През 2015 г. Генади Кондарев е посетил Чернобил. И тогава, както и сега в района около авариралата през 1986 година централа, е имало пожари.
„През последните десетилетия след аварията в Чернобил в атмосферата отново са се издигнали количества радиоактивни изотопи, които може би са еквивалент на около 10-15% от освободеното по време на чернобилската авария. Това означава, че всичко, което в един момент се е уталожило на земята, в един момент с тези горски и полски пожари в един момент отново се издига, отново се превръща в проблем“, коментира Кондарев.
Радиоактивните изотопи, които могат да застрашат човешкото здраве, отново „пътуват“ през атмосферата и не се знае къде ще попаднат.
„Има доста фактори, които трябва да се вземат предвид – сателитни данни, „рози“ на ветровете, метеорологични данни. Всичко това ще бъде съпоставено и ще се определи, включително и след замервания къде има повишение на радиоактивния фон на различни места в периметъра край тези пожари.“
Генади Кондарев нарече дългосрочен проблем факта, че чернобилската ядрена централа, извън авариралия реактор, продължава да действа - да оперира с хранилищата за ядрени отпадъци и да произвежда енергия.
„Много от тези отпадъци всъщност са буквално погребани под малък слой земя, защото голяма част от горещите точки, които са откривани след аварията, единственият начин, по който е можело да бъдат „обезопасени“, е буквално с насипване на земни маси върху тях, за да няма непосредствен риск. Тоест имаме едно замърсяване, което ще бъде там в продължение на хиляди години, което ще създава проблем за хората. Има зони в този периметър от 30 километра около ядрената централа, които никога няма да могат да бъдат отново населени по безопасен начин от хора. На практика почти няма начин, по който дългосрочно можем да се справим и да сведем риска до нула.“
Ядрената енергетика е дългосрочен риск. Виждаме какви са последиците след десетилетия от аварията на един-единствен ядрен реактор, а по света работят над 400, изтъкна Кондарев.
„Нито един до момента не е напълно изведен, тоест не е превърнат отново в зелена поляна. Всичко, материал, който се е докоснал до радиоактивни частици, всъщност се превръща в радиоактивен отпадък, който трябва да бъде съхраняван. Рискът от настоящите пожари беше в приближаването до радиоактивни хранилища и до авариралия ядрен реактор – неща, които са с концентрирано натрупване на такива радиоактивни частици и отпадъци“, отбеляза природозащитникът.
Износът на радиоактивни отпадъци е проблем на целия свят. Където и да бъдат „складирани“ те, това е проблем за цялата планета, защото нито едно нейно кътче не е за еднократно използване, подчерта Генади Кондарев.
Цялото интервю е в звуковия файл.Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..