участниците да дадат решения, които да позволяват разкриването на археологията под новото площадно пространство."

Арх. Пеев критикува и това, че няма транспортно решение на комуникациите. "Трамваят по принцип няма място там, тъй като той дублира метрополитена, който върви отдолу по същата линия", посочи той.

Третият проблем за арх. Константин Пеев се състои в това, че никой не е потърсил мнението на собствениците на жилища за концепцията за обновяване на площад "Света Неделя".

Предлагат се решения главно за визията, уточни специалистът. "Но самите технически проблеми, строителни проблеми, инфраструктурни проблеми, транспортни проблеми са изключително сериозни. Екипът, който ще работи, трябва да бъде не по-малко от 100 човека, за да направи нещо, което да може да си струва парите да се построи", коментира архитект Константин Пеев.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проект за ремонт на площад

Спечелилият проект за пл. „Света Неделя“ предлага комплексно решение

„Не съм имала никакви колебания. Това беше проектът, който фокусира веднага моето внимание, разбира се след преглед на всички предложения“. Това каза пред БНР доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова - член на международното жури, класирало на първо място..

публикувано на 11.12.19 в 13:38
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид ,..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна..

обновено на 21.11.24 в 15:00