Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Касимова: Малките фермери нямат нужда от големите вериги

Фермерските пазари - бъдеще след кризата

Николай Генов: Общините трябва да се погрижат да има повече фермерски пазари

Снимка: Ани Петрова

Фермерските пазари постепенно възобновяват дейността си в условията на извънредно положение и ограничена мобилност.

Кооперативната форма и този път показва по-голяма устойчивост и е възможност за малките фермери, отбелязва Николай Генов от „Хран Кооп“, чиято мисия е достъп до чиста храна чрез солидарно участие на производител и потребител в производството.

Със затварянето на пазарите много от редовните потребители са потърсили директно фермите, чиито продукти познават. Кооперативът също е предприел доставки до клиенти.

Някои от фермерските пазари се провеждат с намален брой участници, за да има повече пространство между масите, били са поставени информационни табели и дезинфектанти, разказа Генов пред "Хоризонт". „Всички производители са със защитни ръкавици, маски.“

„Хран Кооп“ има 74 членове, с почти равен брой производители и потребители, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Ралица Касимова от организацията, в която вярват, че могат да бъдат връзка между малката семейна ферма и семейството в града без градина на село.

Може ли продукти от местни фермери да се озоват в големите вериги за хранителни стоки, каквито идеи демонстрира земеделското министерство?

В годините сме имали покани от различни вериги да правим фермерски пазари на паркингите им, фермерски магазин в два столични мола, уточни Ралица Касимова. 

„Мисля, че си знаем силите и си знаем мястото. Ние работим с между 100 и 200 малки, микропроизводители от цялата страна. Единици от нашите производители имат капацитета, мащабите, обемите и организационния ресурс да влязат във веригите. Тези производители, с които ние работим, нито имат нужда, нито имат възможност да влязат там. Те имат нужда от директен пазар, да излязат веднъж или два пъти в седмицата на определена локация, да се срещнат с потребителите си, да предложат продукцията си. Това с веригите не е решение за производителите, с които ние работим, въобще производителите, които участват на фермерски пазари“, коментира Касимова.

Държавата би могла да насърчава общините и кооперативни организации и да предоставя пространства, където да се случват фермерски пазари, смята Николай Генов, според когото местните власти имат инструментите да организират такива пазари.

„Това е всъщност нашият голям проблем. Ние и досега изпитваме проблем да убеждаваме общините, че има нужда от такива пазари – както за производителите, така и за гражданите. Обикновено ни предлагат западнали места или места, които не са удобни, тесни. Ние започнахме на „Римската стена“ и той е един от най-успешните фермерски пазари, но там не можем да се развием – притиснати сме отвсякъде, пространството е тясно, има допълнително наематели, което не допринася за развитието на този наш пазар.“

Генов прогнозира, че тенденцията повече хора да се обръщат към местната продукция след настоящата криза ще се засили

Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13