Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безработицата и обезлюдяването - големите проблеми за Полски Тръмбеш

Полски Тръбмеш
Снимка: Община Полски Тръмбеш

Безработицата и обезлюдяването са големите проблеми пред град Полски Тръмбеш. Хората в градчето с 4500 жители имат своите политически пристрастия и казват, че те не им пречат да живеят единно. Протестите в София и големите градове, политическите войни между първите мъже в държавата вълнуват хората в Полски Тръмбеш, но не и в степен за включване в насрочените за днес протести в страната, озаглавени "Велико народно въстание".

Времената на развитие и прогрес в Полски Тръмбеш са история, с болка споделя кметът пети мандат Георги Чакъров от БСП:

"За съжаление преходът, който беше извършен в последните 30 години, в никакъв случай не беше полезен за града, защото голяма част от промишлеността загина. Полски Тръмбеш в момента търпи негативите от това неразумно според мен развитие на държавата. Много отдавна трябва да се измерва не процентът на безработицата, а работещите. Една голяма част от населението живее в момента в чужбина. По-големият проблем е, че липсата на работни места доведе до едно обезлюдяване от икономически активно население“, подчерта Чакъров.   

Безработицата е повече от два пъти над средната за страната. Препитанието е основно в селското стопанство, но то е под монопола на големите зърнопроизводители. 4500 са жителите на Полски Тръмбеш днес, градът се е стопил близо два пъти през последните години. Хората си тръгват, защото няма работа.

Голямата болка на нашите жители е, че децата им са далеч. Проблемът, който предстои пред нас, е застаряващото население“.

„Най-вече безработицата, а за възрастните хора - ниските пенсии“.

„Аз имам две малки деца и сега започнах работа“.

„На територията на общината имаме четири детски градини, в тях са записани 250 деца, поколението от 3 до 6-годишна възраст. За колко деца говорим?“

„В Полски Тръмбеш има много неща по инфраструктура, които не зависят от местната власт, които трябва да се направят“.   

В Полски Тръмбеш общественият транспорт е станал лукс. Много села са откъснати от областния център Велико Търново, защото от началото на март частните превозвачи спряха курсовете заради извънредното положение и Covid пандемията и така до днес. Пътува се с нелегални таксита, разчита се на помощ от съседите. Общината купи свой автобус, който все още лицензира и от следващия месец се очаква да започне да изпълнява курсове към селата в определени дни, но само до Полски Тръмбеш. В общината няма болница, аптеката е само в общинския център, но работи само денем.

Хората имат своите политически пристрастия, но споделят, че те не им пречат да живеят единно. Протести няма, гледат ги по телевизора и слушат за тях по радиото:

„Твърдо против съм палатковите лагери, които пречат на много хора да отидат на работа. Твърдо против съм тези групи, ако наистина са платени и участват в тези протести“.

Понякога следя репортажите, които се излъчват, но не ме вълнуват, защото си имам лични мои ангажименти".

„Следя ги, вълнувам се и се ядосвам, затова че народът е единен, иска да направи нещо по-добро за себе си, но някой горе не го разбира. Не зная какво ще стане по нататък, но съм убеден, че народът ще победи“.

"Хората не се интересуват от протестите в София, но аз считам, че промяната в България ще започне от провинцията, не от София".

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16