Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислава Айви спасява телевизията във „Въображаема реалност“

Книгата разказва за свят, в който зрителите са се отдръпнали от телевизията

Станислава Айви

Създателката на документалната кинопоредица „Cinema Confidential“ или „Поверително от света на киното“ Станислава Айви ни представя една по-интересна гледна точка към света на телевизията и нейното оцеляване в новата си книга.
Във „Въображаема реалност“ Станислава Айви създава свят, в който зрителите са се отдръпнали от телевизията. Тук обаче се намесва екип от професионалисти, който си поставя амбициозната цел да създаде риалити, което да върне хората към екрана, излъчвано по целия свят. Избират се десет души, които имат нужда от промяна в живота си, от различни локации и отиват на остров. 
В историите на Стаси Айви винаги се пътува. „Въображаема реалност“ също не е изключение от правилото. Затова и тук ще се разходим из Ню Йорк, Лондон, Истанбул, Неапол, Мексико Сити, задължително и в София. Героите пък ще бъдат предизвикани да открият нещо ново за себе си, насред пищната красота и екстремните обстоятелства на гръцки остров.

Телевизията е основа за новата книга на Станислава Айви, тъй като журналистката има стаж в медията от почти 13 години.

„Това ми е дало възможност да опозная различните аспекти на тази работа. Това, което съм се опитала да направя, е да покажа по достъпен начин на хората какво представлява това да правиш телевизия, колко хора участват в правенето на един такъв продукт. Телевизията е екип“, категорична е Станислава Айви.

Едно от първите предизвикателства в кариерата ѝ е да бъде водеща на сутрешен блок. Там Станислава научава важни неща на телевизията като това как да си три часа всеки ден на живо пред камерата и да се научиш да реагираш, когато не дойде гост, когато нещо друго се обърка, как да се справиш във всяка възникнала ситуация.

„Не смятам, че телевизията е чак толкова застрашена от изчезване. В момента съдържанието, което е водещо, е голямото предизвикателство за всяка телевизия. Да можеш да направиш нещо, което е едновременно оригинално, което да е интересно и да задържи най-много зрители, без да прибягваш до най-лесноснимаемите варианти. Знаем, че рейтинг се поддържа трудно, особено когато имаме пренасищане на аудиторията с какво ли не в момента“, коментира Айви. 

Риалити форматите са сред любимите предавания на телевизионната публика. На това ставаме свидетели и във „Въображаема реалност“.

„Аз вярвам, че риалити форматите са толкова успешни, толкова години за това, че човешката природа обича да наблюдава живота на другите. Това според мен е инстинкт, то е заложено“, казва още Станислава Айви.

„Има една воайорска част във всеки човек, която е развита по абсолютно различни начини. Риалити форматите са толкова успешни, тъй като те въздействат на тази част. Предизвикват едно любопитство, желание, дори и да не искаш да гледаш, да продължаваш да гледаш“.

Представянето на „Въображаема реалност“ е на 17 юни, сряда, от 19.00 ч. в Casa Libri. Певецът Орлин Павлов ще чете откъси от книгата, и влогърът Крис Захариев отговаря за приключенския куиз на събитието.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05