Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безработицата и обезлюдяването - големите проблеми за Полски Тръмбеш

Полски Тръбмеш
Снимка: Община Полски Тръмбеш

Безработицата и обезлюдяването са големите проблеми пред град Полски Тръмбеш. Хората в градчето с 4500 жители имат своите политически пристрастия и казват, че те не им пречат да живеят единно. Протестите в София и големите градове, политическите войни между първите мъже в държавата вълнуват хората в Полски Тръмбеш, но не и в степен за включване в насрочените за днес протести в страната, озаглавени "Велико народно въстание".

Времената на развитие и прогрес в Полски Тръмбеш са история, с болка споделя кметът пети мандат Георги Чакъров от БСП:

"За съжаление преходът, който беше извършен в последните 30 години, в никакъв случай не беше полезен за града, защото голяма част от промишлеността загина. Полски Тръмбеш в момента търпи негативите от това неразумно според мен развитие на държавата. Много отдавна трябва да се измерва не процентът на безработицата, а работещите. Една голяма част от населението живее в момента в чужбина. По-големият проблем е, че липсата на работни места доведе до едно обезлюдяване от икономически активно население“, подчерта Чакъров.   

Безработицата е повече от два пъти над средната за страната. Препитанието е основно в селското стопанство, но то е под монопола на големите зърнопроизводители. 4500 са жителите на Полски Тръмбеш днес, градът се е стопил близо два пъти през последните години. Хората си тръгват, защото няма работа.

Голямата болка на нашите жители е, че децата им са далеч. Проблемът, който предстои пред нас, е застаряващото население“.

„Най-вече безработицата, а за възрастните хора - ниските пенсии“.

„Аз имам две малки деца и сега започнах работа“.

„На територията на общината имаме четири детски градини, в тях са записани 250 деца, поколението от 3 до 6-годишна възраст. За колко деца говорим?“

„В Полски Тръмбеш има много неща по инфраструктура, които не зависят от местната власт, които трябва да се направят“.   

В Полски Тръмбеш общественият транспорт е станал лукс. Много села са откъснати от областния център Велико Търново, защото от началото на март частните превозвачи спряха курсовете заради извънредното положение и Covid пандемията и така до днес. Пътува се с нелегални таксита, разчита се на помощ от съседите. Общината купи свой автобус, който все още лицензира и от следващия месец се очаква да започне да изпълнява курсове към селата в определени дни, но само до Полски Тръмбеш. В общината няма болница, аптеката е само в общинския център, но работи само денем.

Хората имат своите политически пристрастия, но споделят, че те не им пречат да живеят единно. Протести няма, гледат ги по телевизора и слушат за тях по радиото:

„Твърдо против съм палатковите лагери, които пречат на много хора да отидат на работа. Твърдо против съм тези групи, ако наистина са платени и участват в тези протести“.

Понякога следя репортажите, които се излъчват, но не ме вълнуват, защото си имам лични мои ангажименти".

„Следя ги, вълнувам се и се ядосвам, затова че народът е единен, иска да направи нещо по-добро за себе си, но някой горе не го разбира. Не зная какво ще стане по нататък, но съм убеден, че народът ще победи“.

"Хората не се интересуват от протестите в София, но аз считам, че промяната в България ще започне от провинцията, не от София".

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51