„Подходът на подкрепа към хората с интелектуални затруднения и достъпът им до труд трябва да се промени", каза в предаването "Преди всички" Миряна Сирийски, програмен директор на Фондация „Светът на Мария“.
"От друга страна е много важно институциите да чуят нашите предложения и да променят политиките. Не всички хора с интелектуални затруднения могат да получат подкрепа, защото са малко фондациите като нас. Това е въпрос, на който ще търсим решение“, допълни тя.
На семинара „Мога да работя“ ще бъде направен анализ на правната среда на проблема. Четири са основните мерки, които държавата е регулирала за достъпа до пазара на труда на хората с увреждания.
Миряна Сирийски обясни, че тези мерки имат няколко съществени пропуска - един от тях е, че не отговарят на потребностите на хората с интелектуални затруднения за продължителна подкрепа, вторият пропуск е, че социалните услуги нямат насоченост към развиване на трудови умения. Така се губи връзката между социалните услуги и преприемачеството, отчита Миряна Сирийски.
„Ние ще се борим да се намерят няколко модела на подкрепа, които да се предложат на правителството и да се доразвият тези съществуващи механизми в момента. От друга страна ние да се доразвием като професионални организации, доставчици на социална услуга. В Закона за социалните услуги една от причините, заради която ние много го подкрепяме, е че в него е залегнала една нова социална услуга - развитие на умение за труд. Разчитаме в подзаконовата нормативна уредба да бъде регламентирана форма на подкрепа по такъв начин, че да прави връзка с реалния пазар на труда."
Още информация по темата - в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..