Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миряна Сирийски: Социалните предприятия трябва да получат подкрепа през оперативните програми

Те се нуждаят от безвъзмездно финансиране, за да съхранят ролята си

Миряна Сирийски
Снимка: Ани Петрова

Необходими са целеви програми за безвъзмездно финансиране на социалните предприятия, за да могат те да поемат глътка въздух през следващата година. Това каза пред БНР Миряна Сирийски, програмен директор на фондация „Светът на Мария“.

Още от март, от началото на кризата социалните предприятия са в много тежка ситуация, изтъкна тя.

Става въпрос за микропредприятия, съвсем мънички стопански инициативи, които разчитат на това да помагат на определени хора, които трябва да се развиват през тях. Те винаги са били уязвими на пазара“, коментира Сирийски в предаването „Хоризонт до обед“.

Снимка: БГНЕС

В тези предприятия работят хора с някакъв вид дефицити и затруднения, които не могат да бъдат равностойни на останалите работници, допълни тя. 

„Непрекъснато се очаква от нас да бъдем много бизнес грамотни, компетентни, адекватни. От всякакви институции казват – направете бизнес план, а при нас работят хора, които основно са социални работници. Много е трудно да се мисли, че можем с чисто икономически средства много лесно и бързо да бъдем конкурентни и да се пренастроим към новите изисквания на пазара. Това ни създава много затруднения.“

Снимка: Фондация „Светът на Мария“

Социалната роля на тези предприятия е много важна, подчерта Миряна Сирийски.

Правителството разполага с ресурс да подкрепя социалните предприятия, особено през оперативните програми, за проекти, свързани с безвъзмездно финансиране, категорична е Сирийски.  

Има много какво да се желае в тези инструменти. Те не са достатъчно добре адаптирани, достатъчно добре функциониращи, а още по-малко гъвкави, за да могат точно в тези ситуации да ни позволят да кандидатстваме за тях.“

Ние не можем да разчитаме на кредити, освен това кредити на НПО никой не дава, поясни Миряна Сирийски.

Снимка: Фондация „Светът на Мария“

Как се справят социалните предприятия по време на кризата? Много от тях се опитват да бъдат гъвкави, за да продължат дейността си. Сирийски даде пример с „Бон апети“ - инициатива, в която младежи с интелектуални затруднения обслужват кетъринг  събития. От март насам се преориентирали дейността към доставки на храна по домовете, което обаче не може да компенсира 100% обичайната им дейност. Хората имат известна заетост, но има и доста дни, в които излизат в неплатен отпуск. Затова от фондацията кандидатстват по мярката 60/40. Дарителски кампании в началото на кризата са ги подкрепили, но са били с ограничен период на действие, разказа Миряна Сирийски.

В работилница „Светове“ на фондацията сега изработват коледни играчки, които се продават онлайн.

По неофициални статистически данни в София има поне 8 хиляди души с интелектуални затруднения и само няколко дневни центъра за услуги и социална рехабилитация, които изобщо не могат да покрият нуждите на тези хора, обясни Сирийски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08