Три са точките към които се насочва българската диаспора - провинция Чако, Беризо и Комодоро Ривадавиа.
"Спомням си дядо ми, който беше емигрант, пристигнал в Аржентина в началото на XIX в. Искам да допълня, че това е било едно време, в което всичките емигранти са успявали много в Аржентина. Лично аз в България се чувствам много добре. Успяхме с моята съпруга да почувстваме топлината на българите. Много лесна беше нашата интеграция в българското общество. Харесва ни музиката, храната, харесва ни природата. Мога да кажа, че ни харесва всичко в България и затова се чувстваме прекрасно тук", каза за БНР посланик Алфредо Атанасоф.
Ситуацията с разпространението на Covid-19 в Аржентина, както може да предположите, както и в много други страни е много сложна.
"В Аржентина от 7 месеца сме затворени, въобще не излизаме, но аржентинската здравна система в момента е на ниво и може да се справи със ситуацията. Мисля, че сме преминали вече върха на заразата. Това се случи може би преди 2 седмици и оттогава започнаха да се снижават случаите на заразени и затова сега, в момента сме изпълнени с надежда и с оптимизъм, че нещата могат да тръгнат в по-добра насока", допълни Алфредо Атанасоф.
Работим много по търговско-икономическите контакти с България.
"В културната сфера също имаме доста идеи и проекти, които са залегнали за тази и следващата година. Също така голямо и много ползотворно е сътрудничеството между двете страни в политическите решения, които се взимат на международни форуми."
През 2021 година се навършват 90 години от дипломатическите отношения между Аржентина и България.
"Работим съвместно много активно с Министерството на външните работи. В момента сме в първоначална фаза. Първата идея, която имаме е емитирането и издаването на пощенска марка във всяка една от страните по едно и също време, в един и същи ден. Другата основна идея, която сме споделили с външно министерство, която то прие е изготвянето на една фотоизложба, в която да се отрази развитието на двустранните взаимоотношения между двете страни и тази изложба предполагам, че би могла да се проведе във външно министерство в София. Имаме идеята по-нататък да обиколи и някои други градове на България".
В края на XIX в. огромна емигрантска вълна тръгва към Аржентина, България не е изключение.
"В самото начало българите били около 2000. По-късно започнали да се увеличават. В момента те наброяват около 60 000 - ние аржентинците, които сме с български произход. Някои са трето, като мене, а пък други вече са четвърто поколение аржентинци. И това, което може да се каже за тях е, че те имат много успехи в интегрирането си в обществото. Имат радио, имат вестници, имат свои клубове, където се събират и се посвещават на традициите на България", подчерта посланик Алфредо Атанасоф.
Оказа се, че влиянието на българите в Аржентина по онова време е било доста голямо, до степен, че през 1922 г. се е появила необходимостта от създаване на отношения. Първите са били консулски отношения, за да се стигне до 1931 г., когато се установяват дипломатически отношения между двете страни, изтъкна Атанасоф.
"Контактите между България и Аржентина в антарктическата област са много големи. Може би това е породено от факта, че антарктическите бази на България и Аржентина се намират много близо една до друга. И обикновено, когато трябва да се прехвърлят, да пътуват, било членове на екипажа, било всякакви други товари, аржентинската и българската база винаги са си помагали. В момента България изработва една научно-техническа лаборатория, която се прави тук в България, но работната ръка ще бъде аржентинска. Това е един много ярък и много показателен пример за тяхното сътрудничество в областта на антарктическите въпроси, които съществуват между двете страни".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..
За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..
Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..
Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..