„В България има тенденция за увеличаване на осиновяванията на безпородни и бездомни животни, но животни с увреждания все още много трудно се осиновяват, особено кучета.“ Това каза пред БНР Явор Гечев, дългогодишен председател на фондация “Четири лапи”.
Главните герои на кампанията са Фелисити, Лея, Рафи, Борис и Мъркоран.
„Това са пет от най-тежките случаи, с които се сблъскаха през годините нашите лекари. Особено случаят на Рафи и на Мъркоран е много показателен. Рафи е около 60-килограмов кангал, огромно животно, развъдено в един от тези съмнителни развъдници, купил го човек от радомирско село и в момента, в който животното започнало да проявява признаци на здравословни проблеми (те са за съжаление генетично наследени проблеми с костите), просто го е изхвърлил на улицата, добри хора са го спасили. Рафи, за да може да живее без болка, да може да си стъпва на задните крака, имаше нужда от серия от операции, които са уникални в световен мащаб, за щастие в България се правят“, разказа Явор Гечев в предаването „Преди всички“.
Не по-малко драматична е историята на Мъркоран, загубил две лапички – предна и задна, под капака на автомобил, където се е криел.
„Когато човекът е стартирал двигателя, машината е откъснала лапичките. Затова се наложи да бъдат поставени импланти, след доста интересни и уникални операции. Мъркоран е готов за осиновяване, той е изключително любвеобвилен, през цялото време търси човешка компания и се надявам съвсем скоро някой да го хареса на тези плакати в метрото“, обясни още Гечев.
Явор Гечев е намерил Борис на булевард „Цар Борис III“, затова и му е останало това име. „Беше бебенце, съвсем малко, със сериозна инфекция. Успяха лекарите ни да го спасят, лапата беше ампутирана, но с три лапички живее много добре. Много игрив, много жизнен, страхотно котенце и аз съм сигурен, че ще бъде осиновен. Който иска да си вземе хубаво черно коте, Борис е неговото коте".
Кандидат осиновителите попълват специална анкета и преминават през сериозно „сито“. Прави се среща с кандидатите и животинчето. Ако всичко върви по план, следва пробен период. На финала се стига до подписване на договор за осиновяване. По-сложната процедура гарантира, че животното ще попадне в правилните ръце, посочи Явор Гечев в предаването "Преди всички".
На плакатите в метрото има QR код, който при сканиране със смартфон отвежда към профила на съответното животно.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..