Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н. Пр. Алфредо Атанасоф: Работим много по търговско-икономическите контакти с България

Н. Пр. Алфредо Атанасов
Снимка: Славена Илиева

Н. Пр. Алфредо Атанасоф - посланикът на Аржентина у нас, направи задълбочено представяне на политиките в Аржентина пред журналисти в София за това как се справя неговата държава с пандемията. Бяха представени данни, свързани с миграционните процеси.

Три са точките към които се насочва българската диаспора - провинция Чако, Беризо и Комодоро Ривадавиа.

"Спомням си дядо ми, който беше емигрант, пристигнал в Аржентина в началото на XIX в. Искам да допълня, че това е било едно време, в което всичките емигранти са успявали много в Аржентина. Лично аз в България се чувствам много добре. Успяхме с моята съпруга да почувстваме топлината на българитеМного лесна беше нашата интеграция в българското общество. Харесва ни музиката, храната, харесва ни природата. Мога да кажа, че ни харесва всичко в България и затова се чувстваме прекрасно тук", каза за БНР посланик Алфредо Атанасоф.

Ситуацията с разпространението на Covid-19 в Аржентина, както може да предположите, както и в много други страни е много сложна.

"В Аржентина от 7 месеца сме затворени, въобще не излизаме, но аржентинската здравна система в момента е на ниво и може да се справи със ситуацията. Мисля, че сме преминали вече върха на заразата. Това се случи може би преди 2 седмици и оттогава започнаха да се снижават случаите на заразени и затова сега, в момента сме изпълнени с надежда и с оптимизъм, че нещата могат да тръгнат в по-добра насока", допълни Алфредо Атанасоф.

Работим много по търговско-икономическите контакти с България.

"В културната сфера също имаме доста идеи и проекти, които са залегнали за тази и следващата година. Също така голямо и много ползотворно е сътрудничеството между двете страни в политическите решения, които се взимат на международни форуми."

През 2021 година се навършват 90 години от дипломатическите отношения между Аржентина и България. 

"Работим съвместно много активно с Министерството на външните работи. В момента сме в първоначална фаза. Първата идея, която имаме е емитирането и издаването на пощенска марка във всяка една от страните по едно и също време, в един и същи ден. Другата основна идея, която сме споделили с външно министерство, която то прие е изготвянето на една фотоизложба, в която да се отрази развитието на двустранните взаимоотношения между двете страни и тази изложба предполагам, че би могла да се проведе във външно министерство в София. Имаме идеята по-нататък да обиколи и някои други градове на България".

В края на XIX в. огромна емигрантска вълна тръгва към Аржентина, България не е изключение.

"В самото начало българите били около 2000. По-късно започнали да се увеличават. В момента те наброяват около 60 000 - ние аржентинците, които сме с български произход. Някои са трето, като мене, а пък други вече са четвърто поколение аржентинци. И това, което може да се каже за тях е, че те имат много успехи в интегрирането си в обществото. Имат радио, имат вестници, имат свои клубове, където се събират и се посвещават на традициите на България", подчерта посланик Алфредо Атанасоф.

Оказа се, че влиянието на българите в Аржентина по онова време е било доста голямо, до степен, че през 1922 г. се е появила необходимостта от създаване на отношения. Първите са били консулски отношения, за да се стигне до 1931 г., когато се установяват дипломатически отношения между двете страни, изтъкна Атанасоф.

"Контактите между България и Аржентина в антарктическата област са много големи. Може би това е породено от факта, че антарктическите бази на България и Аржентина се намират много близо една до друга. И обикновено, когато трябва да се прехвърлят, да пътуват, било членове на екипажа, било всякакви други товари, аржентинската и българската база винаги са си помагали. В момента България изработва една научно-техническа лаборатория, която се прави тук в България, но работната ръка ще бъде аржентинска. Това е един много ярък и много показателен пример за тяхното сътрудничество в областта на антарктическите въпроси, които съществуват между двете страни".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавни болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната..

публикувано на 20.01.25 в 12:00

Извънредни автобуси извозвали от Витоша вчера. Днес в София - Зелен билет

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:44
Боян Боев

Боян Боев: Пиша приказки, когато искам да се пренеса в друг по-добър свят!

След като плени читателското внимание с романите си " Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и "Двайсет гроша", младият български писател Боян Боев реши да ни представи сборник с приказки.  "Доброто сърце" е една изключително красива книга не само по корица, но и по послания, закодирани в истории за далечни кралства, благородни мъже и жени..

публикувано на 20.01.25 в 11:38
Йордан Рангелов

Йордан Рангелов: Като чуят темата "Витоша", бягат като дявол от тамян

И във вчерашния неделен ден автобусите на градския транспорт в София едва успяха да извозят качилите се на Витоша обратно. Наложи се да се включат допълнителни автобуси, създаде се напрежение заради струпване на туристи и към часа на последния по разписание автобус. Това е закърпване на положението . Колкото и автобуси да се пуснат, те са..

публикувано на 20.01.25 в 10:56
Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.

Кремен Георгиев: Януари сметките за парно ще са с 18% по-високи от декември

За януари сметките за парно и топла вода ще се по-високи. Теоретично с около 24%, реално с около 18%, каза Кремен Георгиев, бивш изпълнителен директор на Топлофикация София и председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, в интервю пред БНР. В предаването "Хоризонт до обед" той обясни, че към момента, остават още десетина дни..

публикувано на 20.01.25 в 10:48
Доналд Тръмп и папа Франциск

Папа Франциск определи като "позорни" плановете на Тръмп за масово депортиране на мигранти

Планът на следващия американски президент Доналд Тръмп за масово депортиране на мигранти без документи ще бъде "бедствие", предупреди папа Франциск. Той ги определи като "позорни, ако са истина". В интервю за италианска телевизия папата посочи, че така ще пострадат бедни и нещастни хора, които нямат нищо. Доналд Тръмп, който днес ще встъпи..

публикувано на 20.01.25 в 10:43
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Между 290 хиляди и 650 хиляди души в света годишно умират от усложненията на грипа

Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване. "Много неща се промениха след Covid 19, и може би както той преобърна нашия живот, така може би и в света на микроорганизмите са настъпили промени и трусове , във всеки случай доста вируси излязоха..

публикувано на 20.01.25 в 10:36