Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дронът днес и утре

Снимка: БГНЕС

Вече е въпрос на време да се разработят правила, по които дроновете да участват във въздушния трафик, така че да са безопасни за останалите участници във въздуха и за хората на земята. Това каза пред БНР Антон Пулийски, който през последните години е ангажиран с развитието на дрон обществото в България.

Ново законодателство за дроновете ще ни задължи от януари догодина да проверяваме дали машината, която притежаваме, попада под регулация, предупреждава Пулийски. 

Вече се водят разговори за създаването на правила за дроновете. Това се случва в рамките на европейски регламенти, които ще влязат в сила в края на тази и началото на следващата година. Европейските правила са оставили доста възможности на държавите да разработят по-детайлни собствени регламенти. 

В събота и неделя предстои близо 28 състезатели да премерят сили в националното състезание за дронове.

Архив Антон Пулийски

Като „Формула 1“ за дронове – така Антон определя поредното за тази година състезание. Засега са се записали 28 участници, те са от България заради епидемичната обстановка. Гилдията нараства - този извод си правят организаторите на проявата.

Дронът обаче не е само спорт, твърди Антон Пулийски. По думите му приложенията на машината се увеличават, а хората започват да възприемат дроновете все повече като част от случващите се промени в средата около нас.

„В България имаме възможност да използваме дроновете както за заснемането на различни обекти просто като камера във въздуха, така и за заснемане със специфични сензори във връзка с отчитането на характеристики от почвата, културите, в аграрния сектор. Би могло дронът да се използва за обследване на критична инфраструктура – далекопроводи, газопроводи“, пояснява Пулийски.

Той е категоричен, че паралелно с нарастващия интерес към дроновете се наблюдават и все повече опити за приспособяване към бизнеса. „Преди три години с българска фирма направихме тестова доставка на бургер с дрон.“

Детайли по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09