„Хубаво е, че Вселенският патриарх ще се обърне към сръбската църква да снеме схизмата, която е наложила на македонската православна църква и да ѝ даде автокефалия. Макар че някога македонската църква е била към българската църква, след войните тя попада на територията на Югославия и там става автономна към Сръбската православна църква, което е признато от всички православни църкви. Когато има мнение на всички православни църкви по даден въпрос, то се счита, че вече е мнение на цялата православна църква. Затова Македонската православна църква трябва да получи автокефалия или от Сръбската православна църква, или да бъде свикан Всеправославен събор, който може също да реши да ѝ даде такива права“. Това коментира пред БНР митрополит Гавриил, след като Вселенският патриарх Вертоломей призова миналата седмица Сърбия да вдигне схизмата над Македонската православна църква и да я признае за автокефална. Това стана след посещение на двама северномакедонски лидери при вселенския патриарх.
По думите на митрополит Гавриил все още няма решение на Светия синод по темата.
Българската църква не може да стане църква-майка на македонската
„Никой няма да ни признае такова решение, няма да има никакъв смисъл, а и има огромна опасност и ние да попаднем под схизма, ако си позволим такова решение. Това е спекулация. Имаше върху нашата църква огромен натиск. Ние бихме направили всичко за македонската, но нямаме каноничното право да снемем схизмата от тях и да я обявим за автокефална. Не само това, а никоя църква няма да го признае“, допълни митрополит Гавриил в предаването „12+3“.
„Нашата църква устоя на един огромен натиск на хора, които не знаеха какво искат от нас. Те искаха отново да се върнем и да бъдем църква, схизматична. Няколко църкви ни бяха предупредили да не си позволяваме да сваляме ние схизмата, защото и ние ще попаднем под схизма. Сега ние много желаем на Македонската православна църква да ѝ бъде снета схизмата и да получи независимост, но трябва да стане по каноничен начин и да бъде призната от целия православен свят. Иначе няма смисъл“.
„Сръбската църква може да го стори, защото в един момент именно тя е станала майка на автономна Македонската църква“, разясни митрополитът:
„След като Вселенският патриарх казва, че трябва да свалят схизмата, той признава, че Сръбска църква е църква-майка на Македонската. Иначе няма да им признае схизмата, която те са наложили, ако той не ги смята за църква-майка“.
Опасност от подмяна на историята
„Ако бъде възприето името Охридска архиепископия, може да се стигне до подмяна на историята“, предупреди митрополитът:
„Едно условие, което ние непременно трябва да имаме, ако се стигне до това да се даде това име и автокефалия е, че в момента в техния устав пише, че те са правоприемник на историческата Охридска българска архиепископия, но това не е така. В нашия устав ние също сме записали, че Българската патриаршия е правоприемник на Българската охридска архиепископия, което е истина. От това, което пишат те, излиза, че те ще ни станат църква-майка, а не ние на тях“.
„Затова и българските духовници не са отишли на 1000-годишнината от създаването на Охридската архиепископия, защото иначе би се тълкувало, че те признават майчинството на Македонската църква“, обясни митрополит Гавраил:
„ И тук имаше срещу нас страшни обвинения, но истината е тази“.
„Столицата на Македония в момента не е Охрид. Най-добре е патриархът на съседката да е Скопски и на цяла Северна Македония“, подсказа митрополит Гавриил и допълни, че „това реално отговаря на действителността в момента и няма да има никакви последици между нашите отношения, между нашите държави“.
БПЦ вероятно ще изиска Скопие да се откаже от твърдението, че е правоприемник на Охридската архиепископия:
„Ние не можем да се откажем от нашата история и тя е истина. Това не е нещо измислено. Не е имало македонска църква никога, кога е имало, а българска църква има откога още“.
Интервюто с митрополит Гавриил можете да чуете в звуковия файл.
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година кметът..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..